Yaponiyada güclü qar yağışı can almaqda davam edir: Ölənlərin sayı artdı
Yaponiyada yanvarın 20-dən etibarən təsirini göstərən güclü qar yağışı və şaxtalı hava şəraiti ağır nəticələrə səbəb olub.
BAKU.WS xəbər verir ki, Yaponiyanın Yanğın və Fəlakətlərin İdarə Edilməsi Agentliyinin (FDMA) son məlumatına görə, ölkə üzrə ölənlərin sayı 27 nəfərə yüksəlib, 290 nəfər isə xəsarət alıb.
Məlumata əsasən, ən çox insan itkisi 12 nəfərlə Niigata əyalətində qeydə alınıb. Akita əyalətində 6, Hokkaydoda 3, Aomoridə isə 2 nəfər həyatını itirib. İvate, Yamagata, Naqano və Şimane əyalətlərində isə hər birində 1 nəfərin öldüyü bildirilib.
Güclü qar yağışı və buzlanma nəticəsində baş verən qəzalar zamanı 101 nəfər ağır, 189 nəfər isə yüngül xəsarət alıb. Şiddətli hava şəraiti ölkənin bir çox bölgəsində hava, avtomobil və dəmir yolu nəqliyyatında ciddi problemlər yaradıb.
Qeyd edək ki, yanvarın 23-də yayılan ilkin məlumatlarda ölənlərin sayının 4, yaralıların isə 26 nəfər olduğu açıqlanmışdı. Son günlərdə hava şəraitinin pisləşməsi itkilərin artmasına səbəb olub.

В Японии с 20 января начало проявляться сильное снегопадение и морозная погода, которые стали причиной тяжелых последствий.
По сообщению BAKU.WS, согласно последним данным Агентства по управлению пожарной безопасностью и ликвидации последствий стихийных бедствий Японии (FDMA), число погибших по всей стране возросло до 27 человек, повреждения получили 290 человек.
Согласно информации, наибольшее количество погибших зафиксировано в префектуре Ниигата — 12 человек. В префектуре Акита погибло 6 человек, на Хоккайдо — 3, в Аомори — 2 человека. В префектурах Ивате, Ямагата, Нагано и Симане сообщается о по одному погибшем в каждой.
В результате аварий, вызванных сильным снегопадом и гололедом, 101 человек получил тяжелые травмы, 189 — легкие. Сильные погодные условия вызвали серьезные проблемы в воздушном, автомобильном и железнодорожном транспорте во многих регионах страны.
Отметим, что в предварительном сообщении от 23 января сообщалось о 4 погибших и 26 пострадавших. В последние дни ухудшение погодных условий привело к увеличению числа жертв.