“Nahaqdan üstümə düşdülər, “Bəyin oğurlanması” filminə ona görə çəkilmədim ki...” -
“Mənim əsl sənətim müğənnilikdir. Aktyorluq sadəcə hobbimdir. “Musiqi müəllimi” filminə çəkilmək istəmirdim, etiraz etmişdim. Sonra filmin bəstəkarı Tofiq Quliyev, rejissoru Tofiq İsmayılov təkidlə filmdə mənim çəkilməyimi istədilər. Həm də film musiqi üzərində qurulmuşdu deyə çəkildim. “Bəyin oğurlanması” filmində ümumiyyətlə çəkilmədim. Ssenari öncə mənim üçün yazılmışdı. Musiqili film olacaqdı. Rejissor Tofiq İsmayılov idi. Xüsusi mahnılar da yazılmışdı, gitara ilə ifa edəcəkdim. O vaxt kinostudiyanın rəhbər heyətində dəyişiklik oldu və filmi Tofiq müəllimdən aldılar. Həm də düzü bir o qədər də çəkilməyə həvəsli deyildim. Peşman da deyiləm. İndi də dəvətlər olur, amma imtina edirəm. Mənə elə gəlir ki, səhnədə olmaq daha gözəldir”. Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti Sərxan Sərxan deyib.
O daha sonra həmişə formada və cavan qalmasının sirlərini bölüşüb:
“Münzətəm olaraq idmanla məşğul oluram. Çox az yeyirəm. Hər şey yemirəm, keyfiyyətli ərzaqlarla qidalanıram. Bir də təmiz havada mütləq gəzirəm. Bu olmasa olmaz. Moskvada olanda dəniz kənarında çox gəzirəm, velosiped sürürəm. Bunları edəndə əhval-ruhiyyəm də gözəl olur”.
Xalq artisti nadir hallarda müsahibə verməsinin səbəblərindən də danışıb. O bildirib ki, müsahibələri təhrif olunaraq oxuculara çatdırılır:
“Uzun müddətdir ki, müsahibə vermirəm. Çünki dediklərim yanlış anlaşılır. Bir müddət əvvəl mənə sual verdilər ki, “Siz özünüzü Rəşid Behbudov, Müslüm Maqomayevlə bir sırada görürsünüz?”. Mən ümumiyyətlə bu suala cavab vermədim. Tamaşaçılar və izləyicilər nahaqdan mənim üstümə düşdülər. Bir də gördüm ki, rəylərdə yazırlar ki, Sərxan özünü belə böyük sənətkarlarla necə bir tərəziyə qoya bilər? Mən ümumiyyətlə cavab verməmişəm. Sadəcə dedim ki, hər dövrün öz tələbi və müğənnisi var. Bundan başqa cavab deməmişdim. Bir dəfə də başqa bir jurnalist mənə 90-cı illərdəki musiqimizlə, estradamızla bağlı sual ünvanladı. Dedim ki, 90-cı illərdə şəhərdə məcburi-köçkünlər dolu idi, belə vəziyyətdə camaatın həvəsi də yox idi ki, teatra getsin. Həqiqətən də belə idi. Sözümü tərsinə çevirib yazdılar ki, guya mən demişəm ki, rayon nə bilir teatr nədir? Mən necə belə söz deyə bilərəm? Sonra etiraf etdilər ki, biz bunu bilərəkdən yazmışdıq ki, yazı çox oxunsun. Bu mövzuda bilməyərəkdən danışan sənətkarlar da oldu”.

«Моё настоящее искусство – это пение. Актёрство – просто моё хобби. Я не хотел сниматься в фильме «Учитель музыки», протестовал. Потом композитор фильма Тофик Гулиев и режиссёр Тофик Исмайлов настойчиво хотели, чтобы я снялся в фильме. Тем более фильм был построен на музыке, поэтому я и снялся. В фильме «Похищение жениха» я вообще не снимался. Сценарий изначально был написан для меня. Это должен был быть музыкальный фильм. Режиссёр был Тофик Исмайлов. Были написаны специальные песни, которые я собирался исполнять на гитаре. Тогда в руководстве киностудии произошли изменения, и фильм у Тофика учителя забрали. Кроме того, если честно, я не был слишком заинтересован в съёмках. Я не жалею. Сейчас тоже бывает, что приглашают, но я отказываюсь. Мне кажется, что быть на сцене гораздо приятнее». Об этом народный артист Серхан Серхан рассказал в интервью Medianews.az.
Он далее поделился секретами того, как всегда остаётся в форме и молодым:
«Я регулярно занимаюсь спортом. Ем очень мало. Не ем всё подряд, питаюсь качественными продуктами. Ещё обязательно провожу время на свежем воздухе. Без этого никак. Когда я в Москве, я много гуляю у моря, катаюсь на велосипеде. Когда делаю это, моё настроение также становится хорошим».
Народный артист также рассказал о причинах редких интервью. Он отметил, что его интервью искажаются, когда доносятся до читателей:
«Я уже давно не даю интервью. Потому что мои слова неправильно понимают. Некоторое время назад мне задали вопрос: «Вы себя ставите в один ряд с Рашидом Бехбудовым, Муслимом Магомаевым?». Я вообще на этот вопрос не ответил. Зрители и подписчики зря на меня напали. Потом я увидел, что в отзывах пишут: «Как Серхан может себя ставить на одну чашу весов с такими великими артистами?» А я вообще не отвечал. Просто сказал, что у каждого времени свои требования и свои певцы. На этом я остановился. Ещё один раз другой журналист задал мне вопрос о нашей музыке и эстраде 90-х годов. Я сказал, что в 90-е в городе было много вынужденных переселенцев, и в такой ситуации у населения не было желания ходить в театр. Так и было на самом деле. Мои слова перевернули и написали так, будто я сказал: «Что знают в районах о театре?» Как я могу таким словами говорить? Потом они признали, что сделали это специально, чтобы статья больше читалась. Бывали также случаи, когда артисты говорили о подобном неосознанно».