Ən strateji obyektlərdən birinə zərbə -
Fevralın 21‐nə keçən gecə Ukrayna ordusunun Rusiya hərbi sənaye kompleksinin ən strateji obyektlərindən birini, Udmurtiyanın Votkinsk şəhərində yerləşən müəssisəni raketlə vurmasının videosu yayılıb.
Videoda raketin hədəfə (sexlərdən birinə) dəydiyi görünür. Daha öncə yayılan peyk fotolarında isə müəssisənin damında 30×24 metr böyüklükdə dəlik açıldığı görünürdü və bu, raketin içəridə partladığını söyləməyə əsas verir.
Votkinsk zavodunda “Yars” və “Topol M” qitələrarası ballistik raketləri, sualtı qayıqlardan buraxılan “Bulava” ballistik raketləri, “İsgəndər” operativ‐taktiki raket kompleksi üçün ballistik raketlər, “Kinjal” raketləri istehsal edilir. “Oreşnik”in də burada hazırlandığı barədə məlumatlar var.
Bu müəssisənin Rusiyada başqa bir analoqu yoxdur. Əlbəttə ki, bir zərbə ilə bu böyük müəssisəni məhv etmək mümkün deyil. Amma bu zərbənin istehsal prosesini müəyyən müddət ləngidəcəyi bildirilir.
Ukrayna sərhədindən 1700 km aralıda yerləşən Votkinsk zavodu FP-5 (“Flaminqo”) qanadlı raketi ilə vurulub. Döyüş başlığı 1150 kq olan bu raket 3000 km məsafədəki obyektlərə zərbə endirməyə imkan verir.
"Flaminqo”nun çox aşağıdan, yerdən 20 km, hətta cəmi 10 km hündürlükdə uça bilməsi onun HHM radarları tərəfindən qeydə alınmasını çətinləşdirir. Onsuz da Rusiyanın əlində bütün ölkə ərazisini bağlayacaq qədər HHM vasitələri yoxdur və bu sahədə imkanlar sürətlə məhdudlaşır. (Hazırda yalnız Moskva və Sankt‐Peterburqun hava məkanı yaxşı qorunur).
Ukrayna ordusu istər işğal olunmuş ərazilərdə, istərsə Rusiya ərazisində HHM ovunu fasiləsiz davam etdirir. Məsələn, dünən Krımda S‐400 “Triumf” zenit‐raket kompleksi (buraxcı qurğu, radar və sair komponentlər) məhv edilib. Bonus olaraq bir “Pantsir S1” qurğusu da sıradan çıxarılıb. (Video aşağıda),
Hazırda Ukrayna ay ərzində 50‐yə qədər “Flaminqo” istehsal edir. Yaxın vaxtlarda bu miqdarı ayda 200 ədədə çatdırmaq planlaşdırılıb. Bundan başqa, Ukraynanın öz ballistik raketlərinin sınaqları başlayıb. Bunlar da yaxın vaxtlarda ordunun arsenalına daxil olacaq. Bu isə Votkinsk zavodu da daxil olmaqla, Rusiyanın strateji obyektlərinin daha dəqiq və intensivliklə vurulacağı deməkdir.
Bu baxımdan ölkəsini çıxılmaza sürükləyən ağılsız diktator Putinin müharibəni davam etdirməsi Rusiya üçün yaxşı heç nə vəd etmir.

Ночью с 20 на 21 февраля была распространена видеозапись ракетного удара украинской армии по одному из самых стратегических объектов российского военно-промышленного комплекса — предприятию, расположенном в городе Воткинск Удмуртии.
На видео видно, как ракета поражает цель (один из цехов). Ранее, на опубликованных спутниковых снимках, на крыше предприятия был виден пролом размером 30×24 метра, что позволяет предположить, что ракета взорвалась внутри здания.
На Воткинском заводе производятся межконтинентальные баллистические ракеты «Ярс» и «Тополь-М», баллистические ракеты «Булава», запускаемые с подводных лодок, баллистические ракеты для оперативно-тактического ракетного комплекса «Искандер», а также ракеты «Кинжал». Есть сведения, что здесь же производится и «Орешник».
Аналога этому предприятию в России нет. Естественно, одной ударной волной разрушить такое крупное предприятие невозможно, но сообщается, что этот удар на некоторое время задержит производственный процесс.
Завод в Воткинске, расположенный в 1700 км от границы с Украиной, был поражён крылатой ракетой FP-5 («Фламинго»). Боевая часть этой ракеты весит 1150 кг, и она способна поражать объекты на расстоянии до 3000 км.
«Фламинго» может лететь очень низко — на высоте 20 км, а иногда и всего лишь 10 км от земли, что осложняет его обнаружение ПВО. Кроме того, у России просто нет ПВО, способных полностью защитить всю территорию страны, и возможности в этой области быстро сокращаются. (В настоящее время хорошо защищено воздушное пространство лишь Москвы и Санкт-Петербурга).
Украинская армия непрерывно ведёт охоту на ПВО как на оккупированных территориях, так и на территории России. Например, вчера в Крыму был уничтожен зенитно-ракетный комплекс С-400 «Триумф» (пусковая установка, радар и прочие компоненты). В качестве бонуса была выведена из строя и установка «Панцирь С1». (Видео ниже).
В настоящее время Украина производит до 50 ракет «Фламинго» в месяц. В ближайшее время планируется увеличить производство до 200 штук в месяц. Кроме того, начались испытания собственных баллистических ракет Украины. Они в ближайшее время войдут в арсенал армии. Это означает более точные и интенсивные удары по стратегическим объектам России, включая и Воткинский завод.
С этой точки зрения продолжение войны безрассудным диктатором Путиным, который ведёт страну к тупику, не сулит России ничего хорошего.