Dünya Kuboku başlamamış
Medianews.az xəbər verir ki, ABŞ-ın sərt təhlükəsizlik və viza siyasəti turnirdə iştirak edəcək bəzi ölkələrin futbolçuları, rəsmiləri və azarkeşləri arasında narazılıq yaradıb.
Məlumata görə, Seneqal və Özbəkistan milli komandalarının üzvləri ABŞ-a giriş zamanı ciddi təhlükəsizlik yoxlamalarına məruz qalıblar. Sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə Seneqal futbolçularının baqajlarının açıldığı, ayaqqabılarının çıxarıldığı və əlavə yoxlamadan keçirildiyi görünür.
Özbəkistan millisinin italiyalı baş məşqçisi, dünya çempionu Fabio Kannavaro isə yoxlamaların selektiv xarakter daşıdığını iddia edib.
“Bizə bunun qayda olduğu deyildi, amma sonda yoxlama yalnız bizə tətbiq olundu”, – deyə Kannavaro bildirib.
Somalili hakim Omar Abdulkadir Artan da problemlə üzləşənlər sırasındadır. FIFA tərəfindən turnirə təyinat alan və 2025-ci ildə Afrikanın ən yaxşı kişi hakimi seçilən Artanın ABŞ-a girişinə icazə verilməyib. ABŞ rəsmiləri bunu əlavə təhlükəsizlik yoxlamaları ilə əsaslandırıblar.
İraq millisinin hücumçusu Aymen Hüseyn isə Çikaqo hava limanında təxminən yeddi saat saxlanılıb. Onun mobil telefonunun da müvəqqəti olaraq götürüldüyü bildirilir. Komandanın rəsmi fotoqrafının isə ölkəyə girişinə ümumiyyətlə icazə verilməyib.
Mərakeşdə fəaliyyət göstərən azarkeş təşkilatlarından biri də ABŞ vizası almaqda ciddi problemlərlə üzləşib. Bildirilir ki, təşkilatın təqdim etdiyi 42 müraciətdən 40-ı heç bir izahat verilmədən rədd edilib.
İran millisində isə futbolçular və baş məşqçi viza ala bilsələr də, texniki və inzibati heyətin 13 üzvünün müraciəti qəbul edilməyib.
Məlumata görə, Donald Tramp administrasiyasının tətbiq etdiyi sərtləşdirilmiş viza qaydaları Dünya Kubokunda iştirak edəcək Seneqal, Fil Dişi Sahili, Haiti və İran kimi ölkələrin nümayəndələrinə də təsir göstərib.

Хотя Чемпионат мира FIFA 2026 ещё не начался, турнир уже оказался в центре серьёзных споров.
Medianews.az сообщает, что жёсткая политика безопасности и визовая политика США вызвала недовольство среди футболистов, чиновников и болельщиков некоторых стран, принимающих участие в турнире.
По информации, члены сборных Сенегала и Узбекистана подверглись серьёзным проверкам безопасности при въезде в США. На распространённых в социальных сетях видео видно, что у футболистов Сенегала открывали багаж, снимали обувь и подвергали дополнительным проверкам.
Итальянский главный тренер сборной Узбекистана, чемпион мира Фабио Каннаваро, утверждает, что проверки носили селективный характер.
«Нам не говорили, что это правило, но в итоге проверка была применена только к нам», — заявил Каннаваро.
Сомалийский судья Омар Абдулкадир Артан также оказался среди тех, кто столкнулся с проблемами. Назначенный FIFA на турнир и признанный в 2025 году лучшим африканским судьёй-мужчиной, Артану не разрешили въезд в США. Американские чиновники объяснили это дополнительными мерами безопасности.
Нападающий сборной Ирака Аймен Хусейн был задержан в аэропорту Чикаго примерно на семь часов. Сообщается, что его мобильный телефон временно изъяли. Официальному фотографу команды вообще не разрешили въезд в страну.
Одна из фанатских организаций, действующих в Марокко, также столкнулась с серьёзными проблемами при получении визы в США. Указывается, что из 42 поданных заявок 40 были отклонены без объяснений.
В сборной Ирана футболисты и главный тренер смогли получить визы, однако заявки 13 членов технического и административного персонала были отклонены.
По информации, ужесточённые визовые требования, введённые администрацией Дональда Трампа, повлияли также на представителей таких стран, как Сенегал, Кот-д’Ивуар, Гаити и Иран, участвующих в Чемпионате мира.