Zərərsiz sandığınız vərdişlər oynaqları
D.Demidik qeyd edib ki, hərəkətsizlik oynaq zədələnmələrinin əsas səbəblərindən biridir. Həkim xəbərdarlıq edib ki, insan daim divanda, kresloda və ya stulda oturaraq 8-10 saat hərəkətsiz vəziyyətdə qalarsa, oynaqlar qurumağa başlayır, elastikliyini və hərəkət qabiliyyətini itirir, həmçinin qan dövranı pisləşir. Onun sözlərinə görə, oturaq həyat tərzi ən çox bud və diz oynaqlarına, eləcə də onurğaya mənfi təsir göstərir.
Həkim bəzi idman fəaliyyətlərini də riskli vərdiş kimi qiymətləndirib. O izah edib ki, 20 yaşında asanlıqla yerinə yetirilən məşqlər 40 yaşdan sonra eyni dərəcədə təhlükəsiz olmaya bilər və yaş artdıqca daha yüngül və uyğun məşqlər seçmək vacibdir.
Bundan əlavə, artıq çəki, qida çatışmazlığı və balanssız qidalanma da oynaqların aşınmasına səbəb ola bilər.
"Əsas problemlərdən biri əzələ-skelet sisteminin vəziyyətini pisləşdirən zülal, D vitamini, kalsium və maqnezium çatışmazlığıdır. Üstəlik, hazırda dəbdə olan - fastfud adlandırılan qidaların qəbulu iltihabi prosesləri artırır", - deyə həkim bildirib.

The habits you think are harmless harm the joints
Medianews.az, referring to Oxu.Az, reports that the therapist Dmitri Demidik spoke about this to lenta.ru.
D. Demidik noted that inactivity is one of the main causes of joint injuries. The doctor warned that if a person remains immobile for 8-10 hours constantly sitting on a couch, armchair, or chair, the joints begin to dry out, lose their elasticity and mobility, and blood circulation worsens. According to him, a sedentary lifestyle most negatively affects the hip and knee joints as well as the spine.
The doctor also classified some sports activities as risky habits. He explained that exercises easily performed at age 20 may not be equally safe after 40, and as one ages, it is important to choose lighter and more suitable exercises.
Additionally, excess weight, nutritional deficiencies, and unbalanced diets can also cause joint wear.
"One of the main problems is the deficiency of proteins, vitamin D, calcium, and magnesium, which worsen the condition of the musculoskeletal system. The consumption of diseases currently in fashion—foods called fast food—increases inflammatory processes," the doctor stated.