Ən sürətli yolda nişan qoyuldu -
M-1 Bakı-Quba-Rusiya Federasiyası ilə dövlət sərhədi yeni ödənişli avtomobil yolunun H.Z.Tağıyev qəsəbəsindən başlayan 129 km-lik hissəsində yeni nişanlar quraşdırılıb.
Medianews.az “Qafqazinfo”ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə jurnalist Elxan Yusifli məlumat paylaşıb.
O bildirilib ki, ödənişli yolda 3,5 tonadək çəkisi olan avtomobillər üçün saatda 130 kilometr sürət limitini göstərən nişanlar quraşdırılıb. Bu da artıq sürücülərin həmin nişanın tələbinə uyğun hərəkət edə biləcəyini göstərir.
Qeyd edək ki, dəyişiklik “Yol hərəkəti haqqında” və “Avtomobil yolları haqqında” qanunlarda öz əksini tapıb. Layihəyə əsasən, minik avtomobilləri və icazə verilmiş maksimum kütləsi 3,5 tondan artıq olmayan yük avtomobilləri üçün ödənişli avtomagistrallarda - saatda 130 kilometrdən çox olmayan sürət həddi müəyyənləşib.
Digər avtobuslar, yedəyində qoşqu aparan minik avtomobilləri, icazə verilən maksimum kütləsi 3,5 tondan artıq olan yük avtomobilləri üçün isə ödənişli yollarda sürət həddi saatda 90 kilometrdən çox olmamalıdır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda yollarda sürət həddinin saatda 130 kilometr müəyyən edilməsi ilk dəfədir.

New signs have been installed on the 129 km section of the M-1 Baku-Quba-Russian Federation state border toll road starting from the H.Z.Tağıyev settlement.
Medianews.az reports, referring to "Qafqazinfo," that journalist Elkhan Yusifli shared this information.
It has been noted that signs indicating a speed limit of 130 kilometers per hour for vehicles weighing up to 3.5 tons have been installed on the toll road. This also shows that drivers can now comply with the requirement of this sign.
It should be noted that the change has been reflected in the "Law on Road Traffic" and "Law on Motor Roads". According to the project, on toll highways, a speed limit of no more than 130 kilometers per hour is set for passenger cars and cargo vehicles with a permitted maximum mass not exceeding 3.5 tons.
For other buses, passenger cars towing trailers, and cargo vehicles with a permitted maximum mass exceeding 3.5 tons, the speed limit on toll roads should not exceed 90 kilometers per hour.
Let us remind you that this is the first time a speed limit of 130 kilometers per hour has been set on roads in Azerbaijan.