Dünyanın ən borclu ölkəsində
Yaponiyanın dövlət borcu ölkənin Ümumi Daxili Məhsulunun (ÜDM) 260%-dən çoxunu təşkil edir. Bu, Yaponiyanı rəqəmsal olaraq dünyanın ən borclu ölkəsi etsə də, ölkədə iqtisadi böhran yaşanmır. Bəs bunun sirri nədədir?
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bir çox ölkənin (məsələn, Yunanıstanın) borcu xarici banklara və beynəlxalq qurumlara olduğu halda, Yaponiya dövlətinin borcunun təxminən 90%-i öz vətəndaşlarına və yerli banklarınadır. Yəni Yaponiya "öz-özünə" borcludur.
Yaponiya Mərkəzi Bankı illərdir faiz dərəcələrini sıfıra yaxın, hətta bəzən mənfi səviyyədə saxlayır. Bu, dövlətin nəhəng borcu üçün ödəyəcəyi faiz yükünü çox aşağı salır.
Yaponiya öz borcunu öz milli valyutası olan Yen ilə ödəyir. Ehtiyac yarandıqda dövlət daha çox Yen çap edə bilər, bu da ölkənin defolt (müflis) olma riskini sıfıra endirir.
Yaponiya eyni zamanda dünyanın ən böyük xarici aktiv sahiblərindən biridir. Yəni digər ölkələrdən alacağı və xaricdəki investisiyaları onun borc yükünü balanslaşdırır.
Yaponiyada yüksək texnologiya, nizamlı sosial sistem və güclü ixracat iqtisadiyyatın təməlini təşkil edir. Vətəndaşlar dövlətə güvəndiyi üçün istiqrazlar vasitəsilə dövləti maliyyələşdirməyə davam edirlər. Bu "qapalı dövriyyə" sistemi ölkəni xarici spekulyasiyalardan qoruyur.

В самой долговой стране мира
Государственный долг Японии составляет более 260% от валового внутреннего продукта (ВВП) страны. Хотя это делает Японию цифрово самой задолженной страной в мире, в стране не происходит экономического кризиса. В чем же секрет?
Medianews.az, ссылаясь на Milli.Az, сообщает, что в то время как долг многих стран (например, Греции) приходится на иностранные банки и международные организации, около 90% государственного долга Японии принадлежит собственным гражданам и местным банкам. То есть Япония "задолжала сама себе".
Центральный банк Японии уже много лет удерживает процентные ставки близкими к нулю, а иногда и в отрицательной зоне. Это значительно снижает процентную нагрузку по выплате огромного государственного долга.
Япония выплачивает свой долг в национальной валюте — иене. При необходимости государство может напечатать больше иен, что снижает риск дефолта (банкротства) страны до нуля.
Япония также является одним из крупнейших в мире владельцев иностранных активов. То есть доходы от других стран и зарубежных инвестиций компенсируют её долговую нагрузку.
Высокие технологии, упорядоченная социальная система и мощный экспорт лежат в основе экономики Японии. Граждане продолжают финансировать государство через облигации, поскольку доверяют ему. Эта система "замкнутого цикла" защищает страну от внешних спекуляций.