Bu öləkdə pornoqrafik dipfeyklərin yaradılması
ABŞ Senatı real insanların razılığı olmadan onların iştirakı ilə pornoqrafik dipfeyklərin hazırlanmasını qadağan edən qanun layihəsini təsdiqləyib.
BAKU.WS xəbər verir ki, sənəd zərərçəkənlərə dəymiş ziyana görə kompensasiya tələb etmək və bu cür materialların yayımının məhkəmə yolu ilə dayandırılmasına nail olmaq hüququ verir.
Qanun layihəsinə əsasən, rəqəmsal platformalar müraciət edildikdən sonra 48 saat ərzində belə dipfeyk materialları silməyə borcludur. Tələblərə əməl edilmədiyi halda, zərərçəkən şəxslər təkcə dipfeykləri yaradanlara qarşı deyil, həm də onların yayılmasının dərhal dayandırılması üçün hüquqi iddialar qaldıra biləcəklər.
Qanunvericilik təşəbbüsünə səbəb İlon Maskın "Grok" adlı çat-botu ilə bağlı yaranan qalmaqal olub. Sözügedən süni intellekt aləti "X" sosial şəbəkəsi daxilində erotik dipfeyklər yaradırdı.
Nəticədə xidmət Malayziya və İndoneziyada bloklanıb, platforma isə görüntülərin yaradılması və redaktəsi funksiyalarını məhdudlaşdıraraq ödənişli edib.
Eyni zamanda, Böyük Britaniyanın media tənzimləyicisi "Ofcom" hökumətin sorğusu əsasında "X" platformasının istifadəçilərin qeyri-qanuni süni intellekt məzmunundan qorunması tələblərinə əməl edib-etmədiyini araşdırmağa başlayıb.

The creation of pornographic deepfakes in this context
The US Senate has approved a bill prohibiting the creation of pornographic deepfakes involving real people without their consent.
BAKU.WS reports that the document grants victims the right to seek compensation for damages and to obtain court orders to stop the distribution of such materials.
According to the bill, digital platforms are obliged to remove such deepfake materials within 48 hours after being requested. If the requirements are not met, affected individuals can file legal claims not only against the creators of the deepfakes but also to immediately stop their distribution.
The legislative initiative was prompted by the scandal surrounding Elon Musk’s chatbot named "Grok." The mentioned artificial intelligence tool was creating erotic deepfakes within the social network "X."
As a result, the service was blocked in Malaysia and Indonesia, and the platform limited its image creation and editing functions by making them paid features.
At the same time, the UK's media regulator "Ofcom" has started investigating whether the "X" platform complies with user protection requirements against unlawful artificial intelligence content following a government request.