Beynin qocalmasını 3 dəfə sürətləndirdiyiniz bilsəniz, bir də dilinizə belə vurmayacaqsınız
"Hətta az miqdarda alkoqolun müntəzəm qəbulu beynin vaxtından əvvəl qocalmasına səbəb olur. Onun sözlərinə görə, bu proses gizli gedir və insan uzun müddət fərqinə varmır. Amma nəticə kifayət qədər ağır olur"
Demokrat.az xəbər verir ki, bunu rusiyalı narkoloq Andrey Tyurin deyib. O bildirib ki, spirtli içkilərin davamlı istifadəsi beynin yaşa bağlı atrofiya prosesini iki-üç dəfə sürətləndirir. Bu isə o deməkdir ki, 40 yaşlı insanın beyni MRT müayinəsində 60 yaşlı şəxsinki kimi görünə bilər.
Tyurin vurğulayıb ki, etanol birbaşa neyrotoksin sayılır. Zaman keçdikcə sinir hüceyrələrini məhv edir. Xüsusilə yaddaş və emosiyaların tənzimlənməsinə cavabdeh olan hipokamp daha çox zərər görür.
Onun sözlərinə görə, alkoqol beyində ağ maddəni də zədələyir. Bu isə siqnalların ötürülməsini zəiflədir. Nəticədə reaksiyalar ləngiyir, koordinasiya pozulur, eyni anda bir neçə işi idarə etmək çətinləşir. Bu problemlər təkcə sərxoş vəziyyətdə deyil, ayıq vaxtlarda da özünü göstərə bilir.
Narkoloq əlavə edib ki, gündəlik olaraq hətta bir qədəh şərab və ya bir butulka pivə qəbul edən insanlarda 5-6 il ərzində ağ maddənin bütövlüyü 15-20 faiz azalır. Bu isə damar mənşəli demensiyaya aparan yol hesab olunur.
Həkim onu da diqqətə çatdırıb ki, alkoqol telomerlərin qısalmasını sürətləndirir. Bu göstərici bioloji yaşın əsas markerlərindən sayılır. Paralel olaraq gənc neyronların məhvi sürətlənir, nəticədə öyrənmə qabiliyyəti zəifləyir, dəyişikliklərə uyğunlaşma çətinləşir, səbəbsiz əhval dəyişiklikləri yaranır.
Tyurin daha əvvəl də gündəlik vərdişlərin alkoqol asılılığına gətirib çıxara biləcəyini demişdi. O, xüsusilə stressi spirtli içki ilə azaltmaq cəhdlərini riskli davranış kimi qiymətləndirib.

"Даже регулярное употребление небольшого количества алкоголя приводит к преждевременному старению мозга. По его словам, этот процесс протекает незаметно, и человек долго не замечает изменений. Но последствия достаточно серьезные"
Demokrat.az сообщает, что об этом заявил российский нарколог Андрей Тюрин. Он отметил, что постоянное употребление спиртных напитков ускоряет процесс возрастной атрофии мозга в два–три раза. Это означает, что мозг 40-летнего человека на МРТ-исследовании может выглядеть как у 60-летнего.
Тюрин подчеркнул, что этанол считается прямым нейротоксином. Со временем он разрушает нервные клетки. Особенно сильно страдает гиппокамп, отвечающий за память и регулирование эмоций.
По его словам, алкоголь также повреждает белое вещество мозга. Это ослабляет передачу сигналов. В результате замедляются реакции, нарушается координация, становится трудно одновременно управлять несколькими задачами. Эти проблемы проявляются не только в состоянии опьянения, но и в трезвом виде.
Нарколог добавил, что у людей, регулярно употребляющих даже бокал вина или бутылку пива в день, за 5-6 лет целостность белого вещества уменьшается на 15-20 процентов. Это считается путем к сосудистой деменции.
Врач также обратил внимание, что алкоголь ускоряет укорочение теломер. Этот показатель считается одним из основных маркеров биологического возраста. Параллельно ускоряется гибель молодых нейронов, в результате ухудшается способность к обучению, затрудняется адаптация к изменениям, возникают необъяснимые перепады настроения.
Тюрин ранее также говорил, что ежедневные привычки могут привести к алкогольной зависимости. Он особенно оценил попытки снизить стресс с помощью спиртного как рискованное поведение.