Rusiyanın Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada fəallığı -
Rusiya Ukraynaya qarşı işğalçı müharibə aparmaqla yanaşı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanı da “unutmamağa” çalışır. Kreml əlindən gələni edir ki, bazar günü Ermənistanda keçirilən parlament seçkisində baş nazir Nikol Paşinyanın partiyası məğlub olsun.
Rusiyanın son bir ayda Ermənistan hökumətinə təzyiqi artıb, kənd təsərrüfatı məhsullarının girişinə qadağa qoyulub, Kreml İrəvanı qazın qiymətini artırmaqla hədələyir. Bu təzyiqlərə baxmayaraq, Ermənistanda keçirilən sorğular Paşinyanın qələbə qazanacağını göstərir.
Bu arada, Kremlin Əfqanıstana da diqqəti artıb. Kreml Əfqanıstanda hakimiyyətdə olan Taliban hərəkatı ilə hərbi-texniki əməkdaşlıq sazişi imzalayıb. Sazişi Rusiya tərəfdən Təhlükəsizlik Şurasının katibi Sergey Şoyqu, Əfqanıstan tərəfdən isə bu ölkənin müdafiə naziri Məhəmməd Yaqub imzalayıb. Məhəmməd Yaqub Talibanın qurucusu Molla Ömərin oğludur. Bu sənəd Moskva vilayətində keçirilən beynəlxalq təhlükəsizlik forumunda imzalanıb. Maraqlıdır ki, Taliban hərəkatı son illərə qədər Rusiyanın terrorçular siyahısında idi. Rusiyanın Ali Məhkəməsi 2025-ci ildə qərar verərək, Talibanın Rusiya ərazisində terror təşkilatı kimi qadağan olunması barədə qərarın icrasını dayandırıb.
Taliban Rusiya ilə müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığa maraq göstərir. Moskva ilə Taliban arasında əldə olunan razılaşmaya görə, Rusiya Əfqanıstana silah tədarükü həyata keçirəcək. Bundan başqa Talibanın yatırımlara və birgə iqtisadi layihələrin icrasına ehtiyacı var. Vaxtilə Pakistan və İranda sığınacaq tapan milyonlarla əfqan zorla ölkələrinə göndərilib və bu kasıb Əfqanıstanın vəziyyətini daha da ağırlaşdırıb. Digər tərəfdən Talibanla Pakistan arasında münasibətlər gərgindir, sərhəddə tez-tez toqquşmalar baş verir, bu zaman hər iki tərəf itki verir. Belə vəziyyətdə Talibanın daha çox tərəfdaşa ehtiyacı var. Kreml Əfqanıstanla Pakistan arasında tərəf tutmasa da, Talibanla imzalanan hərbi əməkdaşlıq sazişin İslamabadın narahatlığına səbəb olub.
Moskva Talibanla əməkdaşlığı genişləndirməyə hazırdır. Rusiya hakimiyyətinin Talibanla əməkdaşlığı genişləndirməkdə məqsədi Qərb ölkələrinin Əfqanıstanda mövqelərinin güclənməsini əngəlləməkdir. Çin sözdə Rusiyanın tərəfdaşı olsa da, Kreml Pekinin də Əfqanıstanda mövqelərinin güclənməsindən narahatdır. Çin Əfqanıstanın yeraltı zənginliklərindən faydalanmağa çalışır. Çin və Rusiya Mərkəzi Asiyada rəqibdirlər. Kreml Əfqanıstanı da rəqabətdə Pekinə uduzmaq istəmir. Kreml Kabili önəmli bir məsələdə də dəstəkləyir. Sergey Şoyqu Qərb ölkələrini Əfqanıstanın dondurulmuş aktivlərini açmağa və ölkənin bərpasına maliyyə dəstəyi verməyə çağırıb. Qərbin bu çağırışa müsbət reaksiya verəcəyi çətindir.

Россия помимо ведения оккупационной войны против Украины пытается «не забывать» и о Южном Кавказе и Центральной Азии. Кремль делает всё возможное, чтобы на парламентских выборах, которые пройдут в воскресенье в Армении, партия премьер-министра Никола Пашиняна проиграла.
За последний месяц давление России на правительство Армении усилилось, введён запрет на импорт сельскохозяйственной продукции, Кремль угрожает Еревану повышением цен на газ. Несмотря на это давление, опросы в Армении показывают, что Пашинян одержит победу.
Тем временем внимание Кремля к Афганистану также возросло. Кремль подписал соглашение о военно-техническом сотрудничестве с движением Талибан, которое находится у власти в Афганистане. Соглашение от российской стороны подписал секретарь Совета безопасности Сергей Шойгу, а со стороны Афганистана — министр обороны страны Мухаммед Якуб. Мухаммед Якуб — сын основателя Талибана Моллы Омара. Этот документ был подписан на международном форуме по безопасности, проходившем в Подмосковье. Интересно, что до недавнего времени движение Талибан входило в список террористических организаций России. Верховный Суд России в 2025 году принял решение приостановить исполнение решения о запрете Талибана как террористической организации на территории России.
Талибан проявляет интерес к сотрудничеству с Россией в различных сферах. Согласно достигнутым соглашениям между Москвой и Талибаном, Россия будет поставлять оружие в Афганистан. Помимо этого, Талибан заинтересован в инвестициях и реализации совместных экономических проектов. Раньше миллионы афганцев, нашедших убежище в Пакистане и Иране, были насильно отправлены обратно в свою страну, что ещё больше ухудшило ситуацию в бедном Афганистане. С другой стороны, отношения между Талибаном и Пакистаном напряжённые, на границе часто происходят столкновения, в ходе которых обе стороны несут потери. В такой ситуации Талибану необходимо иметь больше союзников. Хотя Кремль не занимает чью-либо сторону в отношениях между Афганистаном и Пакистаном, подписание соглашения о военно-техническом сотрудничестве с Талибаном вызвало беспокойство Исламабада.
Москва готова расширять сотрудничество с Талибаном. Цель российских властей в расширении сотрудничества с Талибаном — помешать укреплению позиций западных стран в Афганистане. Хотя Китай считается партнёром России, Кремль обеспокоен растущим влиянием Пекина в Афганистане. Китай пытается извлечь выгоду из богатых подземных ресурсов Афганистана. Китай и Россия соперничают в Центральной Азии. Кремль не хочет уступать Пекину и в Афганистане. Кремль также поддерживает Кабул по важному вопросу. Сергей Шойгу призвал западные страны открыть замороженные активы Афганистана и оказать финансовую помощь в восстановлении страны. Маловероятно, что Запад положительно отреагирует на этот призыв.