Dilənçilik edənlər həbs olunacaq
Bu məsələ Milli Məclisin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, dilənçiliklə məşğul olmağa görə xəbərdarlıq ediləcək, yaxud yüz manatdan iki yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcək və ya işin halları və pozuntu törədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla, bu tədbirlərin tətbiqi kifayət sayılmadıqda on günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.
Yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin dilənçiliyə cəlb edilməsinə görə - iki yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcək və ya işin halları və pozuntu törədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla, bu tədbirlərin tətbiqi kifayət sayılmadıqda on beş günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.

В законе устанавливаются наказания за занятие попрошайничеством.
Этот вопрос отражён в проекте закона о внесении изменений в Кодекс об административных правонарушениях, обсуждавшемся на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно проекту, за занятие попрошайничеством будет вынесено предупреждение или наложен штраф в размере от ста до двухсот манат, либо, с учётом обстоятельств дела и личности правонарушителя, в случае недостаточности применения указанных мер, будет применяться административный арест на срок до десяти дней.
За вовлечение несовершеннолетнего в попрошайничество предусматривается штраф в размере от двухсот до пятисот манат или, с учётом обстоятельств дела и личности правонарушителя, в случае недостаточности применения указанных мер, административный арест на срок до пятнадцати дней.