Azərbaycanın xarici ticarətinin 76 faizindən çoxu bu 10 ölkənin payına düşür
2026-cı ilin ilk rübündə Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin 76,5 faizindən çoxu 10 ölkənin payına düşüb: İtaliya, Türkiyə, Çin, Rusiya, ABŞ, Almaniya, Gürcüstan, Çexiya, Rumıniya, Bolqarıstan.
Medianews.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadla bildirir ki, ixrac ünvanlarında İtaliya, Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya, Çexiya, Rumıniya, Bolqarıstan, Almaniya, Yunanıstan, Portuqaliya önə çıxıb.
İdxalda sıralama belə rəsmiləşib: Çin, Rusiya, Türkiyə, ABŞ, İran, Almaniya, İtaliya, Belarus, Ukrayna, Yaponiya.
Azərbaycan yanvar-mart aylarında 157 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, 5 milyard 402,2 milyon dollarlıq ixrac, 4 milyard 4,6 milyon dollarlıq idxal qeydə alınıb.

В первом квартале 2026 года более 76,5 процента оборота внешней торговли Азербайджана пришлось на 10 стран: Италия, Турция, Китай, Россия, США, Германия, Грузия, Чехия, Румыния, Болгария.
Medianews.az, ссылаясь на Государственный таможенный комитет, сообщает, что по направлениям экспорта лидируют Италия, Турция, Грузия, Россия, Чехия, Румыния, Болгария, Германия, Греция, Португалия.
Рейтинг по импорту был следующим: Китай, Россия, Турция, США, Иран, Германия, Италия, Белоруссия, Украина, Япония.
В январе-марте Азербайджан провёл торговые операции с 157 странами, зарегистрировав экспорт на сумму 5 миллиарда 402,2 миллиона долларов и импорт на сумму 4 миллиарда 4,6 миллиона долларов.