Bu fermerlər əlavə subsidiya alacaq
Medianews.az Globalinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, bunu Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Rəşad Hüseynov “Kənd təsərrüfatı, balıqçılıq və akvakultura məhsullarının istehsalı və emalı sahələrinin inkişafına dair 2026-2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı”nda irəli gələn vəzifələr barədə Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsində keçirilən ictimai dinləmədə bildirib.
Onun sözlərinə görə, ölkədə buğdanın məhsuldarlığının indiki 4 tondan 5 tona çatdırılması hədəflənir, bu məqsədlə isə əlavə subsidiya mexanizmləri tətbiq ediləcək: “Yeni sahələrdə müasir suvarma sistemlərinin quraşdırılmasına dəstəyimizi davam etdirəcəyik və oradakı mexanizmi daha da təkmilləşdirməyi düşünürük. Lazerli mala ilə torpaq hamarlama işlərinin yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulur. Çünki, bu, məhsuldarlığa ciddi şəkildə təsir göstərir. lazerli mala tətbiq edən fermerlərə əlavə subsidiyalar verilməsi nəzərdə tutulur. Paralel olaraq da seçilmiş rayonlar üzrə meliorativ tədbirlərin gücləndirilməsi və aqrotexniki qulluq işlərinin həyata keçirilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi planlaşdırılır. Təbii ki, bu bütün bu proseslər öz növbəsində ərzaq təhlükəsizliyinin təminatına, məhsuldarlığın və istehsalın artımına gətirib çıxardacaq”.
R.Hüseynov əlavə edib ki, pambıqçılıq klasterinin inkişafı ilə bağlı ixtisaslaşmış rayonlarda məhsuldarlığın indiki 36 sentnerdən 50 sentnerə çatdırılması düşünülür: “Burada da pambıq mahlıcı və ipliyi üçün məhsul subsidiyası nəzərdə tutulur ki, bu da birbaşa emalın inkişafını tətikləyən bir mexanizm olacaq. Paralel iki yeni müəssisənin yaradılması düşünülür ki, artıq bu istiqamətdə bizə müraciətlər var, təxmini bilirik ki, hansı müəssisələr fəaliyyət göstərməyi düşünürlər və onlara faiz subsidiyalarının verilməsi nəzərdə tutulur”.

These farmers additionally
Medianews.az, citing Globalinfo.az, reports that this was stated by Rashad Huseynov, director of the Agrarian Research Center of the Ministry of Agriculture, during a public hearing held by the Agrarian Policy Committee of the National Assembly about the tasks arising from the "State Program for the Development of Production and Processing of Agricultural, Fishing, and Aquaculture Products for 2026-2030".
According to him, the goal is to increase the wheat yield in the country from the current 4 tons to 5 tons, and additional subsidy mechanisms will be applied for this purpose: "We will continue to support the installation of modern irrigation systems in new fields and plan to further improve the mechanism there. It is envisaged to improve land leveling work using laser harrows because this has a serious effect on productivity. Additional subsidies are planned to be provided to farmers applying laser harrows. In parallel, it is planned to strengthen melioration measures and supervision of agrotechnical maintenance work in selected regions. Naturally, all these processes in turn will ensure food security, increase productivity, and boost production."
R. Huseynov added that it is planned to increase productivity in specialized regions regarding the development of the cotton-growing cluster from the current 36 centners to 50 centners: "Here, product subsidies are also envisaged for cottonseed and yarn, which will be a mechanism directly stimulating the development of processing. In parallel, the establishment of two new enterprises is planned; we already have applications in this direction and have an approximate understanding of which enterprises are expected to operate, and it is planned to provide interest subsidies to them."