600 bal toplayan 200 nəfərin göstəricisini LƏĞV ETMİŞİK-
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə müsahibəsində Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə bildirib:
“2004-cü ildə imtahanda 600 baldan yuxarı nəticə göstərən 200 nəfərin nəticəsini ləğv etmişdik. Həmin hadisədə təşkilatçı universitet müəllimi idi - dosent, elmi dərəcəsi, namizədlik dissertasiyası da var idi”.
“2022–2023-cü illərdən isə bilirik ki, vəziyyət dəyişib, artıq bəzi texniki cihazlar mövcuddur. Əvvəlcə onu qeyd edək ki, bu cihazların ölkəyə gətirilməsi və istifadəsi qanunvericiliyə ziddir. Müvafiq orqanların razılığı tələb olunur. İmtahanda belə cihazlardan istifadə olunduqda biz bunu həmişə aşkarlamışıq. Necə aşkarladığımızı demək istəmirəm. Çünki metodlarımızı izah etdikdə, bu, qarşı tərəfə aydın olur və onlar yeni yollar axtarırlar. Bu, virus–antivirus məsələsinə bənzəyir”, – deyə o söyləyib.

We have CANCELLED the scores of 200 people who scored 600 points-
Medianews.az reports that this was stated by Maleyka Abbaszade, Chairperson of the Board of the State Examination Center (SEC), in an interview with Trend:
“In 2004, we canceled the results of 200 people who scored above 600 in the exam. In that incident, the organizer was a university lecturer – an associate professor, who also had an academic degree and a candidate dissertation.”
“Since 2022–2023, we know that the situation has changed, and now some technical devices exist. First, let us note that bringing and using these devices into the country is against the law. Approval from the relevant authorities is required. Whenever such devices are used during the exam, we have always detected them. I do not want to say how we detect them. Because explaining our methods makes it clear to the other side, and they start looking for new ways. This is like a virus–antivirus issue,” she said.