"Əjdaha istiləri" həyəcanı:
Medianews.az xəbər verir ki, xarici KİV-lər "əjdaha istiləri" adlandırılan hava şəraiti ilə bağlı ciddi xəbərdarlıqlar yayıb.
Meteoroloqların məlumatına görə, Şimali Afrikadan gələn isti hava kütləsi qitənin böyük hissəsində temperaturun 40 dərəcəni keçməsinə səbəb ola bilər. Xüsusilə Fransa, İspaniya, İtaliya, Portuqaliya və Yunanıstanda təhlükə səviyyəsi artırılıb.
Bəzi xarici media orqanlarında yayılan qiymətləndirmələrə əsasən, isti hava dalğası yaşlılar, uşaqlar və xroniki xəstəlikləri olan şəxslər üçün ciddi risk yaradır. Həmin məlumatlarda bir həftə ərzində istilərlə əlaqədar ölənlərin sayının 25 minə çata biləcəyi iddia olunur.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, yüksək temperatur təkcə gündüz deyil, gecə saatlarında da davam edəcək. Böyük şəhərlərdə asfalt və beton örtüklərinin yaratdığı "istilik adası" effekti vəziyyəti daha da ağırlaşdıra bilər.
Səhiyyə mütəxəssisləri vətəndaşlara bol maye qəbul etməyi, birbaşa günəş şüalarından qorunmağı, zərurət olmadıqca açıq havaya çıxmamağı, xüsusilə yaşlı və xroniki xəstəlikləri olan şəxslərin vəziyyətini mütəmadi nəzarətdə saxlamağı tövsiyə edirlər.
Səlahiyyətli qurumlar Avropada yaşayan və ya orada yaxınları olan şəxsləri də ehtiyatlı olmağa çağırıblar. Burada qeyd olunan 25 min ölüm ehtimalı rəsmi proqnoz deyil, bəzi xarici media orqanlarında və ekspert qiymətləndirmələrində səsləndirilən iddiadır.

В Европе ожидается воздействие одной из самых сильных волн жары последних лет.
Medianews.az сообщает, что иностранные СМИ выпустили серьезные предупреждения по поводу погодных условий, именуемых "драконьей жарой".
По данным метеорологов, теплый воздушный поток, пришедший из Северной Африки, может вызвать повышение температуры на большей части континента выше 40 градусов. Особенно повышен уровень опасности во Франции, Испании, Италии, Португалии и Греции.
Согласно оценкам, опубликованным в некоторых иностранных СМИ, волна жары представляет серьезный риск для пожилых людей, детей и лиц с хроническими заболеваниями. В этих сообщениях утверждается, что количество смертей, связанных с жарой, может достичь 25 тысяч за неделю.
Эксперты отмечают, что высокая температура будет сохраняться не только днем, но и ночью. Эффект "теплового острова", создаваемый асфальтом и бетонным покрытием в больших городах, может усугубить ситуацию.
Специалисты здравоохранения рекомендуют гражданам употреблять много жидкости, защищаться от прямых солнечных лучей, по возможности не выходить на открытый воздух, особенно пожилым людям и лицам с хроническими заболеваниями регулярно контролировать свое состояние.
Компетентные органы призывают к осторожности тех, кто проживает в Европе или имеет там близких. Упомянутый риск в 25 тысяч смертей не является официальным прогнозом, а представляет собой утверждение, озвученное в некоторых иностранных СМИ и экспертных оценках.