Çin gəmiləri Hörmüz boğazında qalıb:
Honkonqda qeydiyyatdan keçmiş 100-ə yaxın gəmi Hörmüz boğazında bloklanmış vəziyyətdə qalıb. Həmin gəmilərin göyərtəsində təxminən 2 300 dənizçinin olduğu deyilir.
Bu barədə "South China Morning Post" nəşri Honkonq Gəmi Sahibləri Assosiasiyasının (Hong Kong Shipowners Association) rəhbəri Riçard Hekstin sözlərinə istinadən məlumat yayıb.
Assosiasiya sədri qeyd edib ki, Hörmüz boğazında bloklanmış gəmini çıxarmağa çalışmaq yüksək risklərlə müşayiət olunur, çünki gəmiyə hər an atəş açılması təhlükəsi mövcuddur.
Onun fikrincə, hazırkı məqamda sənaye üçün başlıca hədəflər heyət üzvlərinin ərzaq və içməli su təchizatını davam etdirmək, eyni zamanda onlara psixoloji dəstək göstərməkdir.
Çin tərəfi gəmilərin Hörmüz boğazından sərbəst və təhlükəsiz keçidinin təcili şəkildə bərpa edilməsinə çağırır.\oxu.az

Около 100 судов, зарегистрированных в Гонконге, остались заблокированными в Ормузском проливе. Говорят, что на борту этих судов находится примерно 2300 моряков.
Об этом сообщает издание "South China Morning Post" со ссылкой на слова главы Ассоциации судовладельцев Гонконга (Hong Kong Shipowners Association) Ричарда Хексти.
Председатель ассоциации отметил, что попытки вывести заблокированное судно из Ормузского пролива сопряжены с высокими рисками, поскольку существует угроза открытия огня по судну в любой момент.
По его мнению, в настоящее время главными задачами отрасли являются обеспечение экипажа продовольствием и питьевой водой, а также оказание им психологической поддержки.
Китай призывает к срочному восстановлению свободного и безопасного прохода судов через Ормузский пролив. oxu.az