“Ceyhun qızlara sataşırdı, mənə dedi ki, böyüyüb səni özüm alacam, o qocaya ərə getmə” -
“Ceyhun Mirzəyevi 15 yaşından tanıyırdım. O qeyri-adi bir insan idi. İndi oxucularımız düşünə bilər ki, Elmira xanım Ceyhunu tərifləyir. Xeyr! O vaxtlar da Ceyhun haqda gözəl sözlər işlədirdilər. Mən həyat yoldaşım, rejissor Rüfət Şabanovla Yalamada idim. Tofiq Tağızadə iki film çəkirdi. Biri “Əsl dost” idi. Ceyhun da orada idi. Çox çevik uşaq idi. Məndən 6 yaş balaca idi. O vaxt bütün qızlara söz atırdı, zarafatlaşırdı. Mən hələ Rüfətə ərə getməmişdim. Ceyhun mənə deyirdi ki, “hələ o qocaya ərə getmə, mən bir az böyüyüm, səninlə evlənəcəm” (gülür). Rüfət məndən 18 yaş böyük idi. Mən universitetdə də ona dərs demişəm. Bu gün də düşünəndə ki, Ceyhun kimi istedadlı insanlar həyatı vaxtsız tərk edirlər, mən çox pis oluram. Bu il onun yubiley ilidir. Yaşasaydı 80 yaşını qeyd edəcəkdik”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti Elmira Şabanova deyib.
O, Ceyhun Mirzəyevin “Fəryad” filmini böyük çətinliklərlə ərsəyə gətirdiyini bildirib:
“Bir gün  Ceyhun zəng etdi ki, “Elmira xanım, “Fəryad” filmi çəkilir, anamı oynaya bilərsiz?”. Rol demək olar ki, epizod idi. Dedim ki, Ceyhun, mən həmişə böyük rollarda çəkilirəm, amma sənin ananı oynayaram. “Fəryad” filmində mən çəkildim. Bir şey yadımdan hələ də çıxmır. Ceyhunu vurduqları səhnə var, orada gözünün qabağına anasının obrazı gəlir. Mən onun gözlərinə baxdım və hiss etdim ki, Ceyhun çox yaşamayacaq. Qısa ömrü sanki baxışlarına çökmüşdü. Həqiqətən də filmdən sonra Ceyhun rəhmətə getdi. Ceyhun “Fəryad” filmini çox çətinliklə ərsəyə gətirdi. Mən buna şahidəm. 90-cı illər idi, hadisələr baş vermişdi və demək olardı ki, filmlər çəkilmirdi. Gah texnika yox idi, gah maşın yox idi. Ceyhun çox əsəbləşirdi. Gözləyirdik ki, filan şey gəlsin çəkilişlərə başlayaq.. Kino artıq “ölmüş”dü. Bəlkə də bu əsəb və stressə görə Ceyhun tez rəhmətə getdi. Ümumiyyətlə Ceyhun həyatda da çox əziyyət çəkmişdi. Nə anası var idi, nə də atası. Yetimçiliklə böyümüşdü amma buna baxmayaraq o öz sənəti üçün şam kimi yanırdı. Olduqca vətənpərvər idi, xalqını, ölkəsini çox sevirdi, cəbhə bölgələrinə yollanırdı, əsgərlərlə ünsiyyətdə olurdu. Allah ona qəni-qəni rəhmət etsin” deyə sənətkar bildirib.

"Ceyhun was teasing the girls, he told me that when he grows up he will marry me himself, don't marry that old man" -
"Ceyhun was teasing the girls, he told me that when he grows up he will marry me himself, don't marry that old man" - PHOTO+EXCLUSIVE
“I had known Ceyhun Mirzayev since he was 15 years old. He was an extraordinary person. Now our readers might think that Elmira is praising Ceyhun. No! Even back then, beautiful words were spoken about Ceyhun. I was with my husband, director Rufat Shabanov, in Yalama. Tofiq Tagiyev was shooting two films. One was 'Real Friend.' Ceyhun was also there. He was a very agile child. He was 6 years younger than me. Back then, he used to flirt with all the girls, joking around. I had not yet married Rufat. Ceyhun told me, ‘Don’t marry that old man yet, let me grow up a bit, and I will marry you’ (laughs). Rufat was 18 years older than me. I have even taught him at university. Even today, when I think that talented people like Ceyhun leave life prematurely, I feel very bad. This year is his jubilee year. If he were alive, we would be celebrating his 80th birthday.”
These words were said by People’s Artist Elmira Shabanova in an interview with Medianews.az.
She stated that Ceyhun Mirzayev’s film "The Cry" was created with great difficulty:
“One day, Ceyhun called and said, ‘Elmira, the film "The Cry" is being made, can you play my mother?’ The role was almost an episodic one. I said, ‘Ceyhun, I usually take big roles, but I will play your mother.’ I appeared in the film "The Cry." Something still stays in my memory. There is a scene where Ceyhun is hit, and the image of his mother comes before his eyes. I looked into his eyes and felt that Ceyhun would not live long. His short life seemed to have settled in his gaze. Indeed, after the film, Ceyhun passed away. Ceyhun brought the film "The Cry" to life with great difficulty. I am a witness to that. It was the 1990s, events had happened, and one could say films were not being made. Sometimes there was no equipment, sometimes no car. Ceyhun was very upset. We waited for something to arrive so we could start shooting. Cinema was already ‘dead.’ Maybe because of this stress and tension, Ceyhun passed away early. In general, Ceyhun suffered a lot in life. He had neither a mother nor a father. He grew up an orphan, but despite that, he burned like a candle for his art. He was very patriotic, loved his people and country very much, traveled to frontline regions, and communicated with soldiers. May God have mercy on him abundantly,” the artist said.