600 bal toplayan 200 nəfərin göstəricisini LƏĞV ETMİŞİK-
Medianews.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə müsahibəsində Dövlət İmtahan Mərkəzinin (DİM) İdarə Heyətinin sədri Məleykə Abbaszadə bildirib:
“2004-cü ildə imtahanda 600 baldan yuxarı nəticə göstərən 200 nəfərin nəticəsini ləğv etmişdik. Həmin hadisədə təşkilatçı universitet müəllimi idi - dosent, elmi dərəcəsi, namizədlik dissertasiyası da var idi”.
“2022–2023-cü illərdən isə bilirik ki, vəziyyət dəyişib, artıq bəzi texniki cihazlar mövcuddur. Əvvəlcə onu qeyd edək ki, bu cihazların ölkəyə gətirilməsi və istifadəsi qanunvericiliyə ziddir. Müvafiq orqanların razılığı tələb olunur. İmtahanda belə cihazlardan istifadə olunduqda biz bunu həmişə aşkarlamışıq. Necə aşkarladığımızı demək istəmirəm. Çünki metodlarımızı izah etdikdə, bu, qarşı tərəfə aydın olur və onlar yeni yollar axtarırlar. Bu, virus–antivirus məsələsinə bənzəyir”, – deyə o söyləyib.

«В 2004 году мы аннулировали результаты 200 человек, набравших свыше 600 баллов на экзамене».
Medianews.az сообщает со ссылкой на интервью председателя Правления Государственного экзаменационного центра (ГЭЦ) Малейки Аббасзаде для Trend:
«В 2004 году мы аннулировали результаты 200 человек, набравших свыше 600 баллов на экзамене. В том случае организатором был преподаватель университета — доцент, у него была учёная степень и кандидатская диссертация».
«С 2022–2023 годов мы понимаем, что ситуация изменилась, теперь имеются некоторые технические устройства. Прежде всего отметим, что ввоз и использование таких устройств в страну противоречит законодательству. Требуется разрешение соответствующих органов. Когда на экзамене используются такие устройства, мы всегда это выявляем. Не хочу рассказывать, как мы их обнаруживаем. Потому что, объяснив наши методы, мы даём понять противоположной стороне, и они начинают искать новые пути. Это похоже на проблему вируса и антивируса», — сказала она.