Azərbaycanla ABŞ ilk dəfə olaraq bu addımı atacaq
İyunun 2-də Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi və ABŞ Dövlət Departamentinin birgə təşkilatçılığı ilə, ABŞ-Azərbaycan Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasına uyğun olaraq, Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində ilk ABŞ-Azərbaycan İqtisadi Dialoqu keçiriləcək.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Birləşmiş Ştatların Azərbaycandakı səfirliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, tədbirin məqsədi regional bağlantılar, ticarət, sənaye, tranzit, enerji təhlükəsizliyi, investisiya, süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.
Dialoq çərçivəsində ABŞ və Azərbaycan biznes icmalarının iştirakı ilə xüsusi sessiya təşkil olunacaq. Sessiya zamanı bir sıra əməkdaşlıq sənədlərinin və kommersiya müqavilələrinin imzalanması nəzərdə tutulur.

2 июня Министерство экономики Азербайджана и Государственный департамент США при совместной организации в рамках Хартии стратегического партнерства США и Азербайджана проведут в Баку в рамках Энергетической недели первую США-Азербайджанскую экономическую дискуссию.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщило посольство Соединённых Штатов в Азербайджане.
Указано, что цель мероприятия – расширение сотрудничества в сферах региональных связей, торговли, промышленности, транзита, энергетической безопасности, инвестиций, искусственного интеллекта и цифровой инфраструктуры.
В рамках дискуссии с участием бизнес-сообществ США и Азербайджана будет организована специальная сессия. Во время сессии предполагается подписание ряда документов о сотрудничестве и коммерческих соглашений.