Bu ölkədə illüstratorları
İsveçdə illüstratorlar onların öz əsərləri əsasında öyrədilmiş generativ süni intellekt texnologiyalarının yayılması səbəbindən getdikcə daha çox işsiz qalırlar.
AI texnologiyaları müəlliflərin razılığı və kompensasiyası olmadan müəllif hüquqları ilə qorunan materiallar da daxil olmaqla, internetdən böyük həcmdə şəkillərdən istifadə edir.
On beşdən çox uşaq kitabının müəllifi, illüstrator və yazıçı Hanna Albrektson bildirib ki, son iki ildə sifarişlərin sayı kəskin şəkildə azalıb. İlk növbədə, jurnallar, reklam və qablaşdırma üçün kommersiya layihələri yoxa çıxıb. Onun sözlərinə görə, şirkətlər şəkillər yaratmaq üçün süni intellektdən getdikcə daha çox istifadə edərək, rəssamları yalnız son mərhələlərdə cəlb edirlər.
“Biz niyə süni intellektə uyğunlaşmalıyıq? Süni intellekt bizə uyğunlaşmalıdır. Şəkillər asanlıqla yaradıla bildikdə əl əməyinin dəyəri azalır. Bu, iki paralel dünyanın – “fast food” və evdə bişirilən yeməklər kimi, “insan” dünyasının və “süni intellekt” dünyasının yaranmasına gətirib çıxarır”, - deyə H.Albrektson vurğulayır.
İsveç İllüstratorlar İttifaqının apardığı sorğuya görə, üzvlərinin 42 faizi artıq süni intellekt səbəbindən işlərini və ya gəlirlərini itirib, halbuki iki il əvvəl bu göstərici 30 faiz təşkil edirdi. İttifaqın rəhbərliyi bildirib ki, süni intellekt sənayeni kökündən dəyişir, qiymətlərə təzyiqi artırır və müəllif hüquqlarının pozulması riskini artırır. O, süni intellekt təlimi üçün şəkillərin lisenziyalaşdırılması və yaradılan məzmunun məcburi etiketlənməsi də daxil olmaqla qanunvericilikdə dəyişikliklər edilməsinə çağırır.
Komiks rəssamları da ciddi narahatlıqlarını ifadə edirlər. Onların sözlərinə görə, süni intellekt texnologiyaları başqalarının əsərlərinin oğurlanmasına əsaslanır və artıq getdikcə daha da qeyri-sabit olan əmək bazarına təsir edir. Onlar xəbərdarlıq edirlər ki, gələcəkdə incəsənətdəki unikallıq yox ola bilər, gənc rəssamlar isə alqoritmlərin təsiri olmadan öyrənmək və inkişaf etmək imkanından məhrum olacaqlar./publika

В этой стране иллюстраторы
В Швеции иллюстраторы все чаще остаются без работы из-за распространения генеративных технологий искусственного интеллекта, обученных на их собственных работах.
Технологии ИИ используют огромное количество изображений из интернета, в том числе защищённые авторским правом материалы, без согласия и компенсации авторам.
Ханна Альбректсон, автор, иллюстратор и писатель более пятнадцати детских книг, заявила, что за последние два года количество заказов резко сократилось. В первую очередь исчезли коммерческие проекты для журналов, рекламы и упаковки. По её словам, компании всё чаще используют искусственный интеллект для создания изображений, привлекая художников только на конечных этапах.
«Почему мы должны подстраиваться под искусственный интеллект? Искусственный интеллект должен подстраиваться под нас. Когда изображения легко создаются, стоимость ручного труда снижается. Это приводит к возникновению двух параллельных миров — как «фастфуд» и домашняя кухня, мира «человека» и мира «искусственного интеллекта»», — подчёркивает Х. Альбректсон.
По результатам опроса, проведённого Шведским союзом иллюстраторов, 42% его членов уже потеряли работу или доходы из-за искусственного интеллекта, тогда как два года назад этот показатель составлял 30%. Руководство союза заявило, что ИИ коренным образом меняет индустрию, усиливая давление на цены и увеличивая риски нарушения авторских прав. Они призывают вносить законодательные изменения, включая лицензирование изображений для обучения ИИ и обязательное маркирование создаваемого контента.
Художники комиксов также выражают серьёзную обеспокоенность. По их словам, технологии ИИ основаны на краже работ других и уже влияют на и без того нестабильный рынок труда. Они предупреждают, что в будущем уникальность в искусстве может исчезнуть, а молодые художники лишатся возможности учиться и развиваться без влияния алгоритмов./publika