Abşeronda "ucuz torpaq" tələsi: Qanunsuz evlər artır -
Abşeron rayonunda yüksək təpəlik ərazilərdə istənilən ölçüdə torpaq sahələri almaq mümkündür. Bu torpağı ucuz qiymətə alırsan, şəhərin bütün mənzərəsi sənin olur. Bura qədər hər şey gözəl və cəlbedici səslənsə də, bu torpaqların sənədsiz, qazsız və susuz olduğunu öyrənəndə vəziyyət dəyişir.
AzTV komandası sözün əsl mənasında dağın ən yüksək hissəsinə gedib. Amma bu dağ artıq dağ olmaqdan çıxıb. Çünki hər addımda bir fərdi yaşayış evi var. Bu mənzərə onu göstərir ki, evlərin sayı günü-gündən artmaqda davam edir.
Ərazidə xeyli sayda boş torpaq sahələri mövcuddur və bu sahələr artıq hasara alınıb, satışa çıxarılıb. Maraqlısı isə budur ki, bu torpaqları kim və necə satır?
Ərazidə yüzlərlə belə ev var. Tikilən hər 10 evdən yalnız birində çıxarış tapmaq mümkündür, digərləri isə sənədsizdir. Sakinlərin sözlərinə görə, əksər hallarda yalnız bələdiyyə sənədi təqdim olunur.
Bu bələdiyyə sənədini necə əldə etmək mümkündür? AzTV əməkdaşları bu məqsədlə Hökməli bələdiyyəsinə üz tutublar. Alıcı qismində yaxınlaşıb beş sot torpaq almaq istədiklərini bildiriblər. Özünü bələdiyyə sədri kimi təqdim edən şəxs əməkdaşı satışda olan torpaq sahəsinə aparıb.
- Burada bir neçə belə sahə var. Yaxşı yerdir.
- Bələdiyyə sənədi verilir?
- Bəli, sənədlər var, qeydiyyat aparılır.
- Qazı, suyu, işığı varmı?
- Hələ yoxdur. Amma ev tikiləndən sonra çəkmək mümkündür.
- Çıxarış veriləcək?
- Hazırda bununla bağlı layihə hazırlanır. Torpaq komitəsində kadastr qeydiyyatı aparılıb, sonradan dövlət portalına yerləşdiriləcək.
Torpaq sahəsinin qiyməti ilə bağlı isə belə cavab verildi:
- Bu sahə təxminən 8 min manatadır. Amma bir az danışıq yeri var, daha ucuz da etmək olar.
Satıcı alıcıları əmin etməyə çalışır:
- Narahat olmayın, sabah başqa qurum gəlib əlavə pul tələb etməz.
Hətta tikintini necə tezləşdirmək barədə də "məsləhətlər" verilir:
- Əvvəlcə yavaş-yavaş başlayın, sonra işi sürətləndirərsiniz.
Göründüyü kimi, bu proses düşündüyümüzdən də asandır.
Məsələ ilə bağlı Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti ilə əlaqə saxlanılıb. Bildirildi ki, sorğu aidiyyəti şöbəyə yönləndirilib və araşdırma aparıldıqdan sonra məlumat veriləcək.

It is possible to buy plots of land of any size in the highland areas of the Absheron district. You buy this land at a cheap price, and you get the entire view of the city. Everything sounds beautiful and attractive up to this point, but the situation changes when you learn that these lands are undocumented, without gas, and without water.
The AzTV team literally went to the highest part of the mountain. But this mountain has ceased to be a mountain. Because there is a private residential house at every step. This view shows that the number of houses continues to increase day by day.
There are quite a few vacant land plots in the area, and these plots have already been fenced off and put up for sale. The interesting thing is, who and how are these lands being sold?
There are hundreds of such houses in the area. Out of every 10 houses built, only one can have a title deed, the others are undocumented. According to the residents, in most cases, only a municipal document is provided.
How is it possible to obtain this municipal document? For this purpose, AzTV employees approached the Hokmeli municipality. They approached as buyers and said they wanted to buy five sot (a unit of land area) of land. A person presenting himself as the head of the municipality took the employee to the plot of land for sale.
- There are several such plots here. It's a good place.
- Is a municipal document given?
- Yes, there are documents; registration is done.
- Is there gas, water, electricity?
- Not yet. But it is possible to connect after building a house.
- Will a title deed be given?
- A project is currently being prepared for this. Cadastral registration has been done at the land committee, and later it will be uploaded to the state portal.
Regarding the price of the plot, the following answer was given:
- This plot is about 8,000 manats. But there is some room for negotiation, it can be made cheaper.
The seller tries to reassure the buyers:
- Don't worry, no other organization will come tomorrow demanding extra money.
They even offer "advice" on how to speed up construction:
- Start slowly at first, then you will speed up the work.
As you can see, this process is easier than we thought.
Regarding the matter, contact was made with the Absheron District Executive Power. It was stated that the inquiry was forwarded to the relevant department, and information will be provided after an investigation is conducted.