Elza Ermənistanda konsert verəcək:
Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar fonunda regionda yeni reallıqlar formalaşır. İki ölkə arasında diplomatik təmasların və qarşılıqlı səfərlərin artması humanitar və mədəni müstəviyə keçid üçün zəmin yaradır.
Bir çoxları düşünür ki, mədəni mübadilə, ortaq layihələrin təşkili və sənət adamlarının bir-birinin auditoriyası qarşısında çıxış etməsi gələcəkdə qarşılıqlı anlaşma və etimadın bərpasına töhfə verə bilər.
Azərbaycanlı sənət adamlarının Ermənistan auditoriyası qarşısında çıxış etməyə münasibəti birmənalı deyil.
Medianews.az xəbər verir ki, modern.az-a açıqlamasında Əməkdar artist Elza Seyidcahan bildirib ki, artıq bir müddətdir bu barədə düşünür.
“Yaxın gələcəkdə Ermənistanın mərkəzi meydanında "Qarabağ Azərbaycandır!" -adlı solo konsertimə hazırlaşıram. Əlbəttə ki, o konsertdə məşhur ,sevilən şeirlərimi də, səsləndirəcəyəm”.
E. Seyidcahan xüsusi ilə "Əşyalarım”, “Tikim” və “Sapım” şeirlərini konsertində ermənilər üçün də deyəcək.
1470593
Müğənni Nura Suri isə Elza Seyidcahandan fərqli olaraq vurğulayıb ki, Ermənistanda gənc nəsil üçün konsert vermək haqqında düşünmək daha rahat olacaq:
“Bunu gələcək göstərəcək. Gənc ifaçılara Ermənistanda konsert vermək çətin olmaz. Amma mənim anam Qarabağ müharibəsində döyüşdə yaralanıb, ikinci qrup əlildir. Valideynlərimin hər ikisi vətən uğrunda döyüşən insanlar olub. Tanıdığım sənətçilər var ki, şəhid övladlarıdır. Elə Mehin Hümbətovanı götürək. Düşünürəm ki, biz hələ Ermənistanda konsert verməyə hazır deyilik. Bunu daha gənc nəsil gələcəkdə edə bilər”.

Elza will give a concert in Armenia:
New realities are taking shape in the region against the backdrop of steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. The increase in diplomatic contacts and mutual visits between the two countries creates a basis for a transition to the humanitarian and cultural level.
Many think that cultural exchange, the organization of joint projects, and artists performing in front of each other's audiences could contribute to rebuilding mutual understanding and trust in the future.
The attitude of Azerbaijani artists towards performing before an Armenian audience is not unequivocal.
Medianews.az reports that in an interview with modern.az, Honored Artist Elza Seyidcahan stated that she has been thinking about this matter for some time.
“In the near future, I am preparing for my solo concert titled "Karabakh is Azerbaijan!" in the central square of Armenia. Of course, at that concert, I will also perform my famous and beloved poems.”
E. Seyidcahan will specifically recite the poems "My Things," "Knitting," and "My Thread" at the concert for the Armenians as well.
1470593
Singer Nura Suri  emphasized, unlike Elza Seyidcahan, that it will be easier to think about giving concerts in Armenia for the younger generation:
“The future will show this. It will not be difficult for young performers to give concerts in Armenia. However, my mother was wounded in the Karabakh war and is disabled in the second group. Both of my parents fought for the homeland. There are artists I know who are children of martyrs. Take Mehin Humbatova, for example. I think we are not yet ready to give concerts in Armenia. This can be done by the younger generation in the future.”