Yer kürəsində güclü maqnit qasırğası başlayıb
Mütəxəssislərin günlər öncə anons etdiyi G3 dərəcəli şiddətli geomaqnit qasırğası artıq planetimizi cənginə alıb.
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun (KTİ) Günəş Astronomiyası Laboratoriyasından bildiriblər.
Məlumatına görə, maqnit qasırğası ilkin hesablamalara nisbətdə bir sutka gecikmə ilə başlayıb. Gücünə görə bu, cari ildə qeydə alınan üçüncü belə hadisədir və yalnız 19-21 yanvarda baş verən G4.67 dərəcəli fırtınadan geri qalaraq, 21 martdakı proseslə eyni səviyyədə dayanır. Lakin indiki təlatüm əvvəlkilərlə müqayisədə daha qısamüddətlidir.
Tədqiqatçıların bildirdiyinə görə, planetimizin qoruyucu maqnit sahəsi Günəş plazma atılmalarına təqribən 24 saat müqavimət göstərə bilib. İlkin təsir dalğası ötən gün Bakı vaxtı ilə 15:00-da Yerə çatsa da, sonrakı mərhələdə geomaqnit sahəsi artan təzyiqə tab gətirməyib.
Laboratoriyadan əlavə olaraq qeyd ediblər ki, hazırkı maqnit qasırğasının yanvar ayındakı hadisəni üstələməsi inandırıcı görünmür.
Mütəxəssislər həmçinin diqqətə çatdırıblar ki, hazırda Günəş səthində böyük ləkə qruplarının izlənilməsinə rəğmən, bu formalaşmalar hələlik güclü partlayışlara səbəb olmayıb./oxu.az

На Земле началась сильная магнитная буря
Сильная геомагнитная буря уровня G3, о которой специалисты объявили несколько дней назад, уже охватила нашу планету.
Об этом сообщили в Институте космических исследований Российской академии наук (ИКИ РАН), в Лаборатории солнечной астрономии.
По информации, магнитная буря началась с односуточным опозданием по сравнению с первоначальными расчетами. По силе это третье подобное событие, зафиксированное в этом году, уступающее только буре уровня G4.67, произошедшей 19–21 января, и находящееся на одном уровне с процессом 21 марта. Однако текущее возмущение короче по длительности по сравнению с предыдущими.
По словам исследователей, защитное магнитное поле планеты смогло противостоять выбросам солнечной плазмы примерно 24 часа. Первичная ударная волна достигла Земли вчера в 15:00 по бакинскому времени, однако на следующем этапе геомагнитная оболочка не выдержала повышенного давления.
В лаборатории добавили, что маловероятно, что нынешняя магнитная буря превзойдет событие января.
Специалисты также отметили, что несмотря на наблюдение больших групп пятен на Солнце, эти формирования пока не вызвали сильных вспышек./oxu.az