Bu evlər hər an çökə BİLƏR
Paytaxtın Səbail rayonunda yerləşən yaşayış evlərindən bəziləri ciddi təhlükə ilə üz-üzə qalıb. Ərazidə baş verən torpaq sürüşməsi nəticəsində yolun bir hissəsi çöküb, həyətyanı sahələrdə və hasarlarda isə iri çatlar yaranıb. Mövcud vəziyyət yuxarı hissədə yerləşən evlərin aşağıdakı tikililərin üzərinə uçmaq riskini artırır.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, söhbət Bayıl qəsəbəsi, Badamdar yolu üzərində yerləşən 15B və 5D ünvanlarından gedir. Bildirilir ki, burada təxminən 10 mənzilin sakinləri təhlükəli şəraitdə yaşamağa məcburdurlar. Onların sözlərinə görə, məsələ ilə bağlı müvafiq qurumların nümayəndələri əraziyə baxış keçiriblər. Buna baxmayaraq, sakinlərin köçmək üçün alternativ yerləri olmadığından, riskə baxmayaraq evlərində qalmağa davam edirlər.
Sakinlər qeyd edirlər ki, bu cür hallar ilk dəfə baş vermir. Daha əvvəl də oxşar təhlükəli vəziyyət yaranıb və onlar imkan daxilində özləri müəyyən qabaqlayıcı tədbirlər görüblər.
Məsələ ilə bağlı açıqlama verən Fövqəladə Hallar Nazirliyi bildirib ki, Tikintidə Təhlükəsizliyə Nəzarət Dövlət Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən əraziyə baxış keçirilib, vəziyyət sənədləşdirilərək akt tərtib olunub və aidiyyəti üzrə yerli icra hakimiyyətinə təqdim edilib.
Səbail Rayon İcra Hakimiyyətindən isə bildirilib ki, torpaq sürüşməsi ilə bağlı müvafiq qurumlara rəsmi şəkildə müraciətlər göndərilib və problemin həlli istiqamətində addımlar atılır.

Some of the residential houses located in the Sabail district of the capital are facing serious danger. As a result of the landslide that occurred in the area, a part of the road collapsed, and large cracks appeared in the yards and fences. The current situation increases the risk of the houses located in the upper part collapsing onto the buildings below.
Medianews.az, citing Milli.Az, reports that the addresses in question are 15B and 5D on Badamdar road, Bayil settlement. It is reported that about 10 households are forced to live in dangerous conditions here. According to them, representatives of the relevant authorities have inspected the area regarding the issue. Nevertheless, since the residents have no alternative places to move to, they continue to stay in their homes despite the risk.
The residents note that such situations are not happening for the first time. Similar dangerous situations have occurred before, and they have taken certain preventive measures within their means.
The Ministry of Emergency Situations, commenting on the matter, stated that specialists from the State Agency for Control over Safety in Construction inspected the area, documented the situation, prepared a report, and submitted it to the local executive authority.
The Sabail District Executive Authority also stated that official requests have been sent to the relevant authorities regarding the landslide, and steps are being taken to resolve the problem.