Ən strateji obyektlərdən birinə zərbə -
Fevralın 21‐nə keçən gecə Ukrayna ordusunun Rusiya hərbi sənaye kompleksinin ən strateji obyektlərindən birini, Udmurtiyanın Votkinsk şəhərində yerləşən müəssisəni raketlə vurmasının videosu yayılıb.
Videoda raketin hədəfə (sexlərdən birinə) dəydiyi görünür. Daha öncə yayılan peyk fotolarında isə müəssisənin damında 30×24 metr böyüklükdə dəlik açıldığı görünürdü və bu, raketin içəridə partladığını söyləməyə əsas verir.
Votkinsk zavodunda “Yars” və “Topol M” qitələrarası ballistik raketləri, sualtı qayıqlardan buraxılan “Bulava” ballistik raketləri, “İsgəndər” operativ‐taktiki raket kompleksi üçün ballistik raketlər, “Kinjal” raketləri istehsal edilir. “Oreşnik”in də burada hazırlandığı barədə məlumatlar var.
Bu müəssisənin Rusiyada başqa bir analoqu yoxdur. Əlbəttə ki, bir zərbə ilə bu böyük müəssisəni məhv etmək mümkün deyil. Amma bu zərbənin istehsal prosesini müəyyən müddət ləngidəcəyi bildirilir.
Ukrayna sərhədindən 1700 km aralıda yerləşən Votkinsk zavodu FP-5 (“Flaminqo”) qanadlı raketi ilə vurulub. Döyüş başlığı 1150 kq olan bu raket 3000 km məsafədəki obyektlərə zərbə endirməyə imkan verir.
"Flaminqo”nun çox aşağıdan, yerdən 20 km, hətta cəmi 10 km hündürlükdə uça bilməsi onun HHM radarları tərəfindən qeydə alınmasını çətinləşdirir. Onsuz da Rusiyanın əlində bütün ölkə ərazisini bağlayacaq qədər HHM vasitələri yoxdur və bu sahədə imkanlar sürətlə məhdudlaşır. (Hazırda yalnız Moskva və Sankt‐Peterburqun hava məkanı yaxşı qorunur).
Ukrayna ordusu istər işğal olunmuş ərazilərdə, istərsə Rusiya ərazisində HHM ovunu fasiləsiz davam etdirir. Məsələn, dünən Krımda S‐400 “Triumf” zenit‐raket kompleksi (buraxcı qurğu, radar və sair komponentlər) məhv edilib. Bonus olaraq bir “Pantsir S1” qurğusu da sıradan çıxarılıb. (Video aşağıda),
Hazırda Ukrayna ay ərzində 50‐yə qədər “Flaminqo” istehsal edir. Yaxın vaxtlarda bu miqdarı ayda 200 ədədə çatdırmaq planlaşdırılıb. Bundan başqa, Ukraynanın öz ballistik raketlərinin sınaqları başlayıb. Bunlar da yaxın vaxtlarda ordunun arsenalına daxil olacaq. Bu isə Votkinsk zavodu da daxil olmaqla, Rusiyanın strateji obyektlərinin daha dəqiq və intensivliklə vurulacağı deməkdir.
Bu baxımdan ölkəsini çıxılmaza sürükləyən ağılsız diktator Putinin müharibəni davam etdirməsi Rusiya üçün yaxşı heç nə vəd etmir.

A strike on one of the most strategic objects -
On the night of February 21, a video was released showing the Ukrainian army striking one of the most strategic objects of the Russian military-industrial complex, a facility located in the city of Votkinsk, Udmurtia, with a missile.
The video shows the missile hitting the target (one of the workshops). Earlier satellite photos showed a 30×24 meter hole in the roof of the facility, which suggests that the missile exploded inside.
At the Votkinsk plant, "Yars" and "Topol M" intercontinental ballistic missiles, submarine-launched "Bulava" ballistic missiles, ballistic missiles for the "Iskander" operational-tactical missile system, and "Kinzhal" missiles are produced. There are also reports that "Oreshnik" is manufactured here.
This facility has no analogue elsewhere in Russia. Of course, it is not possible to destroy this large facility with a single strike. But it is reported that this strike will delay the production process for a certain period.
The Votkinsk plant, located 1700 km from the Ukrainian border, was hit by the FP-5 ("Flamingo") cruise missile. This missile, with a warhead of 1150 kg, can strike targets at a distance of 3000 km.
The ability of the "Flamingo" to fly very low, at an altitude of 20 km or even just 10 km above ground, makes its detection by air defense radar difficult. Russia does not have enough air defense means to cover the entire country, and the capabilities in this area are rapidly decreasing. (Currently, only the airspace over Moscow and Saint Petersburg is well protected).
The Ukrainian army continuously conducts air defense hunting both in the occupied territories and within Russian territory. For example, yesterday in Crimea the S-400 "Triumf" surface-to-air missile system (launcher, radar, and other components) was destroyed. As a bonus, a "Pantsir S1" system was also put out of service. (Video below)
Currently, Ukraine produces up to 50 "Flamingo" missiles per month. It is planned to increase this number to 200 per month in the near future. In addition, Ukraine has begun testing its own ballistic missiles. These will join the army's arsenal soon. This means that Russia’s strategic facilities, including the Votkinsk plant, will be struck more precisely and intensively.
In this respect, the continuation of the war by the foolish dictator Putin, who is dragging his country into a deadlock, bodes nothing good for Russia.