Azərbaycanın keçmiş maliyyə naziri hər barelə 15 dollar aşağı qiymət təklif edir –
Azərbaycan hökuməti 2026-cı ilin dövlət büdcəsində neftin 1 barelinin qiymətini 65 dollardan götürməyi planlaşdırır. Maliyyə Nazirliyinin açıqladığı, gələn ilin dövlət büdcəsinin ilkin göstəricilərindən belə məlum olur.
2025-ci ilin dövlət büdcəsində neftin 1 bareli 70 dollar götürülüb.
Büdcədə neftin qiymətinin aşağı salınması doğru qərardırmı? Doğrudursa, qiymət 65 dollar, yoxsa daha ucuz götürülməlidir?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan keçmiş maliyyə naziri, “Ekonomiks” Beynəlxalq İqtisadi Araşdırmalar Birliyinin sədri, iqtisad elmləri doktoru, professor Fikrət Yusifov bildirib ki, növbəti il üçün dövlət büdcəsində nefitin qiymətini müəyyən edərkən dünyada baş verən siyasi hadisələr fonunda gələn ilin sonlarınadək neft qiymətlərinin necə dəyişə biləcəyi ehtimallarını diqqətlə araşdırmaq lazımdır.
F.Yusifov xatırladıb ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp hakimiyyətə gəlməzdən öncə dünya bazarlarında neftin qiymətlərinin kəskin azaldılması istiqamətində addımlar atacağını bəyan etmişdi: “Lakin ötən 8 aya yaxın müddətdə onun təşəbbüsü ilə bu istiqamətdə atılan yeganə addım OPEK-in gündəlik neft hasilatının 1,6 milyon barel azaldılmasına dair 2023-cü ildə qəbul etdiyi qərarın dəyişdirilməsi oldu. OPEK bu il artıq 2023-cü ildə azaldılmış həmin hasilat həcmini bərpa etməklə bağlı iki dəfə qərar qəbul edib və gündəlik hasilatın ümumilikdə 578 min barelə qədər artırılmasına qərar verib.
Yaxın zamanlarda azaldılmış hasilat tam bərpa olunacaq və bununla da bütövlükdə bazara gündəlik 1,6 milyon barel əlavə neftin çıxarılması təmin ediləcək. Bu addım neftin dünya bazarlarında qiymətinin ucuzlaşmasına hesablanıb. Bütövlükdə isə Rusiya neftinin ixracına tətbiq edilən sanksiyalara rəğmən ABŞ və OPEK+ ölkələri tərəfindən bundan sonrakı dönəmlərdə neftin hasilatının daha iri həcmlərdə artırılması ehtimalı böyükdür.
Gələn ilin dövlət büdcəsində neftin qiymətlərini müəyyənləşdirərkən bu reallıqları mütləq nəzərə almaq lazımdır. Hesab edirəm ki, indiki durumda dövlət büdcəsində başlanğıc üçün neftin bir barelinin qiyməti 50 dollar səviyyəsində müəyyən olunarsa, bu daha optimal variant hesab edilə bilər”.

The former finance minister of Azerbaijan offers a price $15 lower per barrel –
The Azerbaijani government plans to take the price of 1 barrel of oil at 65 dollars in the 2026 state budget. This is evident from the preliminary indicators of next year's state budget announced by the Ministry of Finance.
In the 2025 state budget, 1 barrel of oil is taken at 70 dollars.
Is lowering the oil price in the budget the right decision? If so, should the price be set at 65 dollars or cheaper?
Speaking to Medianews.az on the subject, former Minister of Finance, chairman of the "Economics" International Economic Research Association, Doctor of Economics, Professor Fikret Yusifov stated that when determining the price of oil in the state budget for the next three years, it is necessary to carefully examine the probabilities of how oil prices may change until the end of next year against the background of world political events.
F. Yusifov recalled that before U.S. President Donald Trump came to power, he had declared that he would take steps to sharply reduce oil prices in the world markets: "However, during the nearly 8 months that have passed, the only step taken in this direction on his initiative was the decision made by OPEC in 2023 to reduce daily oil production by 1.6 million barrels, which was later changed. This year, OPEC has twice decided to restore the reduced production volume of 2023 and decided to increase daily production overall by up to 578 thousand barrels.
Soon, the reduced production will be fully restored, and with this, an additional 1.6 million barrels of oil will be supplied daily to the market. This step is aimed at lowering oil prices in the world markets. Overall, despite the sanctions imposed on Russian oil exports, the possibility of increasing oil production on a larger scale by the U.S. and OPEC+ countries in the upcoming periods is high.
These realities must definitely be taken into account when determining oil prices in next year's state budget. I believe that under the current circumstances, if the price of one barrel of oil is set at the level of 50 dollars for the start in the state budget, this can be considered a more optimal option."