Nyu-Yorkda misli görünməmiş şaxta
ABŞ-nin Nyu-York şəhərində güclü qar və rekord dərəcədə aşağı temperatur nəticəsində məşhur Hudzon çayının bəzi hissələri donub, suyun üzərində nəhəng buz kütlələri yaranıb.
Milli.Az xəbər verir ki, ölkə daxilində 11 mindən çox uçuş ləğv edilib, 13 mindən çox reys isə təxirə salınıb.
Nyu-Yorkda dondurucu şaxtalar səbəbindən küçədə qalan 5 evsiz şəxs donaraq ölüb.
Şiddətli qış şərtləri səbəbindən Tennessi və Missisipi başda olmaqla, ölkə üzrə təxminən 920 min insan işıqsız qalıb.
Nyu-York qubernatoru Keti Hokul ştatın son illərin ən uzun və ən şiddətli qışını yaşadığını bildirib. Kanada sərhədinə yaxın bölgələrdə temperatur rekord həddə -37 və -45 dərəcəyə qədər düşüb. Bəzi bölgələrdə hiss edilən temperaturun -47 dərəcə olduğu qeyd edilir. Qubernator vəziyyəti "qəddar və təhlükəli bir Arktika mühasirəsi" kimi xarakterizə edib.
Nyu-York meri Zohran Mamdani mətbuat konfransında bildirib ki, şəhərdə qar örtüyünün hündürlüyünün 30 santimetrə çatacağı gözlənilir. Təhlükəsizlik məqsədilə sabah bütün məktəblər bağlanacaq və dərslər onlayn formata keçiriləcək.
Evsizlər üçün şəhər üzrə 10 müvəqqəti sığınacaq və isinmə mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mer qeyd edib ki, bura müraciət edən heç kim geri çevrilməyəcək.
ABŞ Milli Hava Proqnozu Xidməti xəbərdarlıq edir ki, hazırda 213 milyon insan (ölkə əhalisinin böyük hissəsi) təhlükəli buzlanma və qar fırtınası zonasındadır. Fırtınanın sabaha qədər davam edəcəyi, ardınca isə daha kəskin şaxtaların gələcəyi gözlənilir. Bu da infrastruktur və nəqliyyatda ciddi problemlərin bir neçə gün daha sürəcəyi deməkdir.

В Нью-Йорке США в результате сильного снега и рекордно низкой температуры замерзли некоторые участки знаменитой реки Гудзон, на поверхности воды образовались гигантские ледяные массы.
По сообщению ресурса Milli.Az, в стране отменено более 11 тысяч рейсов, более 13 тысяч рейсов отложены.
В Нью-Йорке из-за ледяных морозов 5 бездомных, оставшихся на улице, замерзли насмерть.
Из-за суровых зимних условий, в первую очередь в Теннесси и Миссисипи, около 920 тысяч человек по всей стране остались без электричества.
Губернатор Нью-Йорка Кэти Хокул заявила, что штат переживает самую продолжительную и суровую зиму за последние годы. В районах близ границы с Канадой температура опустилась до рекордных -37 и -45 градусов. В некоторых районах отмечается ощущаемая температура в -47 градусов. Губернатор охарактеризовала ситуацию как "жесткую и опасную артектическую осаду".
Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани на пресс-конференции сообщил, что ожидается, что высота снежного покрова в городе достигнет 30 сантиметров. В целях безопасности завтра все школы будут закрыты, занятия переведут в онлайн-формат.
Для бездомных по всему городу открылись 10 временных приютов и центров обогрева. Мэр отметил, что ни один обратившийся сюда не будет отвергнут.
Национальная служба метеопрогнозов США предупреждает, что в настоящее время 213 миллионов человек (большая часть населения страны) находятся в зоне опасного обледенения и снежной бури. Ожидается, что буря продлится до завтра, после чего последуют ещё более резкие морозы. Это означает, что серьёзные проблемы с инфраструктурой и транспортом продлятся ещё несколько дней.