Nyu-Yorkda misli görünməmiş şaxta
ABŞ-nin Nyu-York şəhərində güclü qar və rekord dərəcədə aşağı temperatur nəticəsində məşhur Hudzon çayının bəzi hissələri donub, suyun üzərində nəhəng buz kütlələri yaranıb.
Milli.Az xəbər verir ki, ölkə daxilində 11 mindən çox uçuş ləğv edilib, 13 mindən çox reys isə təxirə salınıb.
Nyu-Yorkda dondurucu şaxtalar səbəbindən küçədə qalan 5 evsiz şəxs donaraq ölüb.
Şiddətli qış şərtləri səbəbindən Tennessi və Missisipi başda olmaqla, ölkə üzrə təxminən 920 min insan işıqsız qalıb.
Nyu-York qubernatoru Keti Hokul ştatın son illərin ən uzun və ən şiddətli qışını yaşadığını bildirib. Kanada sərhədinə yaxın bölgələrdə temperatur rekord həddə -37 və -45 dərəcəyə qədər düşüb. Bəzi bölgələrdə hiss edilən temperaturun -47 dərəcə olduğu qeyd edilir. Qubernator vəziyyəti "qəddar və təhlükəli bir Arktika mühasirəsi" kimi xarakterizə edib.
Nyu-York meri Zohran Mamdani mətbuat konfransında bildirib ki, şəhərdə qar örtüyünün hündürlüyünün 30 santimetrə çatacağı gözlənilir. Təhlükəsizlik məqsədilə sabah bütün məktəblər bağlanacaq və dərslər onlayn formata keçiriləcək.
Evsizlər üçün şəhər üzrə 10 müvəqqəti sığınacaq və isinmə mərkəzi fəaliyyətə başlayıb. Mer qeyd edib ki, bura müraciət edən heç kim geri çevrilməyəcək.
ABŞ Milli Hava Proqnozu Xidməti xəbərdarlıq edir ki, hazırda 213 milyon insan (ölkə əhalisinin böyük hissəsi) təhlükəli buzlanma və qar fırtınası zonasındadır. Fırtınanın sabaha qədər davam edəcəyi, ardınca isə daha kəskin şaxtaların gələcəyi gözlənilir. Bu da infrastruktur və nəqliyyatda ciddi problemlərin bir neçə gün daha sürəcəyi deməkdir.

Unprecedented frost in New York
Due to heavy snow and record low temperatures in New York City, parts of the famous Hudson River have frozen, creating massive ice masses on the water's surface.
According to Milli.Az, over 11,000 flights have been canceled nationwide, and more than 13,000 flights have been delayed.
In New York, five homeless people stranded on the streets have died from freezing due to the harsh cold.
Due to severe winter conditions, approximately 920,000 people across the country, mainly in Tennessee and Mississippi, are without electricity.
New York Governor Kathy Hochul stated that the state is experiencing the longest and most severe winter in recent years. In areas near the Canadian border, temperatures have dropped to record lows of -37 and -45 degrees. Some regions report a felt temperature of -47 degrees. The governor described the situation as a "cruel and dangerous Arctic siege."
New York Mayor Zohran Mamdani said at a press conference that snow cover in the city is expected to reach 30 centimeters in height. For safety reasons, all schools will be closed tomorrow, and lessons will switch to an online format.
Ten temporary shelters and warming centers for the homeless have opened across the city. The mayor stated that no one seeking help there will be turned away.
The U.S. National Weather Service warns that currently 213 million people (the majority of the country's population) are in zones of dangerous ice and snow storms. The storm is expected to continue until tomorrow, followed by even harsher frosts. This means serious problems in infrastructure and transportation will continue for a few more days.