Bir qəpiyə satılan yumurtalar saxta olub? -
Azərbaycanda yumurta qiymətlərinin kəskin düşməsi ilə bağlı bir sıra KİV-də, həmçinin sosial şəbəkələrdə satışa çıxarılan yumurtalarla bağlı əsassız iddialar yayılıb.
Medianews.az  xəbər verir ki, bu barədə "Azərbaycan Quş əti, Yumurta İstehsalçıları və İxracatçıları Assosiasiyası" İctimai Birliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, bu sıraya yumurtaların köhnə, yaxud süni olmasına dair iddialar da aiddir:
"Ölkəmizə xaricdən ərzaqlıq yumurta idxal olunmur".
Assosiasiyanın İdarə Heyətinin sədri Mürvət Həsənlinin sözlərinə görə, Azərbaycan istehsalçıları yumurtaya olan daxili tələbatı artıqlaması ilə təmin edirlər:
"Ölkəmizdə yumurta istehsalı tələbatdan yüksək olduğuna görə son günlər qiymət düşməsini müşahidə edirik. Bu halda, xaricdən, özü də süni yumurtanın idxalı absurddur. O hansı ölkədir ki, süni yumurta istehsal edib sıfır qiymətə Azərbaycana satır? Sıfır qiymət ona görə deyirəm ki, idxal edilib pərakəndə satışa 1-3 qəpiyə çıxarılan yumurtanı pulsuz almalısan ki, satışa 1 və ya 3 qəpiyə çıxarasan. Azərbaycanın özündə isə süni yumurta istehsalı texnologiyası mövcud deyil.
Hesab edirik ki, belə iddialar məqsədyönlü şəkildə, sırf yerli quşçuluq təsərrüfatlarının işgüzar nüfuzuna zərbə vurmaq məqsədilə cəmiyyətə ötürülür. Təəssüf ki, bəzi KİV, saytlar da onu yayımlayır".
M.Həsənli bir daha vurğulayıb ki, Azərbaycanda təbii yumurta istehsalı kifayət qədərdir, süni, yaxud xaricdən idxal olunacaq yumurtalara ehtiyac yoxdur./oxu.az

Unfounded claims about the eggs put up for sale have been spread in a number of media outlets and social networks regarding the sharp drop in egg prices in Azerbaijan.
Medianews.az reports that the "Azerbaijan Poultry Meat, Egg Producers and Exporters Association" Public Union has issued a statement on this matter.
It was noted that these claims also include assertions about the eggs being old or artificial:
"No food eggs are imported from abroad to our country."
According to the chairman of the Association's Board of Directors, Mürvət Həsənli, Azerbaijani producers more than adequately meet the domestic demand for eggs:
"Since egg production in our country exceeds demand, we have observed a recent price drop. In this case, the import of artificial eggs from abroad is absurd. Which country produces artificial eggs and sells them to Azerbaijan at zero cost? I say zero cost because if an egg is imported and retailed at 1-3 qəpik, you would have to get it for free to sell it at 1 or 3 qəpik. Moreover, there is no artificial egg production technology in Azerbaijan itself.
We believe that such claims are deliberately disseminated in society solely to damage the business reputation of local poultry farms. Unfortunately, some media outlets and websites also publish them."
M. Həsənli once again emphasized that natural egg production in Azerbaijan is sufficient, and there is no need for artificial or imported eggs./oxu.az