ABŞ Çin və Rusiyanı Cənubi Qafqazdan çıxarır
ABŞ Nümayəndələr Palatası “Çinin Qafqaza təsirinə qarşı mübarizə qanunu” adlı qanun layihəsini qəbul etdi.
Qəbul edilən qanunvericilik aktı ilə Konqres ABŞ dövlət katibi, Milli Kəşfiyyatın direktoru və müdafiə naziri üzərinə öhdəlik qoyub ki, 180 gün ərzində Rusiya və Çin kəşfiyyatının Gürcüstandakı fəaliyyətləri haqqında hesabat hazırlayaraq təqdim etsinlər.
Hesabat çərçivəsində Rusiya və Çin kəşfiyyat strukturlarının Gürcüstana təsirinin araşdırılması qanunvericilik aktında öz əksini tapıb. Bundan əlavə, qanun layihəsi ABŞ-Gürcüstan münasibətləri üçün beş illik strategiyanın hazırlanmasını tələb edir. Strategiya ABŞ-Gürcüstan münasibətlərinin məqsədlərini müəyyən etməli, ABŞ-ın Gürcüstana ayırmalı olduğu yardım və resursları qiymətləndirməlidir.
Qanun layihəsinin müəlliflərindən biri olan konqresmen Co Uilson Nümayəndələr Palatası qanunu qəbul etdikdən sonra Konqresdəki çıxışında bəyan edib ki, qeyri-ligitim “Gürcü arzusu” hökuməti Gürcüstanı xalqın iradəsininə və ABŞ-ın maraqlarına zidd olaraq müharibə cinayətkarı Putinə və İrana satır.
Nümayəndələr Palatasının qəbul etdiyi “Çinin Qafqaza təsirinə qarşı mübarizə qanunu” əsasən Gürcüstana yönəlsə də, Cənubi Qafqazın Vaşinqton üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən bölgəyə çevrildiyi, ABŞ-ın bu bölgəni Çin və Rusiyaya güzəştə getməyəcəyi qənaətini təsdiq edir.
TRIPP-in (Trump Route for International Peace and Prosperity) bir başlanğıc olduğu, zamanla prosesin institusional xarakter alacağı gözlənilən idi. Konqresə aralıq seçkilərdən sonra proses daha da güclənəcək. Rusiya zəiflədiyi, Çin isə uzaqda olduğu üçün Çin və Rusiyanı Cənubi Qafqazdan qovmaq ABŞ üçün çətin olmayacaq.
Türkiyə, Gürcüstan və Azərbaycanın xarici işlər nazirlərinin imzaladığı İstanbul Bəyannaməsində əksini tapan “Dövlətlər bir-birinin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və sərhədlərinin toxunulmazlığına güclü və birmənalı dəstəyini bir daha təsdiq etdilər” maddəsi də, qənaətimcə, təsadüfi deyil. Belə görünür ki, Gürcüstanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi çox uzaqda deyil. Əgər Ankara ilə Vaşinqton arasında ABŞ-ın Türkiyəyə maliyyə dəstəyi ilə bağlı danışıqlar müsbət yekunlaşsa, proses dərhal başlayacaq. Ankara ilə Vaşinqton svop anlaşmasında razılığa gələ bilməsələr, qənaətimcə London prosesə müdaxilə edəcək.
Rusiyanı Cənubi Qafqazdan qovub çıxarmaq üçün tarixi şərait yaranıb. ABŞ və Böyük Britaniya bu tarixi şansı qaçırmamalıdır.

Палата представителей США приняла законопроект под названием «Закон о борьбе с влиянием Китая в Закавказье».
Принятый законодательный акт возлагает на государственный департамент, директора Национальной разведки и министра обороны США обязательство в течение 180 дней подготовить и представить отчет о деятельности разведок России и Китая в Грузии.
В рамках отчета в законодательном акте отражено исследование влияния разведывательных структур России и Китая на Грузию. Кроме того, законопроект требует разработки пятилетней стратегии отношений между США и Грузией. Эта стратегия должна определить цели отношений США и Грузии, а также оценить помощь и ресурсы, которые Соединенные Штаты должны выделить Грузии.
Один из авторов законопроекта, конгрессмен Джо Уилсон, выступая в Конгрессе после принятия закона, заявил, что нелегитимное правительство «Грузинской мечты» продает Грузию во вред воле народа и интересам США военным преступникам Путину и Ирану.
Хотя закон «О борьбе с влиянием Китая в Закавказье», принятый Палатой представителей, в основном направлен на Грузии, он подтверждает вывод о том, что Южный Кавказ стал регионом жизненно важным для Вашингтона, и США не пойдут на уступки Китаю и России в этом регионе.
TRIPP (Trump Route for International Peace and Prosperity) был началом, ожидалось, что со временем процесс приобретет институциональный характер. После промежуточных выборов процесс в Конгрессе усилится. Поскольку Россия ослабла, а Китай находится далеко, изгнать Китай и Россию из Южного Кавказа для США не будет проблемой.
Пункт Стамбульской декларации, подписанной министрами иностранных дел Турции, Грузии и Азербайджана, который гласит: «Государства вновь подтверждают сильную и однозначную поддержку суверенитету, территориальной целостности и неприкосновенности границ друг друга», по моему мнению, не случаен. Кажется, что обеспечение территориальной целостности Грузии недалеко. Если переговоры между Анкарой и Вашингтоном о финансовой поддержке США Турции завершатся положительно, процесс начнется немедленно. Если они не смогут договориться по своп-соглашению, на мой взгляд, Лондон вмешается в процесс.
Сложились исторические условия для изгнания России из Южного Кавказа. США и Великобритания не должны упустить этот исторический шанс.