Azərbaycanda ailələr dövlətə enerji sata bilər – Təcrübə var -
“2026-cı ilin birinci rübündə külək enerjisi istehsalı əvvəlki ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə rekord səviyyədə - 26 dəfə artaraq 247,7 milyon kVt/saat təşkil edib”. İqtisadçı deputat Vüqar Bayramov Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, ötən ilin ilk üç ayında külək enerjisi istehsalı 9.5 milyon kVt/saat olmuşdu: “Bu ilin birinci rübündə Azərbaycanda “yaşıl enerji” istehsalı isə 8 faiz artaraq 925 milyon kVt/saat təşkil edib. Bu dövrdə İES-lərdə 6 066 milyon kVt/saat, SES-lərdə 510,5 milyon kVt/saat, digər mənbələr üzrə isə 414,5 milyon kVt/saatt elektrik enerjisi istehsal edilib.
İnkişaf etmiş ölkələrdə icmalar və eləcə də ailələr bərpa olunan enerji mənbələrdən, o cümlədən küləkdən və günəş şüalarından enerji istehsal edərək həm öz istehlaklarını ödəyirlər, həm də artıq hissəni dövlətə satırlar. Oxşar təcrübənin Azərbaycanda tətbiq olunması elektrik enerjisi istehsalını artırmaqla yanaşı vətəndaşların daha ucuz enerji almasına gətirib çıxara bilər. Bu, enerji istehsalı və satışına yeni yanaşmanın tətbiqinə imkan yaratmaqla yanaşı enerji xərclərini azalda bilər. Bunun üçün icma əsaslı inteqrasiya olunmuş infrastrukturun formalaşdırılması da vacibdir. Yeni "yaşıl çağırışlar" yeni yanaşmaları aktuallaşdırır”.

«В первом квартале 2026 года производство энергии ветра по сравнению с соответствующим периодом прошлого года выросло рекордно — в 26 раз, достигнув 247,7 миллиона кВт·ч». Об этом в интервью Medianews.az заявил экономист-депутат Вугар Байрамов.
Он отметил, что в первые три месяца прошлого года производство энергии ветра составляло 9,5 миллиона кВт·ч: «В первом квартале этого года производство «зелёной энергии» в Азербайджане выросло на 8 процентов и составило 925 миллионов кВт·ч. За этот период на ГЭС было произведено 6 066 миллионов кВт·ч, на ТЭС — 510,5 миллиона кВт·ч, а по другим источникам — 414,5 миллиона кВт·ч электроэнергии.
В развитых странах общины, а также семьи производят энергию из возобновляемых источников, включая ветер и солнечные лучи, покрывая как собственное потребление, так и продавая излишки государству. Применение аналогичного опыта в Азербайджане может не только увеличить производство электроэнергии, но и обеспечить граждан более дешёвой энергией. Это, помимо создания возможностей для внедрения нового подхода к производству и продаже энергии, может снизить энергетические расходы. Для этого важно сформировать интегрированную инфраструктуру на основе общин. Новые «зелёные вызовы» актуализируют новые подходы».