Müharibə neftin və benzinin qiymətini necə dəyişəcək? — 10 ekspertdən 10 rəy
ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatları, habelə Tehranın cavab həmlələri qlobal enerji bazarlarında gərginliyi artırıb. OPEC+ qrupunun bazarda sabitliyi qorumaq üçün hasilat kvotasını artırmaq qərarı da tədarük narahatlıqlarını tam aradan qaldırmayıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, tanınmış ekspertlər neftin gələcəyi ilə bağlı fərqli proqnozlar səsləndiriblər.
"RBC Capital Markets" nümayəndəsi Helima Kroft bildirib ki, bazarda ehtiyat güclər olduqca məhduddur və gərginlik davam edərsə, "Brent" markalı neftin qiyməti 100 dolları keçə bilər. Tamas Varqa isə hazırda bazara tamamilə qorxu və qeyri-müəyyənliyin hakim olduğunu, qiymətlərin hərbi gedişatlardan asılı qalacağını vurğulayıb. Ceff Kurri isə "tədarük çoxluğu" barədə deyilənlərin əsassız olduğunu, kəskin bahalaşma üçün zəmin yarandığını qeyd edib.
Hörmüz boğazındakı mümkün fasilələr ən böyük risk faktoru kimi göstərilir. Ali Vaiz və Muyu Şu kimi ekspertlər bu boğazın qısa müddətli qapanmasının belə qlobal inflyasiyanı təşviq edəcəyini və qiymətləri 150 dollara qədər yüksəldə biləcəyini iddia edirlər. Digər analitiklər isə yaxın günlərdə "Brent" neftinin 75-90 dollar diapazonunda sınağa çəkiləcəyini ehtimal edirlər. Hətta bəzi proqnozlara görə, İranın ixracı bazardan tamamilə silinərsə, 2026-cı ilin sonunda qiymətlər orta hesabla 91 dollara çata bilər.

Операции США и Израиля против Ирана, а также ответные удары Тегерана усилили напряжённость на глобальных энергетических рынках. Решение группы ОПЕК+ увеличить квоты добычи для поддержания стабильности на рынке также не полностью устранило опасения по поводу поставок.
Как сообщает Demokrat.az, известные эксперты высказали различные прогнозы относительно будущего нефти.
Представитель RBC Capital Markets Хелима Крофт отметила, что резервы на рынке весьма ограничены, и если напряжённость сохранится, цена на нефть марки "Brent" может превысить 100 долларов. Тамаш Варга подчеркнул, что в настоящее время на рынке полностью доминируют страх и неопределённость, и цены будут зависеть от военных событий. Джефф Курри заявил, что утверждения о "избытке поставок" необоснованны, и созданы предпосылки для резкого подорожания.
Возможные перебои в проливе Ормуз рассматриваются как самый большой фактор риска. Эксперты Али Ваиз и Мую Шу утверждают, что даже краткосрочное закрытие этого пролива спровоцирует глобальную инфляцию и может поднять цены до 150 долларов. Другие аналитики предполагают, что в ближайшие дни цена нефти "Brent" будет протестирована в диапазоне 75-90 долларов. Согласно некоторым прогнозам, если экспорт Ирана полностью исчезнет с рынка, то к концу 2026 года цены в среднем могут достигнуть 91 доллара.