Elza Ermənistanda konsert verəcək:
Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar fonunda regionda yeni reallıqlar formalaşır. İki ölkə arasında diplomatik təmasların və qarşılıqlı səfərlərin artması humanitar və mədəni müstəviyə keçid üçün zəmin yaradır.
Bir çoxları düşünür ki, mədəni mübadilə, ortaq layihələrin təşkili və sənət adamlarının bir-birinin auditoriyası qarşısında çıxış etməsi gələcəkdə qarşılıqlı anlaşma və etimadın bərpasına töhfə verə bilər.
Azərbaycanlı sənət adamlarının Ermənistan auditoriyası qarşısında çıxış etməyə münasibəti birmənalı deyil.
Medianews.az xəbər verir ki, modern.az-a açıqlamasında Əməkdar artist Elza Seyidcahan bildirib ki, artıq bir müddətdir bu barədə düşünür.
“Yaxın gələcəkdə Ermənistanın mərkəzi meydanında "Qarabağ Azərbaycandır!" -adlı solo konsertimə hazırlaşıram. Əlbəttə ki, o konsertdə məşhur ,sevilən şeirlərimi də, səsləndirəcəyəm”.
E. Seyidcahan xüsusi ilə "Əşyalarım”, “Tikim” və “Sapım” şeirlərini konsertində ermənilər üçün də deyəcək.
1470593
Müğənni Nura Suri isə Elza Seyidcahandan fərqli olaraq vurğulayıb ki, Ermənistanda gənc nəsil üçün konsert vermək haqqında düşünmək daha rahat olacaq:
“Bunu gələcək göstərəcək. Gənc ifaçılara Ermənistanda konsert vermək çətin olmaz. Amma mənim anam Qarabağ müharibəsində döyüşdə yaralanıb, ikinci qrup əlildir. Valideynlərimin hər ikisi vətən uğrunda döyüşən insanlar olub. Tanıdığım sənətçilər var ki, şəhid övladlarıdır. Elə Mehin Hümbətovanı götürək. Düşünürəm ki, biz hələ Ermənistanda konsert verməyə hazır deyilik. Bunu daha gənc nəsil gələcəkdə edə bilər”.

Эльза даст концерт в Армении:
На фоне предпринимаемых шагов по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией в регионе формируются новые реалии. Увеличение дипломатических контактов и взаимных визитов между двумя странами создает основу для перехода к гуманитарному и культурному уровню.
Многие полагают, что культурный обмен, организация совместных проектов и выступления деятелей искусства перед аудиториями друг друга в будущем могут способствовать взаимопониманию и восстановлению доверия.
Отношение азербайджанских деятелей искусства к выступлениям перед армянской аудиторией неоднозначно.
Medianews.az сообщает, что в своем интервью modern.az Заслуженная артистка Элза Сеидджахан заявила, что уже некоторое время об этом думает.
«В ближайшем будущем я готовлюсь к своему сольному концерту "Карабах — это Азербайджан!" на центральной площади Армении. Конечно, на этом концерте я исполню и свои известные, любимые стихи».
Э. Сеидджахан особенно отметила, что в своем концерте она исполнит армянам стихи «Мои вещи», «Шить» и «Моя нить».
1470593
Певица Нура Сури, в отличие от Элзы Сеидджахан, подчеркнула, что думать о проведении концерта для молодого поколения в Армении будет проще:
«Это покажет будущее. Молодым исполнителям будет несложно дать концерт в Армении. Но моя мать была ранена в бою во время карабахской войны, она инвалида второй группы. Оба моих родителя — люди, которые сражались за родину. Я знаю артистов, чьи дети стали шехидами. Например, Мехин Хумбетову. Думаю, мы ещё не готовы давать концерты в Армении. Это смогут сделать более молодое поколение в будущем».