Bağçalara elektron növbələr
Məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə elektron sənəd qəbulu sistemi üzrə növbələrin yaradılması müvəqqəti dayandırılır.
Bu barədə Medianews.az-a Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyindən (MÜTDA) məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2026-2027-ci tədris ili üzrə məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə uşaqların elektron qeydiyyatına hazırlıq məqsədilə 19 may 2026-cı il tarixindən etibarən bq.edu.az portalı vasitəsilə həyata keçirilən yeni növbələrin yaradılması prosesi müvəqqəti olaraq dayandırılacaq. Bununla yanaşı, fasilə müddətində sistemdə olan, lakin hələ təsdiqlənməmiş sorğular silinəcək.
Qeyd edək ki, bq.edu.az vasitəsilə növbəti tədris ili üçün məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə qəbul ilə bağlı geniş məlumat yaxın zamanda ictimaiyyətə təqdim ediləcəkdir.

Прием электронных документов в дошкольные образовательные учреждения и создание очередей через систему временно приостанавливается.
Об этом  Medianews.az сообщили в Государственном агентстве по дошкольному и общему образованию (ГАДОО).
Указано, что в целях подготовки к электронной регистрации детей в дошкольные образовательные учреждения на 2026-2027 учебный год с 19 мая 2026 года процесс создания новых очередей через портал  bq.edu.az  будет временно приостановлен. Кроме того, в период перерыва будут удалены заявки, находящиеся в системе, но еще не подтвержденные.
Отметим, что через  bq.edu.az в ближайшее время будет предоставлена широкая информация общественности о приеме в дошкольные образовательные учреждения на следующий учебный год.