Dörd ayda ölkədə neçə milyard manatlıq ərzaq satılıb? -
Yanvar-aprel aylarında Azərbaycanda 39 milyard 875,1 milyon manatlıq, 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,2 faiz çox ümumi daxili məhsul istehsal olunub.
Medianews.az-ın məlumatına görə, hesabatı yayan Dövlət Statistika Komitəsi bildirir ki, neft-qaz sektorunda 0,9 faiz azalma, qeyri-neft/qaz sektorunda 0,7 faiz artım qeydə alınıb.
Sərmayə qoyuluşunda artım 2,6 faiz, sənaye istehsalında 0,3 faiz göstərilir.
Başqa bir rəsmi açıqlamaya əsasən, pərakəndə ticarət şəbəkəsində 11,2 milyard manatlıq ərzaq məhsulları, içkilər və tütün məmulatları, 8,9 milyard manatlıq qeyri-ərzaq malları satılıb, alınan mallara xərclənən vəsaitin 50,6 faizi ərzaq məhsullarının, 5 faizi içkilər və tütün məmulatlarının payına düşüb.
İstehlak qiymətlərinin 2025-ci ilin yanvar-aprel aylarına nisbətən 5,6 faiz yüksəldiyi, qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatlarının 6,7 faiz, qeyri-qida məhsullarının 3,7 faiz, ödənişli xidmətlərin 5,7 faiz bahalaşdığı xəbər verilir.

В январе-апреле в Азербайджане было произведено валового внутреннего продукта на сумму 39 миллиардов 875,1 миллиона манатов, что на 0,2 процента больше по сравнению с тем же периодом 2025 года.
По данным Medianews.az, Государственный комитет статистики, опубликовавший отчет, сообщает, что в нефтегазовом секторе зафиксировано сокращение на 0,9 процента, а в не нефтегазовом секторе рост составил 0,7 процента.
Инвестиции выросли на 2,6 процента, а промышленное производство увеличилось на 0,3 процента.
Согласно другому официальному заявлению, в розничной торговой сети было продано продовольственных товаров на 11,2 миллиарда манатов, алкогольных напитков и табачных изделий, а также непродовольственных товаров на 8,9 миллиарда манатов, при этом 50,6 процента средств, потраченных на закупку товаров, приходится на продовольственные товары, и 5 процентов — на алкогольные напитки и табачные изделия.
Сообщается, что уровень потребительских цен в январе-апреле 2025 года вырос на 5,6 процента, продовольственные товары, алкогольные напитки и табачные изделия подорожали на 6,7 процента, непродовольственные товары — на 3,7 процента, платные услуги — на 5,7 процента.