Azərbaycanın xarici ticarətinin 76 faizindən çoxu bu 10 ölkənin payına düşür
2026-cı ilin ilk rübündə Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinin 76,5 faizindən çoxu 10 ölkənin payına düşüb: İtaliya, Türkiyə, Çin, Rusiya, ABŞ, Almaniya, Gürcüstan, Çexiya, Rumıniya, Bolqarıstan.
Medianews.az Dövlət Gömrük Komitəsinə istinadla bildirir ki, ixrac ünvanlarında İtaliya, Türkiyə, Gürcüstan, Rusiya, Çexiya, Rumıniya, Bolqarıstan, Almaniya, Yunanıstan, Portuqaliya önə çıxıb.
İdxalda sıralama belə rəsmiləşib: Çin, Rusiya, Türkiyə, ABŞ, İran, Almaniya, İtaliya, Belarus, Ukrayna, Yaponiya.
Azərbaycan yanvar-mart aylarında 157 ölkə ilə ticarət əməliyyatı aparıb, 5 milyard 402,2 milyon dollarlıq ixrac, 4 milyard 4,6 milyon dollarlıq idxal qeydə alınıb.

In the first quarter of 2026, more than 76.5 percent of Azerbaijan's foreign trade turnover was accounted for by 10 countries: Italy, Turkey, China, Russia, the USA, Germany, Georgia, the Czech Republic, Romania, Bulgaria.
Medianews.az reports, citing the State Customs Committee, that among export destinations, Italy, Turkey, Georgia, Russia, the Czech Republic, Romania, Bulgaria, Germany, Greece, and Portugal have emerged prominently.
The ranking in imports has been officially established as follows: China, Russia, Turkey, the USA, Iran, Germany, Italy, Belarus, Ukraine, Japan.