Almaniya müharibəyə hazırlaşır -
Almaniya müdafiə büdcəsində vəsait çatışmazlığına baxmayaraq mümkün müharibə ssenarilərinə hazırlıq görməyə başlayıb.
Bu barədə “Blumberq” məlumat yayıb.
Məlumata görə, Almaniyanın Şimal dənizi sahilində yerləşən Bremerhaven şəhərində Avropanın ən böyük avtomobil limanı 1,35 milyard avro (1,6 milyard dollar) dəyərində modernləşdiriləcək. Dövlət investisiyaları "Mersedes-Benz" və "Volksvagen" avtomobillərinin ixracını artırmaq üçün deyil, 60 tonluq “Leopard” tankı kimi hərbi texnikanın potensial cəbhələrə daşınmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Agentlik bildirib ki, 2026-cı il Almaniya büdcəsinə daxil edilən bu layihə ölkənin potensial müharibəyə hazırlıq üzrə daha geniş planının bir hissəsidir.
Qeyd olunur ki, Avropaya mümkün hücum halında Almaniyanın coğrafi mövqeyi və sənaye resursları onu qoşunların təchizatı baxımından strateji mərkəzə çevirir.

Despite a shortage of funds in the German defense budget, preparations have begun for possible war scenarios.
This was reported by "Bloomberg."
According to the information, the port city of Bremerhaven, located on Germany's North Sea coast, will undergo modernization of Europe's largest car terminal worth 1.35 billion euros (1.6 billion dollars). Government investments are not intended to increase the export of "Mercedes-Benz" and "Volkswagen" cars, but rather to ensure the transportation of military equipment such as the 60-ton "Leopard" tank to potential fronts.
The agency stated that this project, included in the 2026 German budget, is part of the country's broader plan for potential war preparedness.
It is noted that in the event of a possible attack on Europe, Germany's geographical location and industrial resources make it a strategic center for the logistical supply of troops.