532 məktəbli intihar edib -
Lent.az bildirir ki, ölkənin Səhiyyə, Əmək və Sosial Rifah Nazirliyinin məlumatına görə, 2025-ci ildə məktəblilər arasında intiharların sayı rekord həddə — 532-yə çatıb. Bu, 1980-ci ildən bəri aparılan rəsmi statistika dövründə qeydə alınmış ən yüksək göstəricidir. Xüsusi narahatlıq doğuran məqam isə odur ki, bu yaş qrupunda intihara daha çox qızlar əl atır. Bu da ölkə üzrə ümumi demoqrafik tendensiyadan fərqlənir.
Paradoksal olaraq, bu faciəli uşaq statistikası fonunda Yaponiyada ümumi intiharların sayı azalmağa davam edir. 2025-ci ildə əhalisi təxminən 124 milyon nəfər olan ölkədə 20 mindən az insan həyatına son qoyub ki, bu da əvvəlki illərlə müqayisədə müsbət dinamika sayılır.
Məsələn, 2024-cü ildə ümumi intihar sayı 20 268 olub və onların böyük əksəriyyəti, 13 763 hadisə kişilərin payına düşüb. Lakin azyaşlılar arasında vəziyyət əksinədir və pisləşməkdə davam edir.
Ötən ilin məlumatlarına əsasən, uşaq intiharlarının 349-u yuxarı sinif şagirdləri arasında qeydə alınıb. 2025-ci ildə müəyyən olunan yeni rekord isə təhsil mühitində təzyiq, kibertəhqir, sosial təcrid və vaxtında psixoloji yardım almaqda çətinlik kimi sistemli problemlərin mövcudluğuna işarə edir.
Bu hesabat yapon cəmiyyəti və hakimiyyət orqanları üçün ciddi çağırışa çevrilib və gənc nəslin psixi sağlamlığının dəstəklənməsini gücləndirmək, həm məktəblərdə, həm də onların hüdudlarından kənarda uşaqlar üçün daha təhlükəsiz və açıq mühitin yaradılması istiqamətində təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsini tələb edir.

В Японии среди детей и подростков зафиксирован рекорд по числу самоубийств.
По информации Lent.az, согласно данным Министерства здравоохранения, труда и социального обеспечения страны, в 2025 году число самоубийств среди школьников достигло рекордного уровня — 532. Это самый высокий показатель, зарегистрированный за период официальной статистики, начиная с 1980 года. Особую тревогу вызывает тот факт, что в этой возрастной группе чаще к самоубийству прибегают девушки. Это отличается от общей демографической тенденции по стране.
Парадоксально, что на фоне этой трагической статистики по детям общее количество самоубийств в Японии продолжает снижаться. В 2025 году в стране с населением около 124 миллионов человек число погибших от самоубийств составило менее 20 тысяч, что считается положительной динамикой по сравнению с предыдущими годами.
Например, в 2024 году общее число самоубийств составило 20 268, причем большая часть из них — 13 763 случая — приходится на мужчин. Однако среди несовершеннолетних ситуация обратная и продолжает ухудшаться.
Согласно данным прошлого года, среди школьников старших классов зафиксировано 349 случаев детских самоубийств. Новый рекорд, установленный в 2025 году, указывает на существование системных проблем, таких как давление в образовательной среде, киберзапугивание, социальная изоляция и трудности с получением своевременной психологической помощи.
Этот отчет стал серьёзным вызовом для японского общества и органов власти, требующим усиления поддержки психического здоровья молодого поколения и принятия неотложных мер по созданию более безопасной и открытой среды для детей как в школах, так и за их пределами.