Zəngəzur dəhlizi yeni mərhələdə:
ABŞ-nin dövlət katibi Marko Rubionun ardınca Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan da Trampın Beynəlxalq Sülh və Rifah Marşrutu - TRİPP layihəsi üzrə çərçivə sazişini imzalayıb.
Sənəd ilkin olaraq mayın 26-da Marko Rubionun Ermənistana səfəri zamanı paraflanmışdı. Bundan az sonra Rubio sənədi ABŞ-da imzalayaraq Ermənistana göndərib. İyunun 4-də Mirzoyan Ermənistan tərəfi adından sənədi imzalayıb. Bununla sənədin distant imzalanması prosesi başa çatıb. Mirzoyan sazişin ratifikasiya üçün hazır olduğunu bəyan edib.
TRİPP layihəsi üzrə çərçivə sazişi ratifikasiya olunandan sonra layihənin reallaşdırılması hansı mərhələyə adlayır? Bundan sonra hansı işlərin həyata keçiriləcəyi gözləniləndir?
Politoloq Oqtay Qasımov Medianews.az-a deyib ki, ABŞ dövlət katibinin Ermənistana qısamüddətli səfəri və orada imzalanan sənədlər, xüsusilə TRIPP layihəsi ilə bağlı yekun sənədin imzalanması artıq o deməkdir ki, bu layihə üzrə tərəflər arasında texniki, iqtisadi və hüquqi məsələlər həllini tapıb: “Bundan sonrakı mərhələ artıq sahədə fiziki işlərin görülməsi ilə bağlı olacaq. Həmin mərhələ isə Ermənistanda iyunun 7-də keçiriləcək parlament seçkisindən sonraya təsadüf edir. Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan ilin əvvəlində bəyan etmişdi ki, ilin ikinci yarısı Zəngəzur dəhlizi, yəni Tramp marşrutu ilə bağlı sahədə fiziki işlərin başlanmasına start veriləcək. Sahədəki işlərin başlanması isə layihənin həyata keçməsi üçün sonuncu addımların atılması anlamına gəlir. Söhbət ilkin mərhələdə Zəngəzur dəhlizində dəmir yolu xəttinin çəkilib işə salınmasından gedir. Gələcəkdə isə bildiyiniz kimi, bu dəhlizdən avtomobil yolunun, enerji xətlərinin, qaz və neft kəmərlərinin də keçməsi nəzərdə tutulur”.

Following the US Secretary of State Marco Rubio, Armenia's Foreign Minister Ararat Mirzoyan also signed the framework agreement on Trump's International Peace and Prosperity Route - TRIPP project.
The document was initially initialed on May 26 during Marco Rubio's visit to Armenia. Shortly after, Rubio signed the document in the US and sent it to Armenia. On June 4, Mirzoyan signed the document on behalf of the Armenian side. Thus, the process of remote signing of the document has been completed. Mirzoyan declared that the agreement is ready for ratification.
After the framework agreement on the TRIPP project is ratified, what stage will the project's implementation enter? What works are expected to be carried out next?
Political scientist Oktay Qasimov told Medianews.az that the short-term visit of the US Secretary of State to Armenia and the documents signed there, especially the final document on the TRIPP project, already means that technical, economic, and legal issues between the parties regarding this project have been resolved: “The next stage will be related to the execution of physical works in the field. This stage coincides with the parliamentary elections to be held in Armenia on June 7. Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan had stated at the beginning of the year that physical works on the ground concerning the Zangezur corridor, i.e., the Trump route, will start in the second half of the year. The start of works on the ground means taking the final steps for the project’s implementation. Initially, it concerns the laying and commissioning of a railway line in the Zangezur corridor. As you know, in the future, the passage of motor roads, energy lines, gas, and oil pipelines through this corridor is also planned.”