Evdə “qızıl yetişdirmək” artıq mümkündür: Bəzi bitkilər qızıl istehsal edirmiş
Elmi dairələrdə uzun müddət xəyal kimi görünən bir fikir gerçəyə çevrilib: bəzi bitki və göbələk növlərinin torpaqdakı qızılı nano-hissəciklər formasında öz bədənlərində topladığı müəyyən edilib. "Fitomineraj" adlanan bu bioloji proses həm ətraf mühiti qoruyan, həm də gələcəyin davamlı mədənçilik texnologiyası kimi qiymətləndirilən bir üsuldur.
Milli.Az xəbər verir ki, xüsusilə qızıl yataqları üzərində yetişən bəzi bitkilər yarpaq və gövdələrində mikroskopik qızıl hissəcikləri daşıya bilir. Bu üsulun ən maraqlı tərəfi isə onun ev şəraitində belə sınaqdan keçirilə bilməsidir. Beləliklə, fitomineraj həm ekoloji cəhətdən təmiz mədənçilik üçün, həm də evdə aparılan kiçik təcrübələr üçün yeni perspektiv yaradır.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, Brassica juncea (hind xardalı) kimi bitkilər torpaqdakı metalları sürətlə udur və nəzarətli şəraitdə rahat yetişdirilə bilir. Bəzi göbələk növlərini isə metal birləşmələrini qızıl nano-hissəciklərinə çevirmə qabiliyyətinə malik olduğu aşkarlanıb.
Fitomineraj üsulu yalnız gizli qızıl yataqlarının müəyyən edilməsində deyil, həm də çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi və ev şəraitində təcrübə məqsədli metal istehsalı sahəsində böyük potensiala malikdir. Alimlər gələcəkdə genetik cəhətdən təkmilləşdirilmiş bitkilər vasitəsilə kommersiya miqyasında qızıl və digər qiymətli metalların istehsalının mümkün olacağını bildirirlər.

В научных кругах идея, долгое время казавшаяся мечтой, стала реальностью: было установлено, что некоторые виды растений и грибов накапливают в своем теле золотые наночастицы в почве. Этот биологический процесс, называемый "фитоминараж", оценивается как метод, который одновременно защищает окружающую среду и является технологией устойчивой добычи полезных ископаемых будущего.
Как сообщает Milli.Az, особенно некоторые растения, растущие на золотых месторождениях, способны переносить микроскопические золотые частицы в листьях и стеблях. Самый интересный аспект этого метода в том, что его можно испытать даже в домашних условиях. Таким образом, фитоминараж создает новые перспективы как для экологически чистой добычи полезных ископаемых, так и для проведения домашних небольших экспериментов.
По словам специалистов, такие растения, как Brassica juncea (горчица индийская), быстро поглощают металлы из почвы и могут легко выращиваться в контролируемых условиях. Было установлено, что некоторые виды грибов обладают способностью преобразовывать металлические соединения в золотые наночастицы.
Метод фитоминаража имеет большой потенциал не только для определения скрытых золотых месторождений, но и для очистки загрязненных почв, а также для производства металлов в домашних условиях в экспериментальных целях. Ученые сообщают, что в будущем посредством генетически усовершенствованных растений возможно коммерческое производство золота и других драгоценных металлов.