Dünyada ən çox neft istehlak edən ölkələr
Yaxın Şərqdə artan gərginlik və İran-ABŞ qarşıdurması fonunda neft qiymətlərində ciddi dalğalanma müşahidə olunur. İsrail və ABŞ-ın İrana hücumundan sonra Tehran İsrailə və ABŞ hərbi bazalarının yerləşdiyi Körfəz ölkələrinə raket zərbələri endirib. İranın Hörmüz boğazında tanker hərəkətini məhdudlaşdırması isə qlobal enerji bazarında narahatlığı artırıb.
Medianews.az xəbər verir ki, baş verən hadisələr nəticəsində Brent markalı neftin bir barelinin qiyməti 120 dollara qədər yüksəlib.
Qiymət artımını sabitləşdirmək məqsədilə Beynəlxalq Enerji Agentliyi (IEA) üzv ölkələrin fövqəladə ehtiyatlarından bazara 400 milyon barel neft buraxılacağını açıqlayıb.
Geosiyasi risklərin artdığı bir vaxtda diqqət dünyada ən çox neft istehlak edən ölkələrə yönəlib. Məlumata görə, siyahıya açıq fərqlə ABŞ başçılıq edir. ABŞ gündəlik 19,12 milyon barel neft istehlak edir. İkinci yerdə 16,37 milyon barel ilə Çin qərarlaşıb. Hər iki ölkə birlikdə gündə təxminən 35 milyon barel neft istifadə edir ki, bu da qlobal tələbatın təxminən üçdə birinə bərabərdir.
Üçüncü sırada sürətlə böyüyən iqtisadiyyatı və artan sənaye istehsalı ilə Hindistan yer alır. Bu ölkədə gündəlik neft istehlakı 5,62 milyon barel təşkil edir.

Countries that consume the most oil in the world
Serious fluctuations in oil prices are observed against the backdrop of rising tension in the Middle East and the Iran-US confrontation. After Israel and the US attacked Iran, Tehran fired missile strikes at Israel and the Gulf countries where US military bases are located. Iran’s restriction of tanker movement in the Strait of Hormuz has increased concerns in the global energy market.
Medianews.az reports that as a result of these events, the price of Brent crude oil per barrel has risen to $120.
To stabilize the price increase, the International Energy Agency (IEA) announced that it will release 400 million barrels of oil from the emergency reserves of member countries into the market.
At a time when geopolitical risks are increasing, attention is focused on the countries that consume the most oil in the world. According to the data, the list is led by the US by a clear margin. The US consumes 19.12 million barrels of oil daily. China ranks second with 16.37 million barrels. Together, these two countries consume approximately 35 million barrels daily, which is about one-third of global demand.
India, with its rapidly growing economy and increasing industrial production, ranks third. Daily oil consumption in this country is 5.62 million barrels.