Əmlak bazarının "qara qutusu":
Sosial şəbəkələrdə yerləşdirilən ev elanlarında tez-tez sənədi "paket-kupçadır" ifadəsinə rast gəlinir. Bu ifadə ilə daşınmaz əmlakı təqdim edən vasitəçilər evin guya sənədsiz olmadığını iddia edirlər. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, "paket-kupça" anlayışı hüquqi baxımdan mülkiyyət hüququ yaratmır.
Medianews.az ATV-yə istinadən xəbər verir ki, daşınmaz əmlak üzrə ekspert Ramil Osmanlının sözlərinə görə, vətəndaşın hər hansı evə pul ödəməsi onun avtomatik olaraq mülkiyyətçisi olması demək deyil. Əmlak üzərində mülkiyyət hüququ yalnız dövlət qeydiyyatından keçmiş çıxarışla ("kupça") təsdiqlənir. Xalq arasında "kupça" adlandırılan bu sənəd daşınmaz əmlakın yeganə hüquqi mülkiyyət sənədidir.
Elanlarda "paket-kupça" kimi təqdim olunan sənədlərə adətən bələdiyyə arayışı, evin eskiz və ya plan-cizgi sənədi, texniki pasport, kommunal ödəniş qəbzləri, etibarnamə və bəzən də özəl şirkət tərəfindən verilmiş qiymətləndirmə rəyi daxil edilir. Lakin bu sənədlər nə ayrı-ayrılıqda, nə də birlikdə mülkiyyət hüququ yaradır.
Çıxarış olmadan aparılan alqı-satqılar notariat qaydasında rəsmiləşdirilmir və bu da qanunsuz hesab olunur. Çıxarış vasitəsilə əmlakın girovda olub-olmadığı, başqa şəxsə satılıb-satılmadığı və ya hər hansı məhdudiyyətin mövcudluğu dəqiq müəyyən edilir.
"Paket-kupça" ilə ev alan şəxslər ciddi hüquqi və maliyyə riskləri ilə üzləşə bilərlər. Daşınmaz əmlak alışı böyük maliyyə məsuliyyəti tələb etdiyindən, vətəndaşlara çıxarış olmadan ev alqı-satqısına getməmək tövsiyə olunur.

The "black box" of the real estate market:
In house advertisements posted on social networks, the phrase "package-title deed" is often encountered. With this expression, intermediaries presenting the real estate claim that the house is supposedly not without documents. However, experts warn that the concept of "package-title deed" does not legally create ownership rights.
Medianews.az, referring to ATV, reports that according to real estate expert Ramil Osmanli, the fact that a citizen pays money for any house does not automatically mean that they are the owner. Ownership rights over the property are only confirmed by a document registered with the state registry ("title deed"). This document, commonly called "title deed" among the public, is the only legal ownership document of real estate.
Documents presented in advertisements as "package-title deed" usually include a municipal certificate, the house’s sketch or plan drawing document, technical passport, utility payment receipts, power of attorney, and sometimes an evaluation opinion issued by a private company. However, these documents neither individually nor collectively create ownership rights.
Sales conducted without a title deed are not formalized by notary procedure and this is considered illegal. Through the title deed, it is accurately determined whether the property is mortgaged, sold to another person, or if there are any restrictions.
People who buy a house with a "package-title deed" may face serious legal and financial risks. Since purchasing real estate requires significant financial responsibility, citizens are advised not to engage in house sales without a title deed.