Bu təlimlər ABŞ-ni hücum qərarından çəkindirə bilərmi? -
İran ABŞ-ın hücum ehtimalını azaltmaq üçün Rusiya və Çinlə Oman körfəzi və Hind okeanının şimalında “Dəniz təhlükəsizlik kəməri” adlı birgə hərbi təlimlər keçirib.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a bildirib ki, bu təlimlər hər il keçirilir: “Vaşinqton bu cür təlimlərdən çəkinmir. Çünki ABŞ-ın siyasi dairələrində hesab edirlər ki, İrana hücum həyata keçirilərsə Rusiya və Çin Tehranın tərəfində müharibədə iştirak etməyəcək. Moskva və Pekin sadəcə müharibə əleyhinə bəyanat verməklə kifayətlənəcək”.
E.Şahinoğlu qeyd edib ki, Rusiya və Çin fərqli problemlərin həlli ilə məşğuldur: “Rusiya Prezidenti Vladimir Putin ölkəsinin hərbi və diplomatik resurslarını Ukrayna istiqamətinə yönəldib və Kreml İranı xilas edəcək durumda deyil. Çin lideri Si Cinpin isə orduda təmizlik işləri aparmaqla məşğuldur. Qərb mətbuatının yazdığına görə, ordu generallarına qarşı aparılan antikorrupsiya araşdırmalarından sonra Çinin Mərkəzi Hərbi Komitəsində (MHK) cəmi iki nəfər qalıb və onlardan biri də məhz Si Cinpindir. O, Çin Xalq Azadlıq Ordusunun operativ komandanlığını tam şəkildə öz əlində cəmləşdirməyə məcbur qalıb. Çin Müdafiə Nazirliyi sədrinin müavini Çjan Yusya və Birləşmiş Qərargahın rəisi Lyu Çjenli barəsində araşdırmalar davam edir. Hər ikisi intizam və qanunun ciddi şəkildə pozulmasında şübhəli bilinirlər. Bu, Çin Çin Xalq Respublikası tarixində görünməmiş hadisədir.
Çin ordusunda həbslərə baxmayaraq, Pekin nüvə potensialını artırmaqda davam edir. Vaşinqton nüvə silahlarının azaldılmasıyla bağlı sazişə Rusiya ilə yanaşı Çinin də imza atmasını tələb edərkən, Pekin bu tələbi rədd edib. Buna görə də Vaşinqton Moskva ilə yeni nüvə sazişi imzalamaq istəmir.
Bu arada, CNN televiziya kanalının kəşfiyyat orqanlarına istinadən məlumata görə, Çin yeni nəsil nüvə silahı hazırlayıb və onların sınaqlarını keçirib. Televiziya kanalına ötürülən xəbərdə deyilib ki, bu sınaq Çinin nüvə arsenalını dünyanın ən müasir və texnoloji baxımdan inkişaf etmiş vəziyyətə gətirmək məqsədilə həyata keçirilən geniş bir layihənin hissəsidir. Pekinin məqsədi aydındır. Çin nüvə potensialına görə, ABŞ və Rusiyaya çatmaq istəyir”.

Can these trainings deter the US from deciding to attack? -
Iran has conducted joint military exercises named "Maritime Security Belt" with Russia and China in the Gulf of Oman and the northern Indian Ocean to reduce the possibility of a US attack.
Political analyst Elkhan Shahinoglu told Medianews.az that these exercises are held every year: "Washington is not deterred by such exercises. Because political circles in the US believe that if an attack is carried out on Iran, Russia and China will not participate in the war on Tehran's side. Moscow and Beijing will be content with just issuing anti-war statements."
E. Shahinoglu noted that Russia and China are busy dealing with different problems: "Russian President Vladimir Putin has directed his country's military and diplomatic resources towards Ukraine, and the Kremlin is not in a position to save Iran. Chinese leader Xi Jinping is busy carrying out purges in the army. According to Western media, after anti-corruption investigations against army generals, only two people remain in China's Central Military Commission (CMC), one of whom is Xi Jinping himself. He has been forced to fully concentrate the operational command of the People's Liberation Army in his own hands. Investigations are ongoing concerning China's Deputy Defense Minister Zhang Youxia and Chief of the Joint Staff Liu Zhenli. Both are suspected of serious violations of discipline and law. This is an unprecedented event in the history of the People's Republic of China."
Despite arrests in the Chinese army, Beijing continues to increase its nuclear potential. While Washington demands that China also sign a treaty on nuclear arms reduction alongside Russia, Beijing has rejected this demand. Because of this, Washington does not want to sign a new nuclear treaty with Moscow.
Meanwhile, according to information from intelligence agencies cited by CNN television channel, China has developed a new generation nuclear weapon and conducted tests. The news conveyed to the channel stated that this test is part of a broad project aimed at making China's nuclear arsenal the most modern and technologically advanced in the world. Beijing's goal is clear. China wants to match the US and Russia in nuclear potential."