Bu öləkdə pornoqrafik dipfeyklərin yaradılması
ABŞ Senatı real insanların razılığı olmadan onların iştirakı ilə pornoqrafik dipfeyklərin hazırlanmasını qadağan edən qanun layihəsini təsdiqləyib.
BAKU.WS xəbər verir ki, sənəd zərərçəkənlərə dəymiş ziyana görə kompensasiya tələb etmək və bu cür materialların yayımının məhkəmə yolu ilə dayandırılmasına nail olmaq hüququ verir.
Qanun layihəsinə əsasən, rəqəmsal platformalar müraciət edildikdən sonra 48 saat ərzində belə dipfeyk materialları silməyə borcludur. Tələblərə əməl edilmədiyi halda, zərərçəkən şəxslər təkcə dipfeykləri yaradanlara qarşı deyil, həm də onların yayılmasının dərhal dayandırılması üçün hüquqi iddialar qaldıra biləcəklər.
Qanunvericilik təşəbbüsünə səbəb İlon Maskın "Grok" adlı çat-botu ilə bağlı yaranan qalmaqal olub. Sözügedən süni intellekt aləti "X" sosial şəbəkəsi daxilində erotik dipfeyklər yaradırdı.
Nəticədə xidmət Malayziya və İndoneziyada bloklanıb, platforma isə görüntülərin yaradılması və redaktəsi funksiyalarını məhdudlaşdıraraq ödənişli edib.
Eyni zamanda, Böyük Britaniyanın media tənzimləyicisi "Ofcom" hökumətin sorğusu əsasında "X" platformasının istifadəçilərin qeyri-qanuni süni intellekt məzmunundan qorunması tələblərinə əməl edib-etmədiyini araşdırmağa başlayıb.

Сенат США утвердил законопроект, запрещающий создание порнографических дипфейков с участием реальных людей без их согласия.
BAKU.WS сообщает, что документ предоставляет пострадавшим право требовать компенсацию за причиненный ущерб, а также добиваться судебного прекращения распространения такого рода материалов.
Согласно законопроекту, цифровые платформы обязаны удалить такие дипфейковые материалы в течение 48 часов после получения соответствующего запроса. В случае невыполнения требований пострадавшие смогут подавать иски не только к создателям дипфейков, но и требовать немедленного прекращения их распространения через судебные органы.
Законодательная инициатива была вызвана скандалом, связанным с чат-ботом Илона Маска под названием "Grok". Указанный искусственный интеллект создавал эротические дипфейки внутри социальной сети "X".
В результате сервис был заблокирован в Малайзии и Индонезии, а платформа ограничила функции создания и редактирования изображений, сделав их платными.
Одновременно с этим, британский регулятор медиа "Ofcom" по запросу правительства начал проверку, выполняет ли платформа "X" требования по защите пользователей от незаконного искусственного интеллекта.