Yer kürəsində güclü maqnit qasırğası başlayıb
Mütəxəssislərin günlər öncə anons etdiyi G3 dərəcəli şiddətli geomaqnit qasırğası artıq planetimizi cənginə alıb.
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun (KTİ) Günəş Astronomiyası Laboratoriyasından bildiriblər.
Məlumatına görə, maqnit qasırğası ilkin hesablamalara nisbətdə bir sutka gecikmə ilə başlayıb. Gücünə görə bu, cari ildə qeydə alınan üçüncü belə hadisədir və yalnız 19-21 yanvarda baş verən G4.67 dərəcəli fırtınadan geri qalaraq, 21 martdakı proseslə eyni səviyyədə dayanır. Lakin indiki təlatüm əvvəlkilərlə müqayisədə daha qısamüddətlidir.
Tədqiqatçıların bildirdiyinə görə, planetimizin qoruyucu maqnit sahəsi Günəş plazma atılmalarına təqribən 24 saat müqavimət göstərə bilib. İlkin təsir dalğası ötən gün Bakı vaxtı ilə 15:00-da Yerə çatsa da, sonrakı mərhələdə geomaqnit sahəsi artan təzyiqə tab gətirməyib.
Laboratoriyadan əlavə olaraq qeyd ediblər ki, hazırkı maqnit qasırğasının yanvar ayındakı hadisəni üstələməsi inandırıcı görünmür.
Mütəxəssislər həmçinin diqqətə çatdırıblar ki, hazırda Günəş səthində böyük ləkə qruplarının izlənilməsinə rəğmən, bu formalaşmalar hələlik güclü partlayışlara səbəb olmayıb./oxu.az

The severe G3-class geomagnetic storm, announced by experts days ago, has now gripped our planet.
This was reported by the Solar Astronomy Laboratory of the Space Research Institute (SRI) of the Russian Academy of Sciences.
According to the information, the magnetic storm began with a delay of one day compared to initial calculations. In terms of strength, this is the third such event recorded this year and, only behind the G4.67-class storm that occurred from January 19-21, stands at the same level as the process on March 21. However, the current disturbance is shorter in duration compared to previous ones.
Researchers noted that the protective magnetic field of our planet was able to resist the solar plasma ejections for about 24 hours. Although the initial impact wave reached Earth at 15:00 Baku time yesterday, the geomagnetic field could not withstand the increasing pressure in the subsequent phase.
The laboratory additionally noted that it does not seem credible that the current magnetic storm would surpass the event in January.
Experts also pointed out that, despite the observation of large sunspot groups currently on the Sun’s surface, these formations have not yet caused strong eruptions./oxu.az