ABŞ Çin və Rusiyanı Cənubi Qafqazdan çıxarır
ABŞ Nümayəndələr Palatası “Çinin Qafqaza təsirinə qarşı mübarizə qanunu” adlı qanun layihəsini qəbul etdi.
Qəbul edilən qanunvericilik aktı ilə Konqres ABŞ dövlət katibi, Milli Kəşfiyyatın direktoru və müdafiə naziri üzərinə öhdəlik qoyub ki, 180 gün ərzində Rusiya və Çin kəşfiyyatının Gürcüstandakı fəaliyyətləri haqqında hesabat hazırlayaraq təqdim etsinlər.
Hesabat çərçivəsində Rusiya və Çin kəşfiyyat strukturlarının Gürcüstana təsirinin araşdırılması qanunvericilik aktında öz əksini tapıb. Bundan əlavə, qanun layihəsi ABŞ-Gürcüstan münasibətləri üçün beş illik strategiyanın hazırlanmasını tələb edir. Strategiya ABŞ-Gürcüstan münasibətlərinin məqsədlərini müəyyən etməli, ABŞ-ın Gürcüstana ayırmalı olduğu yardım və resursları qiymətləndirməlidir.
Qanun layihəsinin müəlliflərindən biri olan konqresmen Co Uilson Nümayəndələr Palatası qanunu qəbul etdikdən sonra Konqresdəki çıxışında bəyan edib ki, qeyri-ligitim “Gürcü arzusu” hökuməti Gürcüstanı xalqın iradəsininə və ABŞ-ın maraqlarına zidd olaraq müharibə cinayətkarı Putinə və İrana satır.
Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi “Çinin Qafqaza təsirinə qarşı mübarizə qanunu” əsasən Gürcüstana yönəlsə də, Cənubi Qafqazın Vaşinqton üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən bölgəyə çevrildiyi, ABŞ-ın bu bölgəni Çin və Rusiyaya güzəştə getməyəcəyi qənaətini təsdiq edir.
TRIPP-in (Trump Route for International Peace and Prosperity) bir başlanğıc olduğu, zamanla prosesin institusional xarakter alacağı gözlənilən idi. Konqresə aralıq seçkilərdən sonra proses daha da güclənəcək. Rusiya zəiflədiyi, Çin isə uzaqda olduğu üçün Çin və Rusiyanı Cənubi Qafqazdan qovmaq ABŞ üçün çətin olmayacaq.
Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycanın xarici işlər nazirlərinin imzaladığı İstanbul Bəyannaməsində əksini tapan “Dövlətlər bir-birinin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və sərhədlərinin toxunulmazlığına güclü və birmənalı dəstəyini bir daha təsdiq etdilər” maddəsi də, qənaətimcə, təsadüfi deyil. Belə görünür ki, Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi çox uzaqda deyil. Əgər Ankara ilə Vaşinqton arasında ABŞ-ın Türkiyəyə maliyyə dəstəyi ilə bağlı danışıqlar müsbət yekunlaşsa, proses dərhal başlayacaq. Ankara ilə Vaşinqton svop anlaşmasında razılığa gələ bilməsələr, qənaətimcə London prosesə müdaxilə edəcək.
Rusiyanı Cənubi Qafqazdan qovub çıxarmaq üçün tarixi şərait yaranıb. ABŞ və Böyük Britaniya bu tarixi şansı qaçırmamalıdır.

The U.S. House of Representatives has passed a bill titled "The Law to Counter China's Influence in the Caucasus."
With the adopted legislation, Congress has tasked the U.S. Secretary of State, the Director of National Intelligence, and the Secretary of Defense with the obligation to prepare and present a report within 180 days on the activities of Russian and Chinese intelligence in Georgia.
Within the framework of the report, the investigation of the influence of Russian and Chinese intelligence agencies in Georgia is reflected in the legislative act. Additionally, the bill requires the preparation of a five-year strategy for U.S.-Georgia relations. This strategy must determine the goals of U.S.-Georgia relations and assess the aid and resources the U.S. should allocate to Georgia.
One of the bill’s authors, Congressman Joe Wilson, declared in a speech to Congress after the House adopted the law that the illegitimate "Georgian Dream" government is selling Georgia to war criminal Putin and Iran, contrary to the will of the people and U.S. interests.
Although the "Law to Counter China's Influence in the Caucasus" passed by the House mainly targets Georgia, it confirms the conclusion that the South Caucasus has become a region of vital importance to Washington and that the U.S. will not make concessions to China and Russia regarding this region.
It was expected that TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) would be an initial step, and that over time the process would take on an institutional character. After the midterm elections, the process will strengthen further in Congress. Since Russia is weakened and China is distant, expelling China and Russia from the South Caucasus will not be difficult for the U.S.
The clause in the Istanbul Declaration, signed by the foreign ministers of Turkey, Georgia, and Azerbaijan, stating that "States reaffirmed their strong and unequivocal support for each other's sovereignty, territorial integrity, and inviolability of borders," is, in my opinion, no coincidence. It seems that ensuring Georgia’s territorial integrity is not far off. If negotiations between Ankara and Washington regarding U.S. financial support to Turkey conclude positively, the process will begin immediately. If Ankara and Washington fail to reach an agreement on the swap deal, in my view, London will intervene in the process.
A historic opportunity has arisen to expel Russia from the South Caucasus. The U.S. and Great Britain should not miss this historic chance.