Bu ölkədə zorla hərbi xidmət iddiaları yenidən gündəmdə -
Rusiya ilə müharibənin davam etdiyi Ukraynada bir şəxsin küçədə zorla aparıldığını əks etdirən görüntülər sosial şəbəkələrdə geniş yayılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, kadrlarda hərbi forma geyimli şəxslərin bir kişini güc tətbiq edərək avtomobilə mindirdiyi görünür.
Kimliyi hələ dəqiqləşdirilməyən şəxsin müqavimət göstərməsinə baxmayaraq zorla aparıldığı iddia olunur.
Hadisənin məcburi hərbi xidmət çərçivəsində baş verdiyi irəli sürülür. Ölkədə müharibə səbəbindən bu sistem tətbiq olunsa da, vaxtaşırı “zorla hərbi xidmətə cəlbetmə” iddiaları müzakirələrə səbəb olur.
Rəsmi qurumlar bu prosesin qanun çərçivəsində həyata keçirildiyini bildirsə də, yayılan görüntülər cəmiyyətdə mübahisələri yenidən gücləndirib.
Hadisə ilə bağlı Ukrayna rəsmilərindən hələlik açıqlama verilməyib. Görüntülərin çəkildiyi yer və vaxt təsdiqlənməyib.

В этой стране вновь поднимаются вопросы о принудительной военной службе -
В Украине, где продолжается война с Россией, в социальных сетях широко распространились кадры, на которых видно, как человека насильно выводят на улице.
Как сообщает Medianews.az, на кадрах видно, как лица в военной форме с применением силы сажают мужчину в автомобиль.
Утверждается, что несмотря на сопротивление, личность которого пока не установлена, его насильно увели.
Считается, что инцидент произошёл в рамках обязательной военной службы. В стране эта система применяется из-за войны, однако время от времени обсуждения вызывают обвинения в «насильственном призыве на военную службу».
Хотя официальные органы заявляют, что этот процесс проводится в рамках закона, распространённые кадры вновь усилили споры в обществе.
Украинские официальные лица пока не давали комментариев по инциденту. Место и время съемки кадров не подтверждены.