Azərbaycanda fərdi məlumatların qorunması -
“Ölkəmizdə fərdi məlumatların qorunması haqda yeni qanunun qəbul ediləcəyi gözlənilir”. Bunu Medianews.az-a Azərbaycan İnternet Forumunun rəhbəri, Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz deyib.
O bildirib ki, ötən həftə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvləri Elektron Təhlükəsizlik Xidmətində görüş-dinləmə keçiriblər.
O.Gündüz də sözügedən şuranın üzvüdür. Onun bildirdiyinə görə, Elektron Təhlükəsizlik Xidmətində keçirilən görüşdə ölkədə bloklanan internet resursları ilə bağlı şəffaflıq, fərdi məlumatların qorunması, maarifləndirmə boşluqları, bank sektorunda artan kibercinayətlər, uşaqların təhlükəsizliyi və başqa məsələlər üzrə müzakirələr aparılıb.
O.Gündüz vurğulayır ki, yaxın vaxtda Azərbaycanda fərdi məlumatların qorunması ilə bağlı Avropa standartlarına, yəni Ümumi Məlumatların Mühafizəsi Reqlamentinə (General Data Protection Regulation) uyğun yeni qanunun qəbul ediləcəyi gözlənilir.
O.Gündüz ehtimal edir ki, yeni qanunun icrasına nəzarət Elektron Təhlükəsizlik Xidmətinə həvalə olunacaq.

"A new law on the protection of personal data is expected to be adopted in our country." This was stated to Medianews.az by Osman Gündüz, head of the Azerbaijan Internet Forum and director of the Multimedia Center.
He stated that last week members of the Public Council under the Ministry of Digital Development and Transport held a meeting-hearing at the Electronic Security Service.
O. Gündüz is also a member of this council. According to him, during the meeting held at the Electronic Security Service, discussions were held on transparency regarding internet resources blocked in the country, protection of personal data, awareness gaps, rising cybercrimes in the banking sector, safety of children, and other issues.
O. Gündüz emphasizes that a new law on the protection of personal data, compliant with European standards, namely the General Data Protection Regulation (GDPR), is expected to be adopted soon in Azerbaijan.
O. Gündüz assumes that the oversight of the implementation of the new law will be entrusted to the Electronic Security Service.