Cəbrayıla yol çəkəcəkdi, bu gün “gəlin,
İşğal dövründə Basarkeçərdən Kəlbəcərə yol çəkən, Cəbrayıla üçüncü yolun anonsunu verən Ermənistan rəhbərliyi bu gün seçki platformasını açıqlayıb və “hər şey bitdi” deyib! Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə kimin yol çəkdirdiyinin bir o qədər də əhəmiyyəti yoxdur, bu qanunsuzluğu Ermənistanın rəhbər şəxsləri həyata keçirirdilər, əsas odur ki, bu gün o ölkənin başında dayananlar tamam fərqli mövqedədirlər.
2018-ci ilin bu günlərini xatırlayaq. Qolu sarıqlı, beli çantalı Nikol Paşinyanın bir dəstə adamla Serj Sərkisyanı hakimiyyətdən düşürməsi çoxlarını heyrətləndirmişdi. Paşinyanın parlamentdə cəmi 59 səslə (42 deputat əleyhinə səs vermişdi), özü də ikinci turda baş nazir seçilməsi şok effekti doğurdu. Seçilən kimi ilk səfərini Azərbaycanın Şuşa şəhərinə edən, yeyib-içib, “yallı gedən”, məsti-xumar olub torpaq üstə sərələnən, sonrakı ildə Qarabağın Ermənistana aid olduğu barədə iddialar səsləndirən bir adam bu gün yaxasında “Real Ermənistan”ın bayrağı seçki təbliğatı aparır və əsas sözü də odur ki, birdən “Qarabağ” deyərsiniz, onda özünüzdən küsün!
pasinyan_yalli.jpg (54 KB)
Sözsüz ki, bu reallığı yaradan Azərbaycan dövləti, Azərbaycan Prezidenti və qalib ordumuzdur!
Paşinyanın seçki platformasına diqqət edin: “Sizin dəstəyinizlə “Mülki Müqavilə” partiyası ən mühüm missiyasını yerinə yetirdi. Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh bərqərar olub, Ermənistan üçün dinc inkişaf dövrünü açıb”.
Azərbaycanla əldə olunan sülh təkcə hakim komanda deyil, bütövlükdə Ermənistan üçün xilas yoludur, Paşinyan bunu çox yaxşı bilir. O, hələ də cəhd göstərir ki, savaş ritorikasında olan yolsuzlar da anlasınlar, yenidən ermənilərin beynini zəhərləməyə çalışmasınlar. Düzdür, müalicə çox ağır və uzunmüddətli prosesdir. Tarix boyunca uşaqlarına düşmən olaraq türkü nişan verən ermənilərin faciəsidir bu...Ona görə də Paşinyan yaxasına taxdığı Ermənistanın “real xəritəsi”ndən uşaqların da yaxasına sancır, onlardan başlamaq istəyir müalicəyə.
“Mülki Müqavilə” partiyasının fövqəladə konfransında çıxış edən Paşinyan Qarabağ hərəkatının Ermənistan üçün “geosiyasi tələ” olduğunu və bu mövzunun artıq arxivə verildiyini deyib. O, açıq mətnlə bildirib ki, sülhə nail olmağın yeganə yolu keçmiş iddialardan tamamilə imtina etməkdir! Sitat: “Daha kimin harada yaşadığını, kimin nəyinin olduğunu eşələməyəcəyik. Biz bu mövzunu bağlayırıq. Yalnız bu yolla sülhə nail ola bilərik. Bizim öz həqiqətimiz var, amma başqalarının da öz həqiqəti var”.
Bəli, Paşinyan bu müddətdə arxivlərə də baş vurmaq imkanı qazanıb. O bilir ki, nəinki Azərbaycana aid tarixi xəritələrdə, hətta Çar Rusiyasına aid sənədlərdə, 1903-cü ilin xəritəsində Qafqazda Ermənistan adlı bir ölkə yoxdur, olanı da 9 min kv.km-lə Azərbaycan ərazisində məhz Sovet Rusiyası yaradıb. Lakin bu günə qədər həmin ölkənin “kadastr sənədi” alınmayıb, hətta Paris Sülh Konfransında belə, Ermənistan qeydiyyatdan keçməyib, Azərbaycan dövlətindən fərqli olaraq.
İLHAM ESGER.jpg (246 KB)
Paşinyan bilir ki, 2020-ci ilin 44 günlük dərsindən və 2023-cü ilin antiterror zərbəsindən sonra yenidən səhvlərə yol versə, davanı davam etdirmək fikrinə düşsə, Azərbaycan dövləti Parisdəki xəritəni masaya daşıyıb, tarixi haqqına sahiblənə bilər. Ona görə də “ağıllı olaq” mesajını verir ölkədaşlarına. Ən doğrusu da budur.
Qarabağdan könüllü gedən ermənilərin “zorla köçürülmüş” adlandırılmaması, 7 iyun seçkilərinə gəlməklə əslində Azərbaycanla imzalanacaq yekun sülh müqaviləsinə və TRIPP (Zəngəzur dəhlizi) layihəsinə səs verməyə çağırış edilməsi də təqdirolunandır. Bəli, bu, Azərbaycan Prezidentinin yaratdığı reallıqdır. Paşinyan vaxtilə Cəbrayıla yol çəkmək istəyirdi ki, Qarabağa, Şərqi Zəngəzura alternativ marşrutlarla gəlsin. Budur, seçicilərinə xitab edir ki, “səsverməyə gəlin, gedək, Zəngəzur dəhlizini – TRIPP-i çəkək”, deyir! Alqışlansın!
Qafqazda normal atmosferin yaranması üçün öncə ermənilərdən maşa kimi istifadəyə son qoyulması lazımdır. Paşinyan bu yolda haraya qədər məsafə qət edə biləcək, demək çətindir. Çünki vaxtilə etibarı sarsıdan çox ziddiyyətli mövqelər sərgiləyib. Amma görünən budur ki, Moskva danışıqları Paşinyan üçün təminat rolunu oynayıb.
PUTİİ.jpg (159 KB)
Əks təqdirdə, Paşinyan Rusiya lideri ilə görüşdən qayıtdıqdan sonra yerli məhkəmə əsas rəqib Samvel Karapetyanın ev dustaqlığını daha 3 ay artırmağa cürət etməzdi. Üstəlik, milyarderin tərəfdarları qapazaltı edilib, həbs olunub. Nikol Paşinyanın Rusiya prezidenti ilə iyunun ikinci yarısında görüş razılaşması barədə açıqlaması da çox şeyi deyir. Və...çox rahat şəkildə Azərbaycanla sülhdən danışması, “miatsum bitdi” deməsi. Təsəvvür edin, Paşinyan neçə saatdır seçki platformasını açıqlayıb, amma hələ də onunla rəqabətə girdiyini elan edən, 80-ci illərdən “miatsum” şüarı ilə meydana atılan, cinayətlər törədən, Qarabağ məsələsini həmişə əlində bayrağa çevirib, talançılıqla məşğul olan Köçəryan-Sərkisyan cütlüyündən soraq yoxdur, sanki lal-kar olublar. Bəlkə də ölüblər. Onsuz da Qarabağ azad olunandan ölmüşdülər...
Antalya Diplomatiya Forumundakı o kadrı kimsə unutmaz yəqin: Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan liderləri bir arada! Bu birlik bizimlə düşmən olmaq istəyənlərə gözdağıdır. Kimsə unutmasın gərək!

During the occupation period, the Armenian leadership, which built a road from Basarkeçər to Kəlbəcər and announced the third road to Cəbrayıl, has today revealed its election platform and said "everything is over"! It is not that important who built the road to Azerbaijan's occupied territories; this illegality was carried out by Armenia's leadership, what matters is that those leading the country today have a completely different stance.
Let us recall these days in 2018. The act of Nikol Pashinyan, with his arm in a sling and a bag on his waist, along with a group overthrowing Serzh Sargsyan from power, surprised many. Pashinyan was elected prime minister in the second round with only 59 votes in parliament (42 deputies voted against him), which caused a shock effect. The man who made his first trip after election to Azerbaijan's city of Shusha, feasting and drinking, "going yallı" (a traditional Armenian dance), becoming intoxicated and lying on the land, and in the following year voiced claims that Karabakh belonged to Armenia, today carries the banner of "Real Armenia" on his chest in election propaganda, warning, above all, that if you say "Karabakh," then be offended with yourself!
pasinyan_yalli.jpg (54 KB)
Undoubtedly, this reality was created by the Azerbaijani state, the President of Azerbaijan, and our victorious army!
Pay attention to Pashinyan's election platform: "With your support, the 'Civil Contract' party accomplished its most important mission. Peace has been established between Armenia and Azerbaijan, and Armenia has opened a period of peaceful development."
Peace achieved with Azerbaijan is not only the salvation path for the ruling team but for Armenia as a whole; Pashinyan knows this very well. He still tries to make those who are war rhetoric followers understand and discourage them from poisoning the minds of Armenians again. True, the treatment is a heavy and long process. It is a tragedy in history that Armenians, marking Turks as enemies for their children... Therefore, Pashinyan also pins Armenia's "real map" on the children's clothes, intending to start the healing from them.
Speaking at the extraordinary congress of the "Civil Contract" party, Pashinyan said that the Karabakh movement was a "geopolitical trap" for Armenia and that this issue has now been archived. He openly stated that the only way to achieve peace is to completely abandon past claims! Quote: "We will no longer dig into where who lives, whose belongs to whom. We are closing this matter. Only by this way can we achieve peace. We have our truth, but others also have their truth."
Yes, Pashinyan has gained the opportunity to refer to archives during this period. He knows that not only in maps belonging to Azerbaijan but also in documents of Tsarist Russia, in the 1903 map, there was no country named Armenia in the Caucasus, and what exists with 9 thousand sq.km was created by Soviet Russia within Azerbaijani territory. However, to this day, that country's "cadastral document" has not been obtained, and even at the Paris Peace Conference, Armenia was not registered, unlike the Azerbaijani state.
İLHAM ESGER.jpg (246 KB)
Pashinyan knows that if after the 44-day lesson of 2020 and the anti-terror strike of 2023, he errs again or contemplates continuing the conflict, the Azerbaijani state can bring the map in Paris to the table and claim its historical right. Therefore, he sends a "let's be smart" message to his countrymen. This is indeed the most correct approach.
The fact that Armenians who voluntarily leave Karabakh are not labeled as "forcibly relocated," that by coming to the June 7 elections they are essentially called to vote for the final peace agreement to be signed with Azerbaijan and the TRIPP (Zangezur corridor) project, is also commendable. Yes, this is the reality created by the President of Azerbaijan. Pashinyan once wanted to build a road to Cəbrayıl to approach Karabakh and Eastern Zangezur by alternative routes. Now he addresses his voters, saying, "Come to vote, let's go, let's build the Zangezur corridor – TRIPP!" Applause is deserved!
For a normal atmosphere to emerge in the Caucasus, first, the exploitation of Armenians as a tool must end. How far Pashinyan can advance on this path is hard to say because he has previously displayed many contradictory positions that undermined his credibility. But it seems that Moscow talks have played a guarantee role for Pashinyan.
PUTİİ.jpg (159 KB)
Otherwise, after returning from a meeting with the Russian leader, Pashinyan would not dare to extend the house arrest of his main rival, Samvel Karapetyan, by three more months. Moreover, the billionaire's supporters have been intimidated and arrested. Nikol Pashinyan's announcement about an agreement to meet with the Russian president in the second half of June says a lot. And... his very comfortable talks about peace with Azerbaijan, saying "miatsum is over." Imagine, Pashinyan has announced his election platform many hours ago, yet there is no sign of the Kocharyan-Sargsyan duo who declared competition with him, appeared with the "miatsum" slogan since the 1980s, committed crimes, always used the Karabakh issue as a flag in their hands, and indulged in looting, as if they have gone mute and deaf. Maybe they are dead. They died anyway after Karabakh was liberated...
That footage from the Antalya Diplomacy Forum will probably not be forgotten by anyone: Leaders of Azerbaijan, Turkey, and Pakistan together! This unity is a warning to those who want to be enemies with us. Nobody must forget this!