Dilənçilik edənlər həbs olunacaq
Bu məsələ Milli Məclisin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılan İnzibati Xətalar Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, dilənçiliklə məşğul olmağa görə xəbərdarlıq ediləcək, yaxud yüz manatdan iki yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcək və ya işin halları və pozuntu törədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla, bu tədbirlərin tətbiqi kifayət sayılmadıqda on günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.
Yetkinlik yaşına çatmayan şəxsin dilənçiliyə cəlb edilməsinə görə - iki yüz manatdan beş yüz manatadək məbləğdə cərimə ediləcək və ya işin halları və pozuntu törədənin şəxsiyyəti nəzərə alınmaqla, bu tədbirlərin tətbiqi kifayət sayılmadıqda on beş günədək müddətə inzibati həbs tətbiq olunacaq.

Penalties are determined for engaging in begging in the law.
This issue is reflected in the draft law on amendments to the Code of Administrative Offenses, which was brought up for discussion at today's session of the National Assembly.
According to the draft, a warning will be issued for engaging in begging, or a fine ranging from one hundred to two hundred manats will be imposed, or, considering the circumstances of the case and the identity of the offender, if the application of these measures is deemed insufficient, administrative detention for up to ten days will be applied.
In case of involving a minor in begging - a fine ranging from two hundred to five hundred manats will be imposed or, considering the circumstances of the case and the identity of the offender, if the application of these measures is deemed insufficient, administrative detention for up to fifteen days will be applied.