Azərbaycanın İranın paytaxtı Tehrandakı səfirliyinə terror hücumundan üç il ötür.
Terroru törədən İran vətəndaşı Yasin Hüseynzadə "Kalaşnikov" markalı avtomat silahla mühafizə postunu yararaq mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovu qətlə yetirib. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşları Vasif Tağıyev və Mahir İmanov hücumun qarşısını alarkən yaralanıblar.
Orxan Əsgərov İkinci Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. 3 fevral 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Orxan Rizvan oğlu Əsgərov (ölümündən sonra) "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Vasif Natiq oğlu Tağıyev 1-ci dərəcəli "Rəşadət" ordeni ilə, Mahir Kamil oğlu İmanov "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif ediliblər.
Hadisədən sonra Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinin fəaliyyəti dayandırılıb. Səfirliyin əməkdaşları və ailə üzvləri yanvarın 29-da Tehrandan Bakıya təxliyə olunublar.
İki dövlət arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində 2024-cü il iyulun 15-dən etibarən Azərbaycanın İrandakı səfirliyi yeni ünvanda fəaliyyətini bərpa edib, səfir və səfirliyin heyəti İrana geri dönüb.
Terror aktını törədən Yasin Hüseynzadənin isə iki il ərzində məhkəməsi keçirilib. Məhkəmədən sonra İran Ədliyyə Nazirliyi onun barəsində edam hökmünün çıxarıldığı barədə məlumat yayıb. İran Ali Məhkəməsi səfirliyə hücum edən şəxslə bağlı ölüm hökmünü təsdiqləyib və iş Tehrana cinayət hökmlərinin icrasına göndərilib. O, 21 may 2025-ci ildə edam edilib.

Прошло три года со дня террористической атаки на посольство Азербайджана в столице Ирана, Тегеране.
27 января 2023 года, в 08:30 по бакинскому времени, на наше посольство было совершено террористическое нападение.
Террорист, гражданин Ирана Ясин Гусейнозаде, используя автоматическое оружие марки "Калашников", прорвался через пост охраны и убил начальника охраны Орхана Аскеровa. Сотрудники охраны посольства Васиф Тагиев и Махир Имнов получили ранения, пытаясь предотвратить нападение.
Орхан Аскеров был похоронен на Втором мемориальном кладбище Шехидов. 3 февраля 2023 года указом Президента Азербайджанской Республики Орхан Ризван оглу Аскеров (посмертно) был награждён медалью "За Родину". Васиф Нати оглу Тагиев был награждён Орденом "Рашадет" первой степени, а Махир Камиль оглу Имнов — медалью "За Родину".
После инцидента деятельность посольства Азербайджана в Тегеране была приостановлена. Сотрудники посольства и их семьи были эвакуированы из Тегерана в Баку 29 января.
В результате переговоров между двумя государствами с 15 июля 2024 года посольство Азербайджана в Иране возобновило работу по новому адресу, посол и сотрудники посольства вернулись в Иран.
Суд над Ясином Гусейнозаде, совершившим террористический акт, длился два года. После суда Министерство юстиции Ирана объявило о вынесении смертного приговора в отношении обвиняемого. Верховный суд Ирана подтвердил смертный приговор и направил дело в Тегеран для исполнения наказания. Он был казнён 21 мая 2025 года.