Ən sürətli yolda nişan qoyuldu -
M-1 Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi yeni ödənişli avtomobil yolunun H.Z.Tağıyev qəsəbəsindən başlayan 129 km-lik hissəsində yeni nişanlar quraşdırılıb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə jurnalist Elxan Yusifli məlumat paylaşıb.
O bildirilib ki, ödənişli yolda 3,5 tonadək çəkisi olan avtomobillər üçün saatda 130 kilometr sürət limitini göstərən nişanlar quraşdırılıb. Bu da artıq sürücülərin həmin nişanın tələbinə uyğun hərəkət edə biləcəyini göstərir.
Qeyd edək ki, dəyişiklik “Yol hərəkəti haqqında” və “Avtomobil yolları haqqında” qanunlarda öz əksini tapıb. Layihəyə əsasən, minik avtomobilləri və icazə verilmiş maksimum kütləsi 3,5 tondan artıq olmayan yük avtomobilləri üçün ödənişli avtomagistrallarda - saatda 130 kilometrdən çox olmayan sürət həddi müəyyənləşib.
Digər avtobuslar, yedəyində qoşqu aparan minik avtomobilləri, icazə verilən maksimum kütləsi 3,5 tondan artıq olan yük avtomobilləri üçün isə ödənişli yollarda sürət həddi saatda 90 kilometrdən çox olmamalıdır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda yollarda sürət həddinin saatda 130 kilometr müəyyən edilməsi ilk dəfədir.

На 129-километровом участке новой платной автомагистрали М-1 Баку-Куба-государственная граница с Российской Федерацией, начинающемся от поселка Г.З.Тагиев, установлены новые знаки.
Medianews.az со ссылкой на «Qafqazinfo» сообщает, что об этом поделился информацией журналист Эльхан Юсифли.
Отмечается, что на платной дороге установлены знаки, указывающие ограничение скорости 130 километров в час для автомобилей с массой до 3,5 тонн. Это уже показывает, что водители могут двигаться в соответствии с требованиями этого знака.
Отметим, что изменения нашли отражение в законах «О дорожном движении» и «Об автомобильных дорогах». Согласно проекту, предельная скорость для легковых автомобилей и грузовых автомобилей с разрешенной максимальной массой не более 3,5 тонн на платных автомагистралях установлена не более 130 километров в час.
Для прочих автобусов, легковых автомобилей с прицепом, грузовых автомобилей с разрешенной максимальной массой свыше 3,5 тонн предел скорости на платных дорогах не должен превышать 90 километров в час.
Напомним, что в Азербайджане впервые установлено ограничение скорости 130 километров в час на дорогах.