Bu iki ərazi birləşir –
Çin Xarici İşlər Nazirliyi ölkənin ərazi bütövlüyü ilə bağlı mövqeyini bir daha təkrarlayaraq, dünyada yalnız bir Çin olduğunu və Tayvanın onun ayrılmaz hissəsi sayıldığını bəyan edib.
Medianews.az Globalinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, rəsmi açıqlamada milli birləşmə prosesi qaçılmaz olduğu və bu istiqamətdə atılan addımların qarşısını almağın mümkün olmadığını vurğulayıb.
Nazirlik bu məsələnin Çin üçün prinsipial əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Bəyanatda bildirilib ki, artıq ərazilərin birləşməsi ilə bağlı proses başlayıb və bu, tamamlandıqdan sonra vahid dövlət yaranacaq.
Nazirlik qeyd edir ki, Tayvanın müstəqilliyinə yönələn istənilən təşəbbüslər nəticəsiz qalacaq. Pekin bu cür cəhdləri “uğursuzluğa məhkum” adlandıraraq, separatçı fəaliyyətlərə qarşı qəti mövqe sərgilədiyini vurğulayıb.

Эти две территории объединяются –
МИД Китая вновь подтвердил позицию страны по вопросу территориальной целостности, заявив, что в мире существует только один Китай, и Тайвань считается неотъемлемой его частью.
Medianews.az, ссылаясь на Globalinfo.az, сообщает, что в официальном заявлении подчеркивается неизбежность процесса национального воссоединения и невозможность препятствовать шагам, предпринимаемым в этом направлении.
Министерство отметило, что этот вопрос имеет принципиальное значение для Китая.
В заявлении говорится, что процесс объединения территорий уже начался, и после его завершения возникнет единое государство.
Министерство отмечает, что любые попытки добиться независимости Тайваня останутся безрезультатными. Пекин называет такие попытки «обречёнными на неудачу» и подчеркивает свою решительную позицию против сепаратистских действий.