Yaşı 50-dən yuxarı olanların diqqətinə
Son illərdə 50 yaşdan sonra bəzi ixtisaslar üzrə iş tapmaq xeyli çətinləşib. Belə çətinliklə üzləşənlər bir çox hallarda yeni peşəyə yiyələnməyə çalışırlar.
Təbii ki, belə vəziyyətdə əmək bazarının tələblərini öyrənmək vacibdir. Bazarda ehtiyac olan ixtisaslara yiyələnmək bir qədər çətin olsa da, perspektivlidir.
Aparılan müşahidələr göstərir ki, son 5-7 il ərzində dünyada 50 yaşdan yuxarı şəxslərin peşə dəyişməsi ilə bağlı real nümunələrin sayı artıb və bu hal artıq əmək bazarında nəzərəçarpan tendensiya kimi qiymətləndirilir.
Bəs bizdə bu sahədə vəziyyət necədir?
Mövzu ilə bağlı Bizim.media-ya açıqlama verən Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov bildirib ki, peşəni istənilən vaxt dəyişmək olar:
"Əvvəla, istənilən ixtisasa bu və digər şəkildə ehtiyac var. Əsas odur ki, ixtisasının kamil bilicisi olasan və hər zaman biliklərini, təcrübəni artırasan. Digər tərəfdən yeni peşəyə elə yiyələnməlisən ki, sənə ehtiyac olsun.
Bundan əlavə, yaşlı əməkdaşların yeni sahələrə yönəlməsi bir neçə əsas model üzrə həyata keçirilir. Bunlardan biri yaxın ixtisas sahəsinə keçiddir. Digər model isə eyni peşə daxilində rol dəyişikliyidir. Belə ki, mühəndisin layihə rəhbərinə çevrilməsi və ya idarəetmə funksiyalarını üzərinə götürməsi daha çox müşahidə olunur.
Ümumilikdə, isə əmək bazarında baş verən dəyişikliklər, yeni texnologiyaların inkişafı və insanların daha uzun müddət aktiv çalışmağa maraq göstərməsi 50 yaşdan sonra peşə dəyişikliyini daha real və qəbul edilən seçimə çevirib".

Attention to those over 50 years old
In recent years, finding a job in some professions after the age of 50 has become considerably more difficult. Those facing such difficulties often try to acquire a new profession.
Of course, in such a situation, it is important to learn the demands of the labor market. Although acquiring professions in demand in the market is somewhat difficult, it is promising.
Observations show that over the last 5-7 years, the number of real examples of people over 50 changing professions worldwide has increased, and this situation is now considered a noticeable trend in the labor market.
So, what is the situation like in our country in this regard?
Sahib Mammadov, the chairman of the Executive Committee of the League for the Protection of Citizens' Labor Rights, who gave a statement to Bizim.media on the topic, said that one can change their profession at any time:
"First of all, there is a need for any profession in one way or another. The main thing is to be a perfect expert in your profession and always increase your knowledge and experience. On the other hand, you must acquire a new profession that is needed by others.
Additionally, the redirection of older employees to new fields is carried out according to several main models. One of these is the transition to a related profession. Another model is a role change within the same profession. For example, it is more common to see an engineer turning into a project manager or taking on management functions.
Overall, the changes occurring in the labor market, the development of new technologies, and people's increased interest in remaining actively employed for longer have made changing professions after the age of 50 a more realistic and accepted choice."