Zəngəzur dəhlizi yeni mərhələdə:
ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubionun ardınca Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan da Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu - TRİPP layihəsi üzrə çərçivə sazişini imzalayıb.
Sənəd ilkin olaraq mayın 26-da Marko Rubionun Ermənistana səfəri zamanı paraflanmışdı. Bundan az sonra Rubio sənədi ABŞ-da imzalayaraq Ermənistana göndərib. İyunun 4-də Mirzoyan Ermənistan tərəfi adından sənədi imzalayıb. Bununla sənədin distant imzalanması prosesi başa çatıb. Mirzoyan sazişin ratifikasiya üçün hazır olduğunu bəyan edib.
TRİPP layihəsi üzrə çərçivə sazişi ratifikasiya olunandan sonra layihənin reallaşdırılması hansı mərhələyə adlayır? Bundan sonra hansı işlərin həyata keçiriləcəyi gözləniləndir?
Politoloq Oqtay Qasımov Medianews.az-a deyib ki, ABŞ dövlət katibinin Ermənistana qısamüddətli səfəri və orada imzalanan sənədlər, xüsusilə TRIPP layihəsi ilə bağlı yekun sənədin imzalanması artıq o deməkdir ki, bu layihə üzrə tərəflər arasında texniki, iqtisadi və hüquqi məsələlər həllini tapıb: “Bundan sonrakı mərhələ artıq sahədə fiziki işlərin görülməsi ilə bağlı olacaq. Həmin mərhələ isə Ermənistanda iyunun 7-də keçiriləcək parlament seçkisindən sonraya təsadüf edir. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilin əvvəlində bəyan etmişdi ki, ilin ikinci yarısı Zəngəzur dəhlizi, yəni Tramp marşrutu ilə bağlı sahədə fiziki işlərin başlanmasına start veriləcək. Sahədəki işlərin başlanması isə layihənin həyata keçməsi üçün sonuncu addımların atılması anlamına gəlir. Söhbət ilkin mərhələdə Zəngəzur dəhlizində dəmir yolu xəttinin çəkilib işə salınmasından gedir. Gələcəkdə isə bildiyiniz kimi, bu dəhlizdən avtomobil yolunun, enerji xətlərinin, qaz və neft kəmərlərinin də keçməsi nəzərdə tutulur”.

После государственного секретаря США Марко Рубио, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян также подписал рамочное соглашение по проекту Международного маршрута мира и процветания — TRIPP Трампа.
Документ был первоначально парафирован 26 мая во время визита Марко Рубио в Армению. Вскоре после этого Рубио подписал документ в США и отправил его в Армению. 4 июня Мирзоян подписал документ от имени армянской стороны. Таким образом процесс дистанционного подписания документа завершился. Мирзоян заявил, что соглашение готово к ратификации.
На какой этап переходит реализация проекта после ратификации рамочного соглашения по проекту TRIPP? Какие работы ожидаются к выполнению после этого?
Политолог Октай Гасымов в интервью Medianews.az заявил, что короткий визит государственного секретаря США в Армению и подписанные там документы, особенно подписание заключительного документа по проекту TRIPP, уже означают, что по этому проекту между сторонами решены технические, экономические и юридические вопросы: “Следующий этап будет уже связан с физическими работами на месте. Этот этап придется на после парламентских выборов в Армении, которые пройдут 7 июня. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в начале года заявлял, что во второй половине года стартуют физические работы на месте по Зангезурскому коридору, то есть по маршруту Трампа. Начало работ на местности означает последние шаги по реализации проекта. Речь идет на первоначальном этапе о прокладке железнодорожной линии в Зангезурском коридоре и ее вводе в эксплуатацию. В дальнейшем, как известно, предусмотрено также строительство автомобильной дороги, линий электропередач, а также газо- и нефтепроводов по этому коридору”.