Azərbaycan çempionatında legioner məşqçilərin monopoliyası:
Medianews.az Peşəkar Futbol Liqasının rəsmi saytına istinadən xəbər verir ki, bu, Misli Premyer Liqasının 17-ci turunda baş tutub.
Ötən tur 7 legioner baş məşqçinin komandasının meydana çıxması ilə əlamətdar olub. 2026-cı ilin ilk çempionat oyunlarında Valdas Dambrauskas (“Sabah”), Kurban Berdıyev (“Turan Tovuz”), Saşa İliç (“Sumqayıt”), Andrey Demçenko (“Araz-Naxçıvan”), Yuri Vernidub (“Neftçi”), Jorj Kaşkilya (“İmişli”) və Kaxaber Tsxadadzenin (“Qəbələ”) rəhbərlik etdiyi komandalar meydana çıxıb. Düzdür, onlardan ikisi – İliç və Tsxadadze cəza səbəbindən komandalarına texniki zonadan deyil, kənardan rəhbərlik edib.
Bununla da Azərbaycan çempionatları tarixinin rekordu təxminən 15 ildən sonra təkrarlanıb. Sonuncu dəfə 2011-ci il aprelin 30-da və mayın 1-də keçirilən turda 7 əcnəbi baş məşqçi olub.
Həmin vaxt Kaxaber Tsxadadze (“İnter”), Almir Hurtiç (“Muğan”), Toni Adams (“Qəbələ”), Qyoko Hacıyevski (“Simurq”), Naci Şensoy (“Turan”), Mirça Rednik (“Xəzər Lənkəran”), Aleksandr Starkov (“Bakı”) komandalara rəhbərlik ediblər.
Ümumiyyətlə, indiyədək yalnız 2008/2009 və 2011/2012 mövsümlərinin gedişində belə hal yaşanıb. 2008/2009 mövsümündə 1-ci tur 7 legioner baş məşqçinin olduğu ilk oyunlar kimi tarixə düşüb. 2008-ci ilin yayında Qyoko Hacıyevski (“Bakı”), Valentin Xodukin (“İnter”), Anatoli Demyanenko (“Neftçi”), Roman Pokora (“Simurq”), Kaxaber Tsxadadze (“Standard”), Mustafa Yılmaz (“Turan”), Rasim Kara (“Xəzər Lənkəran”) iş başında olub.

Рекорд в истории чемпионатов Азербайджана по футболу был повторен примерно через 15 лет.
Medianews.az, ссылаясь на официальный сайт Профессиональной футбольной лиги, сообщает, что это произошло в 17-м туре Премьер-лиги Misli.
Прошлый тур был примечателен тем, что на поле вышли команды семи легионерских главных тренеров. В первых чемпионатных матчах 2026 года на поле вышли команды, руководимые Валдасом Дамбраускасом («Сабах»), Курбаном Бердыевым («Туран Товуз»), Сашей Иличем («Сумгайыт»), Андреем Демченко («Араз-Нахчыван»), Юрием Вернидубом («Нефтчи»), Жоржем Кашкиля («Имишли») и Кахабером Цхададзе («Габала»). Правда, двое из них — Илич и Цхададзе — по причине наказания руководили своими командами не с технической зоны, а со скамейки запасных.
Таким образом, рекорд в истории чемпионатов Азербайджана был повторен примерно через 15 лет. В последний раз семь иностранных главных тренеров присутствовали в туре 30 апреля и 1 мая 2011 года.
В то время команды возглавляли Кахабер Цхададзе («Интер»), Алмир Хуртич («Муган»), Тони Адамс («Габала»), Джоко Хаджиевский («Симург»), Наджи Шенсой («Туран»), Мирча Редник («Хазар Ленкеран») и Александр Старков («Баку»).