Azərbaycanın İranın paytaxtı Tehrandakı səfirliyinə terror hücumundan üç il ötür.
Terroru törədən İran vətəndaşı Yasin Hüseynzadə "Kalaşnikov" markalı avtomat silahla mühafizə postunu yararaq mühafizə xidmətinin rəisi Orxan Əsgərovu qətlə yetirib. Səfirliyin mühafizə xidmətinin əməkdaşları Vasif Tağıyev və Mahir İmanov hücumun qarşısını alarkən yaralanıblar.
Orxan Əsgərov İkinci Şəhidlər xiyabanında dəfn edilib. 3 fevral 2023-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Orxan Rizvan oğlu Əsgərov (ölümündən sonra) "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif edilib. Vasif Natiq oğlu Tağıyev 1-ci dərəcəli "Rəşadət" ordeni ilə, Mahir Kamil oğlu İmanov "Vətən uğrunda" medalı ilə təltif ediliblər.
Hadisədən sonra Azərbaycanın Tehrandakı səfirliyinin fəaliyyəti dayandırılıb. Səfirliyin əməkdaşları və ailə üzvləri yanvarın 29-da Tehrandan Bakıya təxliyə olunublar.
İki dövlət arasında aparılmış danışıqlar nəticəsində 2024-cü il iyulun 15-dən etibarən Azərbaycanın İrandakı səfirliyi yeni ünvanda fəaliyyətini bərpa edib, səfir və səfirliyin heyəti İrana geri dönüb.
Terror aktını törədən Yasin Hüseynzadənin isə iki il ərzində məhkəməsi keçirilib. Məhkəmədən sonra İran Ədliyyə Nazirliyi onun barəsində edam hökmünün çıxarıldığı barədə məlumat yayıb. İran Ali Məhkəməsi səfirliyə hücum edən şəxslə bağlı ölüm hökmünü təsdiqləyib və iş Tehrana cinayət hökmlərinin icrasına göndərilib. O, 21 may 2025-ci ildə edam edilib.

Three years have passed since the terrorist attack on Azerbaijan's embassy in Tehran.
It has been three years since the terrorist attack on Azerbaijan's embassy in Tehran, the capital of Iran.
On January 27, 2023, at 08:30 AM Baku time, our embassy was subjected to a terrorist attack.
The terrorist, Iranian citizen Yasin Huseynzade, broke through the security post with a Kalashnikov automatic weapon and killed the head of the security service, Orkhan Asgarov. Security service employees Vasif Tagiyev and Mahir Imanov were injured while preventing the attack.
Orkhan Asgarov was buried at the Second Martyrs' Alley. On February 3, 2023, by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Orkhan Rizvan oglu Asgarov (posthumously) was awarded the "For the Motherland" medal. Vasif Natiq oglu Tagiyev was awarded the 1st degree "Rashadat" order, and Mahir Kamil oglu Imanov was awarded the "For the Motherland" medal.
After the incident, the activity of Azerbaijan's embassy in Tehran was suspended. The employees of the embassy and their family members were evacuated from Tehran to Baku on January 29.
As a result of negotiations between the two states, the Azerbaijani embassy in Iran resumed its activities at a new address from July 15, 2024; the ambassador and the embassy staff returned to Iran.
The court trial of Yasin Huseynzade, who committed the terrorist act, lasted for two years. After the trial, the Iranian Ministry of Justice announced that a death sentence had been issued against him. The Supreme Court of Iran confirmed the death sentence regarding the person who attacked the embassy, and the case was sent to Tehran for the execution of the criminal rulings. He was executed on May 21, 2025.