Dünyanın ən borclu ölkəsində
Yaponiyanın dövlət borcu ölkənin Ümumi Daxili Məhsulunun (ÜDM) 260%-dən çoxunu təşkil edir. Bu, Yaponiyanı rəqəmsal olaraq dünyanın ən borclu ölkəsi etsə də, ölkədə iqtisadi böhran yaşanmır. Bəs bunun sirri nədədir?
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, bir çox ölkənin (məsələn, Yunanıstanın) borcu xarici banklara və beynəlxalq qurumlara olduğu halda, Yaponiya dövlətinin borcunun təxminən 90%-i öz vətəndaşlarına və yerli banklarınadır. Yəni Yaponiya "öz-özünə" borcludur.
Yaponiya Mərkəzi Bankı illərdir faiz dərəcələrini sıfıra yaxın, hətta bəzən mənfi səviyyədə saxlayır. Bu, dövlətin nəhəng borcu üçün ödəyəcəyi faiz yükünü çox aşağı salır.
Yaponiya öz borcunu öz milli valyutası olan Yen ilə ödəyir. Ehtiyac yarandıqda dövlət daha çox Yen çap edə bilər, bu da ölkənin defolt (müflis) olma riskini sıfıra endirir.
Yaponiya eyni zamanda dünyanın ən böyük xarici aktiv sahiblərindən biridir. Yəni digər ölkələrdən alacağı və xaricdəki investisiyaları onun borc yükünü balanslaşdırır.
Yaponiyada yüksək texnologiya, nizamlı sosial sistem və güclü ixracat iqtisadiyyatın təməlini təşkil edir. Vətəndaşlar dövlətə güvəndiyi üçün istiqrazlar vasitəsilə dövləti maliyyələşdirməyə davam edirlər. Bu "qapalı dövriyyə" sistemi ölkəni xarici spekulyasiyalardan qoruyur.

In the world's most indebted country
Japan's national debt constitutes more than 260% of the country's Gross Domestic Product (GDP). Although this numerically makes Japan the most indebted country in the world, the country is not experiencing an economic crisis. So, what is the secret behind this?
Medianews.az, citing Milli.Az, reports that while the debt of many countries (for example, Greece) is owed to foreign banks and international organizations, approximately 90% of Japan's national debt is owed to its own citizens and local banks. In other words, Japan is "indebted to itself."
The Bank of Japan has kept interest rates close to zero, and sometimes even negative, for years. This significantly reduces the interest burden on the government's enormous debt.
Japan repays its debt in its own national currency, the Yen. When necessary, the government can issue more Yen, which reduces the country's risk of default to zero.
Japan is also one of the world's largest holders of foreign assets. In other words, its claims on other countries and foreign investments balance out its debt burden.
High technology, an orderly social system, and strong exports form the foundation of Japan’s economy. Because citizens trust the government, they continue to finance it through bonds. This "closed circuit" system protects the country from external speculation.