Zərərsiz sandığınız vərdişlər oynaqları
D.Demidik qeyd edib ki, hərəkətsizlik oynaq zədələnmələrinin əsas səbəblərindən biridir. Həkim xəbərdarlıq edib ki, insan daim divanda, kresloda və ya stulda oturaraq 8-10 saat hərəkətsiz vəziyyətdə qalarsa, oynaqlar qurumağa başlayır, elastikliyini və hərəkət qabiliyyətini itirir, həmçinin qan dövranı pisləşir. Onun sözlərinə görə, oturaq həyat tərzi ən çox bud və diz oynaqlarına, eləcə də onurğaya mənfi təsir göstərir.
Həkim bəzi idman fəaliyyətlərini də riskli vərdiş kimi qiymətləndirib. O izah edib ki, 20 yaşında asanlıqla yerinə yetirilən məşqlər 40 yaşdan sonra eyni dərəcədə təhlükəsiz olmaya bilər və yaş artdıqca daha yüngül və uyğun məşqlər seçmək vacibdir.
Bundan əlavə, artıq çəki, qida çatışmazlığı və balanssız qidalanma da oynaqların aşınmasına səbəb ola bilər.
"Əsas problemlərdən biri əzələ-skelet sisteminin vəziyyətini pisləşdirən zülal, D vitamini, kalsium və maqnezium çatışmazlığıdır. Üstəlik, hazırda dəbdə olan - fastfud adlandırılan qidaların qəbulu iltihabi prosesləri artırır", - deyə həkim bildirib.

Привычки, которые вы считаете безвредными, повреждают суставы
Medianews.az, ссылаясь на Oxu.Az, сообщает, что об этом рассказал терапевт Дмитрий Демидик порталу lenta.ru.
Д.Демидик отметил, что малоподвижность является одной из основных причин повреждений суставов. Врач предупредил, что если человек постоянно сидит на диване, кресле или стуле и находится в неподвижном состоянии в течение 8-10 часов, суставы начинают сохнуть, теряют эластичность и подвижность, а также ухудшается кровообращение. По его словам, сидячий образ жизни оказывает наибольшее негативное влияние на тазобедренные и коленные суставы, а также на позвоночник.
Врач также оценил некоторые виды спортивной деятельности как рискованные привычки. Он объяснил, что упражнения, которые легко выполнять в 20 лет, после 40 лет могут быть не столь безопасными, и с возрастом важно выбирать более лёгкие и подходящие тренировки.
Кроме того, избыточный вес, дефицит питания и несбалансированное питание тоже могут привести к изнашиванию суставов.
"Одна из основных проблем — это недостаток белка, витамина D, кальция и магния, ухудшающих состояние опорно-двигательного аппарата. Болезнь усугубляет прием так называемых модных в настоящее время продуктов — фастфуда, который усиливает воспалительные процессы", — сказал врач.