Almaniya müharibəyə hazırlaşır -
Almaniya müdafiə büdcəsində vəsait çatışmazlığına baxmayaraq mümkün müharibə ssenarilərinə hazırlıq görməyə başlayıb.
Bu barədə “Blumberq” məlumat yayıb.
Məlumata görə, Almaniyanın Şimal dənizi sahilində yerləşən Bremerhaven şəhərində Avropanın ən böyük avtomobil limanı 1,35 milyard avro (1,6 milyard dollar) dəyərində modernləşdiriləcək. Dövlət investisiyaları "Mersedes-Benz" və "Volksvagen" avtomobillərinin ixracını artırmaq üçün deyil, 60 tonluq “Leopard” tankı kimi hərbi texnikanın potensial cəbhələrə daşınmasını təmin etmək məqsədi daşıyır.
Agentlik bildirib ki, 2026-cı il Almaniya büdcəsinə daxil edilən bu layihə ölkənin potensial müharibəyə hazırlıq üzrə daha geniş planının bir hissəsidir.
Qeyd olunur ki, Avropaya mümkün hücum halında Almaniyanın coğrafi mövqeyi və sənaye resursları onu qoşunların təchizatı baxımından strateji mərkəzə çevirir.

Германия готовится к войне -
Несмотря на дефицит средств в оборонном бюджете, Германия начала подготовку к возможным сценариям войны.
Об этом сообщает "Блумберг".
По информации, в городе Бремерхафен на побережье Северного моря, где расположен крупнейший автомобильный порт Европы, будет проведена модернизация стоимостью 1,35 миллиарда евро (1,6 миллиарда долларов). Государственные инвестиции направлены не на увеличение экспорта автомобилей марки "Мерседес-Бенц" и "Фольксваген", а на обеспечение транспортировки военной техники, такой как 60-тонный танк "Леопард", к потенциальным фронтам.
Агентство сообщило, что этот проект, включенный в бюджет Германии на 2026 год, является частью более широкого плана по подготовке страны к возможной войне.
Отмечается, что в случае возможного нападения на Европу географическое положение Германии и её промышленные ресурсы превращают её в стратегический центр по снабжению войск.