Yaşı 50-dən yuxarı olanların diqqətinə
Son illərdə 50 yaşdan sonra bəzi ixtisaslar üzrə iş tapmaq xeyli çətinləşib. Belə çətinliklə üzləşənlər bir çox hallarda yeni peşəyə yiyələnməyə çalışırlar.
Təbii ki, belə vəziyyətdə əmək bazarının tələblərini öyrənmək vacibdir. Bazarda ehtiyac olan ixtisaslara yiyələnmək bir qədər çətin olsa da, perspektivlidir.
Aparılan müşahidələr göstərir ki, son 5-7 il ərzində dünyada 50 yaşdan yuxarı şəxslərin peşə dəyişməsi ilə bağlı real nümunələrin sayı artıb və bu hal artıq əmək bazarında nəzərəçarpan tendensiya kimi qiymətləndirilir.
Bəs bizdə bu sahədə vəziyyət necədir?
Mövzu ilə bağlı Bizim.media-ya açıqlama verən Vətəndaşların Əmək Hüquqlarını Müdafiə Liqası İcraiyyə Komitəsinin sədri Sahib Məmmədov bildirib ki, peşəni istənilən vaxt dəyişmək olar:
"Əvvəla, istənilən ixtisasa bu və digər şəkildə ehtiyac var. Əsas odur ki, ixtisasının kamil bilicisi olasan və hər zaman biliklərini, təcrübəni artırasan. Digər tərəfdən yeni peşəyə elə yiyələnməlisən ki, sənə ehtiyac olsun.
Bundan əlavə, yaşlı əməkdaşların yeni sahələrə yönəlməsi bir neçə əsas model üzrə həyata keçirilir. Bunlardan biri yaxın ixtisas sahəsinə keçiddir. Digər model isə eyni peşə daxilində rol dəyişikliyidir. Belə ki, mühəndisin layihə rəhbərinə çevrilməsi və ya idarəetmə funksiyalarını üzərinə götürməsi daha çox müşahidə olunur.
Ümumilikdə, isə əmək bazarında baş verən dəyişikliklər, yeni texnologiyaların inkişafı və insanların daha uzun müddət aktiv çalışmağa maraq göstərməsi 50 yaşdan sonra peşə dəyişikliyini daha real və qəbul edilən seçimə çevirib".

Внимание лиц старше 50 лет
В последние годы трудоустройство по некоторым специальностям после 50 лет стало значительно сложнее. Те, кто сталкивается с такими трудностями, часто пытаются освоить новую профессию.
Естественно, в такой ситуации важно изучить требования рынка труда. Освоение востребованных на рынке специальностей хоть и является несколько сложным, но перспективным.
Наблюдения показывают, что за последние 5-7 лет в мире увеличилось количество реальных примеров смены профессии лицами старше 50 лет, и это уже рассматривается как заметная тенденция на рынке труда.
А как обстоят дела у нас в этой сфере?
По этому поводу представитель Исполнительного комитета Лиги защиты трудовых прав граждан Саиб Маммадов в интервью Bizim.media заявил, что профессию можно менять в любое время:
"Прежде всего, по той или иной специальности спрос есть всегда. Главное — быть отличным специалистом в своей профессии и постоянно повышать свои знания и опыт. С другой стороны, нужно освоить новую профессию так, чтобы она была востребована.
Кроме того, переход сотрудников старшего возраста в новые области осуществляется по нескольким основным моделям. Одна из них — переход в близкую по профилю специальность. Второй вариант — изменение роли в рамках той же профессии. Например, чаще наблюдается, что инженер превращается в руководителя проекта или берет на себя управленческие функции.
В целом изменения на рынке труда, развитие новых технологий и повышенный интерес людей к более длительной активной трудовой деятельности делают смену профессии после 50 лет более реальным и приемлемым выбором".