532 məktəbli intihar edib -
Lent.az bildirir ki, ölkənin Səhiyyə, Əmək və Sosial Rifah Nazirliyinin məlumatına görə, 2025-ci ildə məktəblilər arasında intiharların sayı rekord həddə — 532-yə çatıb. Bu, 1980-ci ildən bəri aparılan rəsmi statistika dövründə qeydə alınmış ən yüksək göstəricidir. Xüsusi narahatlıq doğuran məqam isə odur ki, bu yaş qrupunda intihara daha çox qızlar əl atır. Bu da ölkə üzrə ümumi demoqrafik tendensiyadan fərqlənir.
Paradoksal olaraq, bu faciəli uşaq statistikası fonunda Yaponiyada ümumi intiharların sayı azalmağa davam edir. 2025-ci ildə əhalisi təxminən 124 milyon nəfər olan ölkədə 20 mindən az insan həyatına son qoyub ki, bu da əvvəlki illərlə müqayisədə müsbət dinamika sayılır.
Məsələn, 2024-cü ildə ümumi intihar sayı 20 268 olub və onların böyük əksəriyyəti, 13 763 hadisə kişilərin payına düşüb. Lakin azyaşlılar arasında vəziyyət əksinədir və pisləşməkdə davam edir.
Ötən ilin məlumatlarına əsasən, uşaq intiharlarının 349-u yuxarı sinif şagirdləri arasında qeydə alınıb. 2025-ci ildə müəyyən olunan yeni rekord isə təhsil mühitində təzyiq, kibertəhqir, sosial təcrid və vaxtında psixoloji yardım almaqda çətinlik kimi sistemli problemlərin mövcudluğuna işarə edir.
Bu hesabat yapon cəmiyyəti və hakimiyyət orqanları üçün ciddi çağırışa çevrilib və gənc nəslin psixi sağlamlığının dəstəklənməsini gücləndirmək, həm məktəblərdə, həm də onların hüdudlarından kənarda uşaqlar üçün daha təhlükəsiz və açıq mühitin yaradılması istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tələb edir.

532 schoolchildren have committed suicide -
Lent.az reports that, according to the Ministry of Health, Labour and Welfare of the country, in 2025, the number of suicides among schoolchildren has reached a record high — 532. This is the highest figure recorded in the official statistics period since 1980. The particularly concerning point is that more girls in this age group are committing suicide. This differs from the overall demographic trend across the country.
Paradoxically, against the background of this tragic child statistic, the total number of suicides in Japan continues to decrease. In 2025, in a country with a population of approximately 124 million, fewer than 20,000 people took their own lives, which is considered a positive trend compared to previous years.
For example, in 2024, the total number of suicides was 20,268, with the vast majority, 13,763 cases, being men. However, the situation among minors is the opposite and continues to worsen.
According to last year's data, 349 child suicides were recorded among high school students. The new record set in 2025 indicates the existence of systemic problems such as pressure in the educational environment, cyberbullying, social isolation, and difficulties in receiving timely psychological help.
This report has turned into a serious challenge for Japanese society and authorities and demands urgent measures to strengthen the support for the mental health of the younger generation, creating a safer and more open environment for children both in schools and beyond their boundaries.