Əraqçi: "Trampı oyuna gətirdilər, haqsız hücuma sövq etdilər"
“Özümüzü qoruyuruq və müdafiə üçün bütün qanuni hüquqlarımız var. Bu, sadəcə özünümüdafiə əməliyyatıdır. ABŞ Prezidentinə demək lazımdır: “Heç bir digər ölkəyə qarşı təcavüz etməyin”. Heç kim bizə “özünüzü qorumaq hüququnuz yoxdur” deyə bilməz. Biz özümüzü qoruyuruq, lazım olanı edirik və xalqımızı müdafiə etmək üçün heç bir sərhəd qoymuruq.”
Nazir zərbələrin infrastruktura vurduğu ziyanı belə şərh edib:
“Şübhəsiz, bəzi komandirlərimizi itirdik, bu faktdır və adları artıq açıqlanıb. Digər bir fakt isə odur ki, hərbi qabiliyyətimiz heç nə itirməyib”.
O, İran ordusunun cavab sürətini 2025-ci ildə İsraillə yaşanan 12 günlük müharibə ilə müqayisə edərək deyib:
“Ordu yerindədir və ölkəmizi müdafiə edəcək qədər bacarıqlıdır. 12 günlük müharibə ilə müqayisədə həm keyfiyyət, həm də miqyas baxımından daha hazırlıqlıdırlar”.
O, ABŞ ilə danışıqlar yolu ilə razılığa gəlmək variantına belə cavab verib:
“Son 12 ayda ABŞ ilə iki dəfə danışıqlar apardıq, hər iki halda da danışıqların ortasında bizə hücum etdilər. Bu bizim üçün çox ağrılı bir təcrübə oldu. Sülh, diplomatiya və danışıqlara qarşı olanlar, diplomatiya yaxşı gedəndə bunu pozmağa qərar verdilər və mediada İran İslam Respublikasına qarşı provokasiya yaratdılar. Bizə qarşı çoxsaylı ittiham və dezinformasiya yayıldı. Nəticədə istədiklərinə çatdılar. Trampı oyuna gətirdilər və səbəbsiz, haqsız hücuma sövq etdilər”.

"It should be said to the US President: Do not aggress against any other country."
"We are protecting ourselves and have all legal rights for defense. This is just a self-defense operation. It should be said to the US President: 'Do not aggress against any other country.' No one can tell us 'you do not have the right to protect yourself.' We are protecting ourselves, doing what is necessary, and we place no limits on defending our people."
The minister commented on the damage the strikes caused to infrastructure as follows:
"Undoubtedly, we lost some commanders, that is a fact, and their names have already been announced. Another fact is that our military capability has not lost anything."
He compared the speed of the Iranian army's response to the 12-day war with Israel in 2025, saying:
"The army is in place and capable enough to defend our country. Compared to the 12-day war, they are more prepared both in quality and in scale."
He also responded to the option of reaching an agreement through negotiations with the US:
"In the last 12 months, we held talks with the US twice, and in both cases, they attacked us in the middle of the talks. This was a very painful experience for us. Those opposed to peace, diplomacy, and negotiations decided to disrupt it when diplomacy was going well and created provocations against the Islamic Republic of Iran in the media. Numerous accusations and disinformation were spread against us. As a result, they achieved what they wanted. They brought Trump into the game and pushed him to an unprovoked, unjust attack."