Bu təlimlər ABŞ-ni hücum qərarından çəkindirə bilərmi? -
İran ABŞ-ın hücum ehtimalını azaltmaq üçün Rusiya və Çinlə Oman körfəzi və Hind okeanının şimalında “Dəniz təhlükəsizlik kəməri” adlı birgə hərbi təlimlər keçirib.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a bildirib ki, bu təlimlər hər il keçirilir: “Vaşinqton bu cür təlimlərdən çəkinmir. Çünki ABŞ-ın siyasi dairələrində hesab edirlər ki, İrana hücum həyata keçirilərsə Rusiya və Çin Tehranın tərəfində müharibədə iştirak etməyəcək. Moskva və Pekin sadəcə müharibə əleyhinə bəyanat verməklə kifayətlənəcək”.
E.Şahinoğlu qeyd edib ki, Rusiya və Çin fərqli problemlərin həlli ilə məşğuldur: “Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ölkəsinin hərbi və diplomatik resurslarını Ukrayna istiqamətinə yönəldib və Kreml İranı xilas edəcək durumda deyil. Çin lideri Si Cinpin isə orduda təmizlik işləri aparmaqla məşğuldur. Qərb mətbuatının yazdığına görə, ordu generallarına qarşı aparılan antikorrupsiya araşdırmalarından sonra Çinin Mərkəzi Hərbi Komitəsində (MHK) cəmi iki nəfər qalıb və onlardan biri də məhz Si Cinpindir. O, Çin Xalq Azadlıq Ordusunun operativ komandanlığını tam şəkildə öz əlində cəmləşdirməyə məcbur qalıb. Çin Müdafiə Nazirliyi sədrinin müavini Çjan Yusya və Birləşmiş Qərargahın rəisi Lyu Çjenli barəsində araşdırmalar davam edir. Hər ikisi intizam və qanunun ciddi şəkildə pozulmasında şübhəli bilinirlər. Bu, Çin Çin Xalq Respublikası tarixində görünməmiş hadisədir.
Çin ordusunda həbslərə baxmayaraq, Pekin nüvə potensialını artırmaqda davam edir. Vaşinqton nüvə silahlarının azaldılmasıyla bağlı sazişə Rusiya ilə yanaşı Çinin də imza atmasını tələb edərkən, Pekin bu tələbi rədd edib. Buna görə də Vaşinqton Moskva ilə yeni nüvə sazişi imzalamaq istəmir.
Bu arada, CNN televiziya kanalının kəşfiyyat orqanlarına istinadən məlumata görə, Çin yeni nəsil nüvə silahı hazırlayıb və onların sınaqlarını keçirib. Televiziya kanalına ötürülən xəbərdə deyilib ki, bu sınaq Çinin nüvə arsenalını dünyanın ən müasir və texnoloji baxımdan inkişaf etmiş vəziyyətə gətirmək məqsədilə həyata keçirilən geniş bir layihənin hissəsidir. Pekinin məqsədi aydındır. Çin nüvə potensialına görə, ABŞ və Rusiyaya çatmaq istəyir”.

Могут ли эти учения удержать США от решения об атаке? -
Иран совместно с Россией и Китаем провел военные учения под названием «Коридор морской безопасности» в Оманском заливе и на севере Индийского океана, чтобы снизить вероятность атаки со стороны США.
Политолог Элхан Шахиноглу Medianews.az сообщил, что эти учения проводятся ежегодно: «Вашингтон не боится таких учений. Потому что в политических кругах США считают, что если на Иран будет нанесена атака, Россия и Китай не примут участие в войне на стороне Тегерана. Москва и Пекин ограничатся лишь заявлениями против войны».
Э. Шахиноглу отметил, что Россия и Китай заняты решением разных проблем: «Президент России Владимир Путин сосредоточил военные и дипломатические ресурсы страны на направлении Украины, и Кремль не в состоянии спасти Иран. Лидер Китая Си Цзиньпин занимается чистками в армии. Согласно западной прессе, после антикоррупционных расследований в отношении генералов армии в Центральной военной комиссии Китая (ЦВК) осталось всего два человека, одним из которых является именно Си Цзиньпин. Он был вынужден полностью сосредоточить оперативное командование Народно-освободительной армии Китая в своих руках. Продолжаются расследования в отношении заместителя министра обороны Китая Чжан Юся и начальника объединенного штаба Лю Цзэнли. Оба подозреваются в серьезных нарушениях дисциплины и закона. Это беспрецедентное событие в истории Китайской Народной Республики.
Несмотря на аресты в армии, Пекин продолжает наращивать ядерный потенциал. В то время как Вашингтон требует подписания договора о сокращении ядерного оружия с Россией и Китаем, Пекин отклонил это требование. Поэтому Вашингтон не желает заключать новый ядерный договор с Москвой.
Тем временем телеканал CNN со ссылкой на разведывательные источники сообщает, что Китай разработал новое поколение ядерного оружия и провел его испытания. В новостях телеканала говорится, что эти испытания являются частью масштабного проекта по превращению ядерного арсенала Китая в самый современный и технологически развитый в мире. Цель Пекина ясна: Китай хочет по ядерному потенциалу догнать США и Россию».