Əmlak bazarının "qara qutusu":
Sosial şəbəkələrdə yerləşdirilən ev elanlarında tez-tez sənədi "paket-kupçadır" ifadəsinə rast gəlinir. Bu ifadə ilə daşınmaz əmlakı təqdim edən vasitəçilər evin guya sənədsiz olmadığını iddia edirlər. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, "paket-kupça" anlayışı hüquqi baxımdan mülkiyyət hüququ yaratmır.
Medianews.az ATV-yə istinadən xəbər verir ki, daşınmaz əmlak üzrə ekspert Ramil Osmanlının sözlərinə görə, vətəndaşın hər hansı evə pul ödəməsi onun avtomatik olaraq mülkiyyətçisi olması demək deyil. Əmlak üzərində mülkiyyət hüququ yalnız dövlət qeydiyyatından keçmiş çıxarışla ("kupça") təsdiqlənir. Xalq arasında "kupça" adlandırılan bu sənəd daşınmaz əmlakın yeganə hüquqi mülkiyyət sənədidir.
Elanlarda "paket-kupça" kimi təqdim olunan sənədlərə adətən bələdiyyə arayışı, evin eskiz və ya plan-cizgi sənədi, texniki pasport, kommunal ödəniş qəbzləri, etibarnamə və bəzən də özəl şirkət tərəfindən verilmiş qiymətləndirmə rəyi daxil edilir. Lakin bu sənədlər nə ayrı-ayrılıqda, nə də birlikdə mülkiyyət hüququ yaradır.
Çıxarış olmadan aparılan alqı-satqılar notariat qaydasında rəsmiləşdirilmir və bu da qanunsuz hesab olunur. Çıxarış vasitəsilə əmlakın girovda olub-olmadığı, başqa şəxsə satılıb-satılmadığı və ya hər hansı məhdudiyyətin mövcudluğu dəqiq müəyyən edilir.
"Paket-kupça" ilə ev alan şəxslər ciddi hüquqi və maliyyə riskləri ilə üzləşə bilərlər. Daşınmaz əmlak alışı böyük maliyyə məsuliyyəti tələb etdiyindən, vətəndaşlara çıxarış olmadan ev alqı-satqısına getməmək tövsiyə olunur.

"Черный ящик" рынка недвижимости:
В объявлениях о продаже жилья, размещаемых в социальных сетях, часто встречается выражение "пакет-купа". С этим выражением посредники, представляющие недвижимость, утверждают, что дом якобы не без документов. Однако специалисты предупреждают, что понятие "пакет-купа" с юридической точки зрения не создает право собственности.
Medianews.az, ссылаясь на ATV, сообщает, что, по словам эксперта по недвижимости Рамиля Османлы, оплата гражданином за любой дом не означает автоматически, что он становится собственником. Право собственности на недвижимость подтверждается только выпиской из государственного реестра ("купа"). Этот документ, называемый в народе "купа", является единственным юридическим документом, удостоверяющим право собственности на недвижимость.
Документы, представляемые в объявлениях как "пакет-купа", обычно включают справку из муниципалитета, эскиз или план дома, технический паспорт, квитанции об оплате коммунальных услуг, доверенность и иногда заключение оценки, выданное частной компанией. Однако эти документы ни по отдельности, ни вместе не создают право собственности.
Сделки купли-продажи, совершенные без выписки, не регистрируются нотариально и считаются незаконными. С помощью выписки точно определяется, находится ли имущество в залоге, продано ли другому лицу или существуют ли какие-либо ограничения.
Лица, покупающие дом с "пакет-купа", могут столкнуться с серьезными юридическими и финансовыми рисками. Поскольку покупка недвижимости требует большой финансовой ответственности, гражданам рекомендуется не совершать сделок купли-продажи дома без выписки.