Azərbaycan nefti nə qədər ucuzlaşdı?
Aprelin 9-da “AzəriLayt” markalı Azərbaycan neftinin barrelinin qiyməti 120,44 dollara düşüb. Ötən gün “AzəriLayt”ın barreli 140,68 dollara satılmışdı.
Medianews.az bildirir ki, dünya bazarında neft ABŞ və İsrailin İrana qarşı fevralın 28-dən apardığı hərbi əməliyyatlar dalğasında kəskin bahalaşıb. Aprelin 8-də əldə olunmuş atəşkəs razılaşması qiymətləri cilovlayır.
Azərbaycanın 2026-cı il büdcəsində bir barrel neft 65 dollardan götürülüb, “AzəriLayt” yanvara 65,71, fevrala 69,72, marta 79,60, aprelə 132,35 dollarla başlayıb.
İxracatçıların beynəlxalq koalisiyası Azərbaycan üçün xam neftin gündəlik hasilat normasını 551 min barrel müəyyən edib. Yanvar-fevral aylarında ölkədə kondensatla birlikdə 4,3 milyon ton neft çıxarılıb, xaricə 1,7 milyard dollarlıq xam neft və xam neft məhsulu ixrac olunub.

9 апреля цена барреля азербайджанской нефти марки «АзериЛайт» снизилась до 120,44 доллара. Вчера баррель «АзериЛайт» продавался за 140,68 доллара.
Medianews.az сообщает, что на мировом рынке нефть резко подорожала на фоне волны военных действий США и Израиля против Ирана с 28 февраля. Заключенное 8 апреля соглашение о прекращении огня сдерживает цены.
В бюджете Азербайджана на 2026 год стоимость барреля нефти заложена в размере 65 долларов, «АзериЛайт» начал январь с 65,71, февраль — с 69,72, март — с 79,60, апрель — с 132,35 долларов.
Международная коалиция экспортеров установила для Азербайджана суточную норму добычи сырой нефти в 551 тысячу баррелей. В январе-феврале в стране было добыто вместе с конденсатом 4,3 миллиона тонн нефти, на экспорт отправлено сырой нефти и нефтепродуктов на сумму 1,7 миллиарда долларов.