Əraqçi: "Trampı oyuna gətirdilər, haqsız hücuma sövq etdilər"
“Özümüzü qoruyuruq və müdafiə üçün bütün qanuni hüquqlarımız var. Bu, sadəcə özünümüdafiə əməliyyatıdır. ABŞ Prezidentinə demək lazımdır: “Heç bir digər ölkəyə qarşı təcavüz etməyin”. Heç kim bizə “özünüzü qorumaq hüququnuz yoxdur” deyə bilməz. Biz özümüzü qoruyuruq, lazım olanı edirik və xalqımızı müdafiə etmək üçün heç bir sərhəd qoymuruq.”
Nazir zərbələrin infrastruktura vurduğu ziyanı belə şərh edib:
“Şübhəsiz, bəzi komandirlərimizi itirdik, bu faktdır və adları artıq açıqlanıb. Digər bir fakt isə odur ki, hərbi qabiliyyətimiz heç nə itirməyib”.
O, İran ordusunun cavab sürətini 2025-ci ildə İsraillə yaşanan 12 günlük müharibə ilə müqayisə edərək deyib:
“Ordu yerindədir və ölkəmizi müdafiə edəcək qədər bacarıqlıdır. 12 günlük müharibə ilə müqayisədə həm keyfiyyət, həm də miqyas baxımından daha hazırlıqlıdırlar”.
O, ABŞ ilə danışıqlar yolu ilə razılığa gəlmək variantına belə cavab verib:
“Son 12 ayda ABŞ ilə iki dəfə danışıqlar apardıq, hər iki halda da danışıqların ortasında bizə hücum etdilər. Bu bizim üçün çox ağrılı bir təcrübə oldu. Sülh, diplomatiya və danışıqlara qarşı olanlar, diplomatiya yaxşı gedəndə bunu pozmağa qərar verdilər və mediada İran İslam Respublikasına qarşı provokasiya yaratdılar. Bizə qarşı çoxsaylı ittiham və dezinformasiya yayıldı. Nəticədə istədiklərinə çatdılar. Trampı oyuna gətirdilər və səbəbsiz, haqsız hücuma sövq etdilər”.

Алкоголик: «Трампа втянули в игру, спровоцировали на несправедливую атаку»
«Мы защищаем себя и имеем все законные права на оборону. Это просто операция самообороны. Президенту США нужно сказать: «Не нападать на никакую другую страну». Никто не может сказать нам: «У вас нет права защищать себя». Мы защищаем себя, делаем необходимое и не ставим никаких границ в защите нашего народа».
Министр прокомментировал ущерб, нанесённый ударами инфраструктуре, следующим образом:
«Несомненно, мы потеряли некоторых наших командиров — это факт, их имена уже объявлены. Другой факт заключается в том, что наши военные возможности ничуть не пострадали».
Он сравнил скорость ответа иранской армии с 12-дневной войной с Израилем в 2025 году и сказал:
«Армия на месте и достаточно способна защитить нашу страну. По сравнению с 12-дневной войной они более подготовлены как по качеству, так и по масштабам».
Он также ответил на вариант достижения соглашения с США путем переговоров:
«За последние 12 месяцев мы дважды вели переговоры с США, и в обоих случаях в середине переговоров на нас нападали. Это был для нас очень болезненный опыт. Те, кто выступает против мира, дипломатии и переговоров, когда дипломатия идет хорошо, решили её нарушить и создали в медиа провокацию против Исламской Республики Иран. В отношении нас распространялись многочисленные обвинения и дезинформация. В итоге они достигли своего — заставили Трампа вступить в игру и направили на необоснованное, несправедливое нападение».