Cəbrayıla yol çəkəcəkdi, bu gün “gəlin,
İşğal dövründə Basarkeçərdən Kəlbəcərə yol çəkən, Cəbrayıla üçüncü yolun anonsunu verən Ermənistan rəhbərliyi bu gün seçki platformasını açıqlayıb və “hər şey bitdi” deyib! Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə kimin yol çəkdirdiyinin bir o qədər də əhəmiyyəti yoxdur, bu qanunsuzluğu Ermənistanın rəhbər şəxsləri həyata keçirirdilər, əsas odur ki, bu gün o ölkənin başında dayananlar tamam fərqli mövqedədirlər.
2018-ci ilin bu günlərini xatırlayaq. Qolu sarıqlı, beli çantalı Nikol Paşinyanın bir dəstə adamla Serj Sərkisyanı hakimiyyətdən düşürməsi çoxlarını heyrətləndirmişdi. Paşinyanın parlamentdə cəmi 59 səslə (42 deputat əleyhinə səs vermişdi), özü də ikinci turda baş nazir seçilməsi şok effekti doğurdu. Seçilən kimi ilk səfərini Azərbaycanın Şuşa şəhərinə edən, yeyib-içib, “yallı gedən”, məsti-xumar olub torpaq üstə sərələnən, sonrakı ildə Qarabağın Ermənistana aid olduğu barədə iddialar səsləndirən bir adam bu gün yaxasında “Real Ermənistan”ın bayrağı seçki təbliğatı aparır və əsas sözü də odur ki, birdən “Qarabağ” deyərsiniz, onda özünüzdən küsün!
pasinyan_yalli.jpg (54 KB)
Sözsüz ki, bu reallığı yaradan Azərbaycan dövləti, Azərbaycan Prezidenti və qalib ordumuzdur!
Paşinyanın seçki platformasına diqqət edin: “Sizin dəstəyinizlə “Mülki Müqavilə” partiyası ən mühüm missiyasını yerinə yetirdi. Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh bərqərar olub, Ermənistan üçün dinc inkişaf dövrünü açıb”.
Azərbaycanla əldə olunan sülh təkcə hakim komanda deyil, bütövlükdə Ermənistan üçün xilas yoludur, Paşinyan bunu çox yaxşı bilir. O, hələ də cəhd göstərir ki, savaş ritorikasında olan yolsuzlar da anlasınlar, yenidən ermənilərin beynini zəhərləməyə çalışmasınlar. Düzdür, müalicə çox ağır və uzunmüddətli prosesdir. Tarix boyunca uşaqlarına düşmən olaraq türkü nişan verən ermənilərin faciəsidir bu...Ona görə də Paşinyan yaxasına taxdığı Ermənistanın “real xəritəsi”ndən uşaqların da yaxasına sancır, onlardan başlamaq istəyir müalicəyə.
“Mülki Müqavilə” partiyasının fövqəladə konfransında çıxış edən Paşinyan Qarabağ hərəkatının Ermənistan üçün “geosiyasi tələ” olduğunu və bu mövzunun artıq arxivə verildiyini deyib. O, açıq mətnlə bildirib ki, sülhə nail olmağın yeganə yolu keçmiş iddialardan tamamilə imtina etməkdir! Sitat: “Daha kimin harada yaşadığını, kimin nəyinin olduğunu eşələməyəcəyik. Biz bu mövzunu bağlayırıq. Yalnız bu yolla sülhə nail ola bilərik. Bizim öz həqiqətimiz var, amma başqalarının da öz həqiqəti var”.
Bəli, Paşinyan bu müddətdə arxivlərə də baş vurmaq imkanı qazanıb. O bilir ki, nəinki Azərbaycana aid tarixi xəritələrdə, hətta Çar Rusiyasına aid sənədlərdə, 1903-cü ilin xəritəsində Qafqazda Ermənistan adlı bir ölkə yoxdur, olanı da 9 min kv.km-lə Azərbaycan ərazisində məhz Sovet Rusiyası yaradıb. Lakin bu günə qədər həmin ölkənin “kadastr sənədi” alınmayıb, hətta Paris Sülh Konfransında belə, Ermənistan qeydiyyatdan keçməyib, Azərbaycan dövlətindən fərqli olaraq.
İLHAM ESGER.jpg (246 KB)
Paşinyan bilir ki, 2020-ci ilin 44 günlük dərsindən və 2023-cü ilin antiterror zərbəsindən sonra yenidən səhvlərə yol versə, davanı davam etdirmək fikrinə düşsə, Azərbaycan dövləti Parisdəki xəritəni masaya daşıyıb, tarixi haqqına sahiblənə bilər. Ona görə də “ağıllı olaq” mesajını verir ölkədaşlarına. Ən doğrusu da budur.
Qarabağdan könüllü gedən ermənilərin “zorla köçürülmüş” adlandırılmaması, 7 iyun seçkilərinə gəlməklə əslində Azərbaycanla imzalanacaq yekun sülh müqaviləsinə və TRIPP (Zəngəzur dəhlizi) layihəsinə səs verməyə çağırış edilməsi də təqdirolunandır. Bəli, bu, Azərbaycan Prezidentinin yaratdığı reallıqdır. Paşinyan vaxtilə Cəbrayıla yol çəkmək istəyirdi ki, Qarabağa, Şərqi Zəngəzura alternativ marşrutlarla gəlsin. Budur, seçicilərinə xitab edir ki, “səsverməyə gəlin, gedək, Zəngəzur dəhlizini – TRIPP-i çəkək”, deyir! Alqışlansın!
Qafqazda normal atmosferin yaranması üçün öncə ermənilərdən maşa kimi istifadəyə son qoyulması lazımdır. Paşinyan bu yolda haraya qədər məsafə qət edə biləcək, demək çətindir. Çünki vaxtilə etibarı sarsıdan çox ziddiyyətli mövqelər sərgiləyib. Amma görünən budur ki, Moskva danışıqları Paşinyan üçün təminat rolunu oynayıb.
PUTİİ.jpg (159 KB)
Əks təqdirdə, Paşinyan Rusiya lideri ilə görüşdən qayıtdıqdan sonra yerli məhkəmə əsas rəqib Samvel Karapetyanın ev dustaqlığını daha 3 ay artırmağa cürət etməzdi. Üstəlik, milyarderin tərəfdarları qapazaltı edilib, həbs olunub. Nikol Paşinyanın Rusiya prezidenti ilə iyunun ikinci yarısında görüş razılaşması barədə açıqlaması da çox şeyi deyir. Və...çox rahat şəkildə Azərbaycanla sülhdən danışması, “miatsum bitdi” deməsi. Təsəvvür edin, Paşinyan neçə saatdır seçki platformasını açıqlayıb, amma hələ də onunla rəqabətə girdiyini elan edən, 80-ci illərdən “miatsum” şüarı ilə meydana atılan, cinayətlər törədən, Qarabağ məsələsini həmişə əlində bayrağa çevirib, talançılıqla məşğul olan Köçəryan-Sərkisyan cütlüyündən soraq yoxdur, sanki lal-kar olublar. Bəlkə də ölüblər. Onsuz da Qarabağ azad olunandan ölmüşdülər...
Antalya Diplomatiya Forumundakı o kadrı kimsə unutmaz yəqin: Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan liderləri bir arada! Bu birlik bizimlə düşmən olmaq istəyənlərə gözdağıdır. Kimsə unutmasın gərək!

Во время оккупации руководство Армении, построившее дорогу из Басаркечара в Кельбаджар и анонсировавшее третью дорогу в Джебраил, сегодня объявило свою предвыборную платформу и заявило, что "всё кончено"! Не столь важно, кто строил дороги в оккупированные территории Азербайджана, поскольку это незаконное дело выполняли руководители Армении, главное, что сегодня у власти в этой стране люди с совершенно другой позицией.
Вспомним эти дни 2018 года. То, как Никол Пашинян с повязкой на руке и сумкой на поясе с группой своих сторонников сверг Сержа Саргсяна с власти, удивило многих. Пашинян набрал всего 59 голосов в парламенте (42 депутата проголосовали против), его избрание премьер-министром во втором туре стало шокирующим событием. Человек, который сразу после избрания совершил первый визит в азербайджанский город Шуша, веселился, танцевал, будучи пьяным и громко заявлял в следующем году претензии о том, что Карабах принадлежит Армении, сегодня на своей рубашке несет флаг "Реальной Армении" в предвыборной агитации, и главное его слово в том, что если вдруг кто-то скажет "Карабах", тогда пусть обидится на себя!
pasinyan_yalli.jpg (54 KB)
Несомненно, эту реальность создали государство Азербайджан, Президент Азербайджана и наша победоносная армия!
Обратите внимание на предвыборную платформу Пашиняна: «С вашей поддержкой партия "Гражданский договор" выполнила свою важнейшую миссию. Между Арменией и Азербайджаном установлен мир, для Армении открылась эпоха мирного развития».
Мир, достигнутый с Азербайджаном, — это путь спасения для Армении в целом, а не только для правящей команды, что Пашинян очень хорошо понимает. Он до сих пор пытается донести до тех, кто настроен на военную риторику, чтобы они также поняли и перестали вновь отравлять умы армян. Правда в том, что исцеление — очень тяжелый и длительный процесс. Это трагедия армян, которые на протяжении всей истории считали турков врагами своих детей... Поэтому Пашинян на своей рубашке носит "реальную карту" Армении, надеясь начать лечение с детей.
На чрезвычайной конференции партии "Гражданский договор" Пашинян заявил, что карабахское движение было "геополитической ловушкой" для Армении и этот вопрос теперь закрыт. Он прямо сказал, что единственный путь к миру — полностью отказаться от прежних претензий! Цитата: «Мы больше не будем копаться в том, кто где живет и кому что принадлежит. Мы закрываем этот вопрос. Только таким образом возможно достичь мира. У нас есть своя правда, но у других тоже есть своя правда».
Да, Пашинян за это время получил возможность обратиться и к архивам. Он знает, что не только в исторических картах Азербайджана, но и в документах Российской империи, в карте Кавказа 1903 года страны с названием Армения нет, и что созданная с площадью всего 9 тысяч кв.км Армения была создана именно Советской Россией на территории Азербайджана. Но до сих пор "кадастровый документ" этой страны не был получен, и даже на Парижской мирной конференции Армения не была зарегистрирована, в отличие от Азербайджанского государства.
Ильхам Эскер.jpg (246 KB)
Пашинян знает, что после 44-дневного урока 2020 года и антитеррористического удара 2023 года, если он снова допустит ошибки и продолжит конфликт, государство Азербайджан может поставить на стол парижскую карту и отстоять свою историческую правоту. Поэтому он посылает соотечественникам послание "будьте умнее". И это, пожалуй, самое разумное.
То, что армяне, добровольно покинувшие Карабах, не считаются "насильно выселенными", а также призыв прийти на выборы 7 июня являются, по сути, призывом поддержать окончательное мирное соглашение с Азербайджаном и проект TRIPP (Коридор Закавказье), что вызывает уважение. Да, это реальность, созданная Президентом Азербайджана. Пашинян однажды хотел построить дорогу в Джебраил, чтобы попасть в Карабах и Восточный Закавказье альтернативными маршрутами. Вот он обращается к своим избирателям с призывом: "приходите голосовать, давайте построим Коридор Закавказье — TRIPP"! Аплодисменты!
Для создания нормальной атмосферы на Кавказе прежде всего необходимо положить конец использованию армян в качестве марионеток. Сложно сказать, как далеко Пашинян сможет продвинуться на этом пути, поскольку ранее он демонстрировал множество противоречивых позиций, подрывающих доверие. Но видно, что московские переговоры сыграли роль гарантии для Пашиняна.
Путин.jpg (159 KB)
Иначе после встречи с лидером России Пашинян не осмелился бы увеличить домашний арест своего главного соперника Самвела Карапетяна еще на 3 месяца. Более того, сторонники миллиардера были взяты под стражу и арестованы. Заявление Никол Пашиняна о договоренности встретиться с президентом России во второй половине июня говорит о многом. И... он очень спокойно говорит о мире с Азербайджаном, заявляя, что "миацум закончился". Представьте, Пашинян уже много часов озвучил свою предвыборную платформу, но пока нет никаких вестей от пары Кочарян-Саргсян, которая выступает с лозунгом "миацум" с 80-х годов, совершала преступления, всегда использовала вопрос Карабаха как флаг, занималась разграблением, словно они оглохли и ослепли. Может, они уже умерли. В любом случае они умерли с освобождением Карабаха...
Вряд ли кто забудет кадр с Антальяского дипломатического форума: лидеры Азербайджана, Турции и Пакистана вместе! Эта солидарность — предупреждение для тех, кто хочет быть нашим врагом. Пусть никто не забывает!