Bu ölkədə illüstratorları
İsveçdə illüstratorlar onların öz əsərləri əsasında öyrədilmiş generativ süni intellekt texnologiyalarının yayılması səbəbindən getdikcə daha çox işsiz qalırlar.
AI texnologiyaları müəlliflərin razılığı və kompensasiyası olmadan müəllif hüquqları ilə qorunan materiallar da daxil olmaqla, internetdən böyük həcmdə şəkillərdən istifadə edir.
On beşdən çox uşaq kitabının müəllifi, illüstrator və yazıçı Hanna Albrektson bildirib ki, son iki ildə sifarişlərin sayı kəskin şəkildə azalıb. İlk növbədə, jurnallar, reklam və qablaşdırma üçün kommersiya layihələri yoxa çıxıb. Onun sözlərinə görə, şirkətlər şəkillər yaratmaq üçün süni intellektdən getdikcə daha çox istifadə edərək, rəssamları yalnız son mərhələlərdə cəlb edirlər.
“Biz niyə süni intellektə uyğunlaşmalıyıq? Süni intellekt bizə uyğunlaşmalıdır. Şəkillər asanlıqla yaradıla bildikdə əl əməyinin dəyəri azalır. Bu, iki paralel dünyanın – “fast food” və evdə bişirilən yeməklər kimi, “insan” dünyasının və “süni intellekt” dünyasının yaranmasına gətirib çıxarır”, - deyə H.Albrektson vurğulayır.
İsveç İllüstratorlar İttifaqının apardığı sorğuya görə, üzvlərinin 42 faizi artıq süni intellekt səbəbindən işlərini və ya gəlirlərini itirib, halbuki iki il əvvəl bu göstərici 30 faiz təşkil edirdi. İttifaqın rəhbərliyi bildirib ki, süni intellekt sənayeni kökündən dəyişir, qiymətlərə təzyiqi artırır və müəllif hüquqlarının pozulması riskini artırır. O, süni intellekt təlimi üçün şəkillərin lisenziyalaşdırılması və yaradılan məzmunun məcburi etiketlənməsi də daxil olmaqla qanunvericilikdə dəyişikliklər edilməsinə çağırır.
Komiks rəssamları da ciddi narahatlıqlarını ifadə edirlər. Onların sözlərinə görə, süni intellekt texnologiyaları başqalarının əsərlərinin oğurlanmasına əsaslanır və artıq getdikcə daha da qeyri-sabit olan əmək bazarına təsir edir. Onlar xəbərdarlıq edirlər ki, gələcəkdə incəsənətdəki unikallıq yox ola bilər, gənc rəssamlar isə alqoritmlərin təsiri olmadan öyrənmək və inkişaf etmək imkanından məhrum olacaqlar./publika

Illustrators in this country
Illustrators in Sweden are increasingly losing their jobs due to the spread of generative artificial intelligence technologies trained on their own original works.
AI technologies use large amounts of images from the internet, including copyrighted materials, without authors' consent and compensation.
Hanna Albrektson, author, illustrator, and writer of more than fifteen children's books, stated that in the last two years, the number of orders has sharply decreased. Primarily, commercial projects for magazines, advertising, and packaging have disappeared. According to her, companies increasingly use artificial intelligence to create images, involving artists only in the final stages.
"Why should we adapt to artificial intelligence? Artificial intelligence should adapt to us. When images can be created easily, the value of manual labor decreases. This leads to the emergence of two parallel worlds – like 'fast food' and home-cooked meals, the 'human' world and the 'artificial intelligence' world," emphasized H. Albrektson.
According to a survey conducted by the Swedish Illustrators' Union, 42 percent of its members have already lost their jobs or income due to artificial intelligence, whereas two years ago this figure was 30 percent. The union's leadership stated that artificial intelligence is radically changing the industry, increasing pressure on prices and raising the risk of copyright infringement. It calls for legislative changes, including licensing images used for AI training and mandatory labeling of generated content.
Comic artists also express serious concerns. According to them, AI technologies are based on stealing others' works and already affect the increasingly unstable labor market. They warn that uniqueness in art may disappear in the future, and young artists will be deprived of the opportunity to learn and develop without the influence of algorithms./publika