Çin gəmiləri Hörmüz boğazında qalıb:
Honkonqda qeydiyyatdan keçmiş 100-ə yaxın gəmi Hörmüz boğazında bloklanmış vəziyyətdə qalıb. Həmin gəmilərin göyərtəsində təxminən 2 300 dənizçinin olduğu deyilir.
Bu barədə "South China Morning Post" nəşri Honkonq Gəmi Sahibləri Assosiasiyasının (Hong Kong Shipowners Association) rəhbəri Riçard Hekstin sözlərinə istinadən məlumat yayıb.
Assosiasiya sədri qeyd edib ki, Hörmüz boğazında bloklanmış gəmini çıxarmağa çalışmaq yüksək risklərlə müşayiət olunur, çünki gəmiyə hər an atəş açılması təhlükəsi mövcuddur.
Onun fikrincə, hazırkı məqamda sənaye üçün başlıca hədəflər heyət üzvlərinin ərzaq və içməli su təchizatını davam etdirmək, eyni zamanda onlara psixoloji dəstək göstərməkdir.
Çin tərəfi gəmilərin Hörmüz boğazından sərbəst və təhlükəsiz keçidinin təcili şəkildə bərpa edilməsinə çağırır.\oxu.az

About 100 ships registered in Hong Kong have been blocked in the Strait of Hormuz. It is said that there are approximately 2,300 sailors on board these ships.
The information was reported by the "South China Morning Post" publication, citing Richard Hextin, head of the Hong Kong Shipowners Association.
The association chairman stated that trying to remove the ship blocked in the Strait of Hormuz is accompanied by high risks because there is a danger of the ship being fired upon at any moment.
According to him, the main goals for the industry at this moment are to continue the supply of food and drinking water to the crew members, as well as to provide them with psychological support.
China calls for the urgent restoration of the free and safe passage of ships through the Strait of Hormuz.\oxu.az