Bu gün Çinin üzləşdiyi əsas təhlükə nə kənardan, nə də Tramp administrasiyasının dünyanın iki ən böyük iqtisadiyyatını “ayrılmaq” siyasətindən qaynaqlanır. Təhlükə daxildən gəlir: ölkədə əhalinin sayı görünməmiş miqyasda və sürətlə azalır.
Musavat.com xəbər verir ki, bu, The Washington Post-un hazırladığı araşdırmada əksini tapıb. Qəzet yazır ki, bunun təkcə Çində deyil, bütün dünyada onilliklər ərzində hiss ediləcək uzunmüddətli nəticələri olacaq.
İqtisadi inkişafın yavaşlaması Pekinin ABŞ-la müqayisə oluna biləcək qlobal supergüc olmaq ambisiyalarını təhlükə altına qoya bilər, eyni zamanda ciddi işçi çatışmazlığı Barbie kuklaları və ayaqqabılarından tutmuş mobil telefonlara və elektrik avtomobillərinə qədər malların tədarük zəncirini poza bilər.
Oxford Economics-in Asiya iqtisadiyyatının rəhbəri Louisa Lu deyir: "Demoqrafik tənəzzülü geri qaytarmaq demək olar ki, mümkün deyil". O, Çinin azalan işçi qüvvəsinin növbəti onillikdə illik ÜDM artımını təxminən 0,5 faiz azalda biləcəyini təxmin edir.
1990-cı ildə çinlilərin orta yaşı 23,7 il idi və orta hesabla qadın 2,51 uşaq dünyaya gətirib ki, bu da əhalinin sabitliyini saxlamaq üçün lazım olan səviyyədən(2,1) yüksəkdir. Lakin 2023-cü ilə qədər demoqrafik mənzərə kəskin şəkildə dəyişib: orta yaş 39,1 ilə yüksəldi, doğum səviyyəsi isə bir qadına bir uşaq oldu. 2022-ci ildə, siyahıyaalmaya görə, Çinin əhalisi 1,4 milyarda çatdı və indi azalır. BMT 2050-ci ilə qədər Çinin əhalisinin 1,26 milyard nəfərə qədər azalacağını, yaş nisbətinin pisləşəcəyini proqnozlaşdırır: sakinlərin təxminən 10 faizi 15 yaşdan aşağı, təxminən 40 faizi isə 60 yaşdan yuxarı olacaq. 2100-cü ilə qədər əhalinin sayı yarıdan çox azalaraq 633 milyon nəfərə qədər düşə bilər, onlardan yalnız 7,8 faizinin yaşı 15-dən aşağı, yarısından çoxunun – 52 faizinin yaşı 60-dan yuxarı olacaq.
Tək Uşaq Siyasəti
Media bildirir ki, Çinin hazırkı problemlərinin kökü 1970-ci illərdən başlayan doğuma nəzarət siyasətindədir. O vaxt hökumət insanları gec evlənməyə, uşaqlar arasında böyük yaş fərqi saxlamağa və daha az uşaq dünyaya gətirməyə çağırıraq “daha sonra, daha gec-gec, daha az” şüarını irəli sürürdü. 1979-cu ildə isə hakimiyyət rəsmi olaraq “bir uşaq” qaydasını tətbiq etdi. Təcrübə çox vaxt məcburi sterilizasiya, abortlar və "həddindən artıq" doğuşa görə cərimələrdən ibarət idi.
Tədbirlərin çox təsirli olduğu bildirilir. 2015-ci ildə doğum səviyyəsi kəskin şəkildə aşağı düşdü və məhdudiyyətlər yüngülləşdirildi: 2016-cı ildə iki, 2021-ci ildə üç uşağa icazə verildi. Lakin doğum səviyyəsi heç vaxt bərpa olunmadı və 2024-cü ildə qısa bir artımdan sonra hətta azalmağa davam etdi - 2016-cı ildə bir qadına düşən 1,77 uşaqdan 2021-ci ildə 1,12-ə qədər.
Çində uşaq böyütmək xərcləri bu azalmanın mühüm bir səbəbidir. Pekində yerləşən YuWa Əhali Tədqiqat İnstitutunun məlumatına görə, 1 uşağı universiteti bitirənə qədər böyütmək üçün orta xərc təxminən 74,963 dollar təşkil edir, Şanxay kimi meqapolislərdə bu, 140,747 dollara çatır.
Hökumət doğum nisbətlərini nağd ödənişlərlə stimullaşdırmağa çalışdı, lakin çox uğur qazanmadı: 2025-ci ildə Pekin həyatının ilk üç ili üçün hər uşağa ildə təxminən 500 dollar subsidiya təklif edib. Sosial şəbəkələrdə bir çoxları istehza ilə cavab verdilər: "On qat daha çox ödəsələr, bu barədə düşünərdim".
Evlilik nisbətinin azalması da doğum nisbətinə birbaşa təsir göstərir. 2024-cü ildə Çində yalnız 6,1 milyon nikah qeydə alınıb - 2013-cü ildəki 13,5 milyonun yarısından az. Z nəsli gəncləri getdikcə evlilik və valideynlikdə heç bir məna görmür.
Buna baxmayaraq, hökumət evliliyi fəal şəkildə təşviq edir: universitetlər "sevgi kursları", şirkətlər evli işçilərə bonuslar təklif edir və yerli hökumətlər nikahın qeydiyyatı üçün bonuslar ödəyirlər. Jurnalistlər qeyd edirlər ki, dövlət mediası boşanmanı azadlıq kimi göstərən televiziya şoularını belə tənqid edir.
Doğuş nisbətinin azalması ilə yanaşı, gözlənilən ömür də artır. Yaşlı çinlilərin sayı sürətlə artır və 30 il ərzində iki dəfə artacağı proqnozlaşdırılır. Bu, vergilər hesabına maliyyələşən pensiya sistemi üçün böyük yük yaradır. 2100-cü ilə qədər Çində işləməyənlərin sayı işləyənlərdən daha çox olacaq.
İşçi qüvvəsinin azalması
Onilliklər ərzində Çin "dünyanın fabriki" idi, lakin o dövr başa çatmaq üzrədir. İşçi qüvvəsinin azalması əvvəlki istehsal həcmini saxlamağı qeyri-mümkün edir.
Viskonsin Universitetinin demoqrafı Yi Fuxian deyir: "Hazırda Çin qlobal istehsal gücünün təxminən 30 faizini təşkil edir, lakin bu, qaçılmaz olaraq azalacaq - ölkədə sadəcə olaraq kifayət qədər işçi qüvvəsi yoxdur".
Problem gənclərin münasibəti ilə daha da dərinləşir: 1960-1980-ci illərdə doğulmuş nəsil fabriklərdə işləməkdən xoşbəxt idi, indiki gənc çinlilər isə belə həyatı istəmirlər.
İmmiqrasiya həll yolu ola bilər, lakin mədəni homogenliyə dəyər verən Çin səlahiyyətliləri, medianın məlumatına görə, “ölkəni açmağa” tələsmirlər. Əvəzində onlar avtomatlaşdırma və robotlara güvənirlər, lakin bunun xidmət sektoruna az təsiri var.

Основная угроза, с которой сталкивается сегодня Китай, исходит не извне и не от политики администрации Трампа, стремившейся «разъединить» две крупнейшие экономики мира. Угроза исходит изнутри: численность населения в стране стремительно и в беспрецедентных масштабах сокращается.
Об этом сообщает Musavat.com со ссылкой на исследование, подготовленное The Washington Post. Издание пишет, что это приведёт к долгосрочным последствиям, которые будут ощущаться не только в Китае, но и во всём мире в течение десятилетий.
Замедление экономического роста может поставить под угрозу амбиции Пекина стать глобальной сверхдержавой, сравнимой с США, а также вызвать серьёзный дефицит рабочей силы, что нарушит цепочки поставок товаров от кукол Барби и обуви до мобильных телефонов и электромобилей.
Руководитель отдела азиатской экономики Oxford Economics Луиза Лу говорит: «Демографический спад почти невозможно обратить». Она предполагает, что сокращение рабочей силы в Китае может снизить годовой ВВП примерно на 0,5% в следующем десятилетии.
В 1990 году средний возраст китайцев составлял 23,7 года, а среднее число детей на женщину было 2,51, что выше уровня воспроизводства населения (2,1). Однако к 2023 году демографическая картина резко изменилась: средний возраст поднялся до 39,1 года, а рождаемость упала до одного ребёнка на женщину. По данным переписи 2022 года, население Китая достигло 1,4 миллиарда и теперь сокращается. ООН прогнозирует, что к 2050 году численность населения снизится до 1,26 миллиарда, а возрастная структура ухудшится: около 10% населения будет младше 15 лет, около 40% — старше 60. К 2100 году население может сократиться более чем вдвое — до 633 миллионов, при этом лишь 7,8% будут моложе 15 лет, а более половины (52%) — старше 60.
Политика одного ребёнка
СМИ сообщают, что корни нынешних проблем Китая связаны с проводимой с 1970-х годов политикой контроля рождаемости. Тогда власти призывали людей поздно вступать в брак, увеличивать возрастной разрыв между детьми и иметь меньше детей, продвигая слоган «позже, реже, меньше». В 1979 году официально была введена политика «одного ребёнка». Практика часто включала принудительную стерилизацию, аборты и штрафы за «избыточные» роды.
Меры оказались очень эффективными. В 2015 году уровень рождаемости резко упал, и ограничения были ослаблены: в 2016 году разрешили иметь двоих детей, в 2021 году — трёх. Однако рождаемость так и не восстановилась и даже после кратковременного роста в 2024 году продолжила снижаться — с 1,77 ребёнка на женщину в 2016 году до 1,12 в 2021 году.
Основной причиной снижения рождаемости в Китае являются затраты на воспитание детей. Согласно данным Института демографических исследований YuWa в Пекине, средние расходы на воспитание одного ребёнка до окончания университета составляют около 74 963 долларов, а в таких мегаполисах, как Шанхай, достигают 140 747 долларов.
Правительство пыталось стимулировать уровень рождаемости денежными выплатами, но особого успеха не имело: в 2025 году Пекин предлагал ежегодную субсидию около 500 долларов на каждого ребёнка за первые три года жизни. Многие в социальных сетях отнеслись к этому с сарказмом: «Если бы платили в десять раз больше, я бы подумал».
Снижение брачности напрямую влияет на рождаемость. В 2024 году в Китае было зарегистрировано только 6,1 миллиона браков — менее половины по сравнению с 13,5 миллионами в 2013 году. Молодое поколение Z всё меньше видит смысл в браке и родительстве.
Несмотря на это, власти активно продвигают брак: в университетах проходят «курсы любви», компании предлагают бонусы сотрудникам в браке, а местные администрации платят денежные поощрения за регистрацию брака. Журналисты отмечают, что госмедиа даже критикуют телевизионные шоу, которые преподносят развод как свободу.
Помимо снижения рождаемости, увеличивается продолжительность жизни. Число пожилого населения быстро растёт, и прогнозируется, что за 30 лет оно удвоится. Это создаёт серьёзную нагрузку на пенсионную систему, финансируемую за счёт налогов. К 2100 году число неработающих превысит число работающих в Китае.
Сокращение рабочей силы
Десятилетиями Китай был «фабрикой мира», но этот период подходит к концу. Сокращение рабочей силы делает невозможным поддержание прежних выпусков продукции.
Демограф из Университета Висконсина И Фучань говорит: «В настоящее время Китай составляет около 30% глобальной производственной мощи, но это неизбежно сократится — просто в стране недостаточно рабочей силы».
Проблема усугубляется отношением молодёжи: поколение, рожденное в 1960–1980 годах, было счастливо работать на фабриках, а современные китайские молодые люди не хотят такой жизни.
Иммиграция могла бы стать решением, однако китайские власти, ценящие культурную гомогенность, по данным СМИ, не спешат «открывать страну». Вместо этого они полагаются на автоматизацию и роботизацию, однако это мало влияет на сферу услуг.