“Ceyhun qızlara sataşırdı, mənə dedi ki, böyüyüb səni özüm alacam, o qocaya ərə getmə” -
“Ceyhun Mirzəyevi 15 yaşından tanıyırdım. O qeyri-adi bir insan idi. İndi oxucularımız düşünə bilər ki, Elmira xanım Ceyhunu tərifləyir. Xeyr! O vaxtlar da Ceyhun haqda gözəl sözlər işlədirdilər. Mən həyat yoldaşım, rejissor Rüfət Şabanovla Yalamada idim. Tofiq Tağızadə iki film çəkirdi. Biri “Əsl dost” idi. Ceyhun da orada idi. Çox çevik uşaq idi. Məndən 6 yaş balaca idi. O vaxt bütün qızlara söz atırdı, zarafatlaşırdı. Mən hələ Rüfətə ərə getməmişdim. Ceyhun mənə deyirdi ki, “hələ o qocaya ərə getmə, mən bir az böyüyüm, səninlə evlənəcəm” (gülür). Rüfət məndən 18 yaş böyük idi. Mən universitetdə də ona dərs demişəm. Bu gün də düşünəndə ki, Ceyhun kimi istedadlı insanlar həyatı vaxtsız tərk edirlər, mən çox pis oluram. Bu il onun yubiley ilidir. Yaşasaydı 80 yaşını qeyd edəcəkdik”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti Elmira Şabanova deyib.
O, Ceyhun Mirzəyevin “Fəryad” filmini böyük çətinliklərlə ərsəyə gətirdiyini bildirib:
“Bir gün  Ceyhun zəng etdi ki, “Elmira xanım, “Fəryad” filmi çəkilir, anamı oynaya bilərsiz?”. Rol demək olar ki, epizod idi. Dedim ki, Ceyhun, mən həmişə böyük rollarda çəkilirəm, amma sənin ananı oynayaram. “Fəryad” filmində mən çəkildim. Bir şey yadımdan hələ də çıxmır. Ceyhunu vurduqları səhnə var, orada gözünün qabağına anasının obrazı gəlir. Mən onun gözlərinə baxdım və hiss etdim ki, Ceyhun çox yaşamayacaq. Qısa ömrü sanki baxışlarına çökmüşdü. Həqiqətən də filmdən sonra Ceyhun rəhmətə getdi. Ceyhun “Fəryad” filmini çox çətinliklə ərsəyə gətirdi. Mən buna şahidəm. 90-cı illər idi, hadisələr baş vermişdi və demək olardı ki, filmlər çəkilmirdi. Gah texnika yox idi, gah maşın yox idi. Ceyhun çox əsəbləşirdi. Gözləyirdik ki, filan şey gəlsin çəkilişlərə başlayaq.. Kino artıq “ölmüş”dü. Bəlkə də bu əsəb və stressə görə Ceyhun tez rəhmətə getdi. Ümumiyyətlə Ceyhun həyatda da çox əziyyət çəkmişdi. Nə anası var idi, nə də atası. Yetimçiliklə böyümüşdü amma buna baxmayaraq o öz sənəti üçün şam kimi yanırdı. Olduqca vətənpərvər idi, xalqını, ölkəsini çox sevirdi, cəbhə bölgələrinə yollanırdı, əsgərlərlə ünsiyyətdə olurdu. Allah ona qəni-qəni rəhmət etsin” deyə sənətkar bildirib.

«Джейхун Мирзаевя я знала с 15 лет. Он был необычным человеком. Сейчас наши читатели могут подумать, что Элмира ханум хвалит Джейхуна. Нет! И тогда о Джейхуне говорили хорошие слова. Я была с моим мужем, режиссером Руфатом Шабановым, в Яламе. Тофик Тагизаде снимал два фильма. Один из них был «Настоящий друг». Там тоже был Джейхун. Он был очень подвижным ребенком. Он был младше меня на 6 лет. Тогда он обращался ко всем девочкам с поддразниванием, шутил. Я еще не вышла замуж за Руфата. Джейхун говорил мне: «Пока не выходи за того старика, я немного подрасту, и мы поженимся» (смеется). Руфат был на 18 лет старше меня. Я даже преподавала ему в университете. И сегодня, когда думаю о том, что такие талантливые люди, как Джейхун, уходят из жизни слишком рано, мне очень плохо. Этот год — юбилейный для него. Если бы он жил, мы бы отметили его 80-летие».
Об этом в интервью Medianews.az рассказала народная артистка Элмира Шабанова.
Она отметила, что фильм Джейхуна Мирзаева «Крик» создавался с большими трудностями:
«Однажды Джейхун позвонил и сказал: «Элмира ханум, снимается фильм «Крик», вы можете сыграть мою мать?» Роль была почти эпизодической. Я сказала: «Джейхун, я всегда играю главные роли, но твою мать сыграю». Я снималась в фильме «Крик». Есть сцена, которую я не забуду до сих пор — когда Джейхуна ударяют, и перед глазами у него появляется образ матери. Я посмотрела ему в глаза и почувствовала, что Джейхун недолго проживет. Его короткая жизнь словно отразилась в его взгляде. И действительно, после съемок Джейхун умер. Джейхун с большим трудом реализовал фильм «Крик». Я могу это подтвердить. Это были 90-е годы, происходили события, и можно было сказать, что фильмы не снимались. То не было техники, то не было машины. Джейхун очень нервничал. Мы ждали, когда прибудет то или это, чтобы начать съемки... Кино уже «умирало». Возможно, из-за этого стресса Джейхун рано ушел из жизни. Вообще Джейхун в жизни пережил много бед. У него не было ни матери, ни отца. Он рос сиротой, но несмотря на это, он горел своим искусством, как свеча. Он был очень патриотичен, очень любил свой народ и страну, ездил на линии фронта, общался с солдатами. Пусть земля ему будет пухом», — сказала артистка.