Azərbaycana turist axını
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycana dünyanın 163 ölkəsindən 337,3 min əcnəbi vətəndaş səfər edib və bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,4 % azdır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi məlumat yayıb.
Gələnlərin 23,2 faizi Rusiya Federasiyası, 21,1 faizi Türkiyə, 9,0 faizi İran, 5,0 faizi Gürcüstan, 4,6 faizi Hindistan, 3,7 faizi Pakistan, 3,6 faizi Qazaxıstan, 3,2 faizi Səudiyyə Ərəbistanı, 2,9 faizi Özbəkistan, 2,6 faizi İsrail, 2,0 faizi Çin, hər birindən 1,4 faiz olmaqla Küveyt, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Ukrayna, hər birindən 1,3 faiz olmaqla Böyük Britaniya və Türkmənistan, 12,3 faizi digər ölkələrin vətəndaşları olmuşdur. Gələnlərin 72,0 faizini kişilər, 28,0 faizini qadınlar təşkil etmişdir.
2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ilə müqayisədə Avropa İttifaqına üzv ölkələrdən gələnlərin sayı 26,4 faiz artaraq 13,9 min nəfər, MDB ölkələrindən gələnlərin sayı 3,4 faiz artaraq 111,1 min nəfər, körfəz ölkələrindən gələnlərin sayı 10,9 faiz azalaraq 55,3 min nəfər, digər ölkələrdən gələnlərin sayı 0,7 faiz azalaraq 157,0 min nəfər təşkil etmişdir.
Ölkəmizə gəlmiş əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin 70,2 faizi hava, 28,4 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,4 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə etmişdir.
2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ilə müqayisədə xarici ölkələrə gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının ümumi sayı 0,8 faiz artaraq 298,7 min nəfər olmuşdur. Vətəndaşlarımızın 37,4 faizi Türkiyəyə (əvvəlki ilin yanvar-fevral ayları ilə müqayisədə 2,1 faiz çox), 15,2 faizi Rusiya Federasiyasına (2,8 faiz az), 12,5 faizi İrana (17,7 faiz çox), 9,9 faizi Gürcüstana (12,2 faiz az), 25,0 faizi isə digər ölkələrə (0,1 faiz az) getmişdir. Gedənlərin 66,7 faizini kişilər, 33,3 faizini qadınlar təşkil etmişdir.
2026-cı ilin yanvar-fevral aylarında xarici ölkələrə gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 68,0 faizi hava, 30,4 faizi dəmir yolu və avtomobil, 1,6 faizi isə dəniz nəqliyyatından istifadə etmişdir.

В январе-феврале этого года в Азербайджан прибыли 337,3 тысячи иностранных граждан из 163 стран мира, что на 0,4 % меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Об этом сообщает Государственный комитет по статистике, передает Medianews.az.
23,2 % прибывших составили граждане Российской Федерации, 21,1 % — Турции, 9,0 % — Ирана, 5,0 % — Грузии, 4,6 % — Индии, 3,7 % — Пакистана, 3,6 % — Казахстана, 3,2 % — Саудовской Аравии, 2,9 % — Узбекистана, 2,6 % — Израиля, 2,0 % — Китая, по 1,4 % — Кувейта, Объединенных Арабских Эмиратов и Украины, по 1,3 % — Великобритании и Туркменистана, 12,3 % составили граждане других стран. Среди прибывших 72,0 % мужчин и 28,0 % женщин.
По сравнению с январём-февралём 2025 года количество прибывших из стран Европейского Союза увеличилось на 26,4 % и составило 13,9 тысячи человек, из стран СНГ — выросло на 3,4 % до 111,1 тысячи человек, из стран Персидского залива — уменьшилось на 10,9 % до 55,3 тысячи человек, из других стран — снизилось на 0,7 % и составило 157,0 тысячи человек.
70,2 % прибывших иностранцев и лиц без гражданства в нашу страну использовали воздушный транспорт, 28,4 % — железнодорожный и автомобильный транспорт, 1,4 % — морской транспорт.
По сравнению с январём-февралём 2025 года общее число граждан Азербайджанской Республики, выехавших за границу, увеличилось на 0,8 % и составило 298,7 тысячи человек. 37,4 % наших граждан поехали в Турцию (на 2,1 % больше по сравнению с январём-февралём предыдущего года), 15,2 % — в Российскую Федерацию (снизилось на 2,8 %), 12,5 % — в Иран (увеличилось на 17,7 %), 9,9 % — в Грузию (уменьшилось на 12,2 %), 25,0 % — в другие страны (снизилось на 0,1 %). Из них 66,7 % были мужчины и 33,3 % женщины.
В январе-феврале 2026 года 68,0 % граждан Азербайджанской Республики, выезжающих за границу, использовали воздушный транспорт, 30,4 % — железнодорожный и автомобильный транспорт, 1,6 % — морской транспорт.