Bir qəpiyə satılan yumurtalar saxta olub? -
Azərbaycanda yumurta qiymətlərinin kəskin düşməsi ilə bağlı bir sıra KİV-də, həmçinin sosial şəbəkələrdə satışa çıxarılan yumurtalarla bağlı əsassız iddialar yayılıb.
Medianews.az  xəbər verir ki, bu barədə "Azərbaycan Quş əti, Yumurta İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bu sıraya yumurtaların köhnə, yaxud süni olmasına dair iddialar da aiddir:
"Ölkəmizə xaricdən ərzaqlıq yumurta idxal olunmur".
Assosiasiyanın İdarə Heyətinin sədri Mürvət Həsənlinin sözlərinə görə, Azərbaycan istehsalçıları yumurtaya olan daxili tələbatı artıqlaması ilə təmin edirlər:
"Ölkəmizdə yumurta istehsalı tələbatdan yüksək olduğuna görə son günlər qiymət düşməsini müşahidə edirik. Bu halda, xaricdən, özü də süni yumurtanın idxalı absurddur. O hansı ölkədir ki, süni yumurta istehsal edib sıfır qiymətə Azərbaycana satır? Sıfır qiymət ona görə deyirəm ki, idxal edilib pərakəndə satışa 1-3 qəpiyə çıxarılan yumurtanı pulsuz almalısan ki, satışa 1 və ya 3 qəpiyə çıxarasan. Azərbaycanın özündə isə süni yumurta istehsalı texnologiyası mövcud deyil.
Hesab edirik ki, belə iddialar məqsədyönlü şəkildə, sırf yerli quşçuluq təsərrüfatlarının işgüzar nüfuzuna zərbə vurmaq məqsədilə cəmiyyətə ötürülür. Təəssüf ki, bəzi KİV, saytlar da onu yayımlayır".
M.Həsənli bir daha vurğulayıb ki, Azərbaycanda təbii yumurta istehsalı kifayət qədərdir, süni, yaxud xaricdən idxal olunacaq yumurtalara ehtiyac yoxdur./oxu.az

В связи с резким снижением цен на яйца в Азербайджане в ряде СМИ, а также в социальных сетях распространились необоснованные утверждения по поводу продаваемых яиц.
Medianews.az сообщает, что об этом заявило Общественное объединение "Ассоциация производителей и экспортеров мяса птицы и яиц Азербайджана".
Сообщается, что к этим утверждениям также относятся обвинения в том, что яйца старые или искусственные:
"В нашу страну не импортируются яйца пищевого назначения".
По словам председателя Правления Ассоциации Мюрвата Гасанли, азербайджанские производители с запасом обеспечивают внутренний спрос на яйца:
"В связи с тем, что производство яиц в нашей стране выше спроса, в последние дни мы наблюдаем снижение цен. В этом случае импорт, тем более искусственных яиц, абсурден. В какой стране могут производить искусственные яйца и продавать их Азербайджану по нулевой цене? Говорю «нуль» потому, что яйца, которые импортируют и в розницу продают по 1-3 гена, надо получить бесплатно, чтобы продавать их за 1 или 3 гена. В Азербайджане же нет технологий производства искусственных яиц.
Мы считаем, что такие утверждения сознательно распространяются с целью нанести удар по деловой репутации местных птицеводческих хозяйств. К сожалению, некоторые СМИ и сайты тоже их публикуют".
М. Гасанли еще раз подчеркнул, что в Азербайджане натурального производства яиц достаточно, нет необходимости в искусственных или импортных яйцах./oxu.az