Müharibə neftin və benzinin qiymətini necə dəyişəcək? — 10 ekspertdən 10 rəy
ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatları, habelə Tehranın cavab həmlələri qlobal enerji bazarlarında gərginliyi artırıb. OPEC+ qrupunun bazarda sabitliyi qorumaq üçün hasilat kvotasını artırmaq qərarı da tədarük narahatlıqlarını tam aradan qaldırmayıb.
Demokrat.az xəbər verir ki, tanınmış ekspertlər neftin gələcəyi ilə bağlı fərqli proqnozlar səsləndiriblər.
"RBC Capital Markets" nümayəndəsi Helima Kroft bildirib ki, bazarda ehtiyat güclər olduqca məhduddur və gərginlik davam edərsə, "Brent" markalı neftin qiyməti 100 dolları keçə bilər. Tamas Varqa isə hazırda bazara tamamilə qorxu və qeyri-müəyyənliyin hakim olduğunu, qiymətlərin hərbi gedişatlardan asılı qalacağını vurğulayıb. Ceff Kurri isə "tədarük çoxluğu" barədə deyilənlərin əsassız olduğunu, kəskin bahalaşma üçün zəmin yarandığını qeyd edib.
Hörmüz boğazındakı mümkün fasilələr ən böyük risk faktoru kimi göstərilir. Ali Vaiz və Muyu Şu kimi ekspertlər bu boğazın qısa müddətli qapanmasının belə qlobal inflyasiyanı təşviq edəcəyini və qiymətləri 150 dollara qədər yüksəldə biləcəyini iddia edirlər. Digər analitiklər isə yaxın günlərdə "Brent" neftinin 75-90 dollar diapazonunda sınağa çəkiləcəyini ehtimal edirlər. Hətta bəzi proqnozlara görə, İranın ixracı bazardan tamamilə silinərsə, 2026-cı ilin sonunda qiymətlər orta hesabla 91 dollara çata bilər.

The operations of the US and Israel against Iran, as well as Tehran's retaliatory attacks, have increased tension in the global energy markets. The decision of the OPEC+ group to raise production quotas to maintain market stability has not completely alleviated supply concerns.
According to Demokrat.az, well-known experts have voiced different forecasts regarding the future of oil.
Helima Croft, a representative of RBC Capital Markets, stated that the market reserve forces are very limited, and if the tension continues, the price of Brent crude oil could exceed $100. Tamas Varga emphasized that the market is currently dominated entirely by fear and uncertainty, and that prices will depend on military developments. Jeff Currie noted that claims about "excess supply" are unfounded, and that conditions have been created for a sharp price increase.
Possible disruptions in the Strait of Hormuz are seen as the greatest risk factor. Experts like Ali Vaiz and Muy Shu argue that even a short-term closure of this strait would stimulate global inflation and could raise prices up to $150. Other analysts predict that in the coming days, Brent oil will be tested in the $75-$90 range. According to some forecasts, if Iran’s exports are completely removed from the market, prices could average $91 by the end of 2026.