XİN Azərbaycan əleyhinə səsləndirilən iddiaları rədd edib
“6 may tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edirik”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mətbuat katibi Ayxan Hacızadə bildirib.
O qeyd edib ki, Fransa naziri tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazisi olan Qarabağ bölgəsi ilə bağlı “Dağlıq Qarabağ” kimi ifadələrin istifadəsi qəbuledilməzdir:
“Azərbaycanın öz suveren ərazilərində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində həyata keçirdiyi haqq-ədalət müharibəsindən sonra bölgədə davamlı sülh üçün şərait yarandığı bir dönəmdə Fransa tərəfinin Azərbaycanın öz əraziləri üzərində suverenliyini sual altına qoyan, mədəni və dini irsin qorunmasını şübhə altına alan bu kimi təhrikçi açıqlamaları qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistanın işğalı dövründə Azərbaycan ərazilərində yüzlərlə məscid və digər mədəni irs nümunələrinin dağıdılması faktını görməməzliyə vuran Fransa nazirinin işğal dönəmindən qalan bəzi tikililərin sökülməsi məsələsinə dair şərh verməsi, bu məsələdə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində gedən prosesə yersiz istinadı ikili yanaşmanın bariz nümunəsidir”.
Ayxan Hacızadənin sözlərinə görə, Azərbaycanın suveren ərazilərində yerləşən tarixi və dini abidələrimiz milli-mədəni irsimizdir və mənşəyindən, dünyəvi və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq qorunur:
“Fransanın YUNESKO tərəfindən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qiymətləndirmə missiyasının relllaşması məsələsinə dair çağırışları reallıqların açıq-aşkar təhrif edilməsidir. Məhz Azərbaycan dəfələrlə qiymətləndirmə missiyalarının reallaşdırılmasına çağırışlar etsə də təəssüf ki, bu məhz Ermənistan və Fransa kimi ölkələrin məlum əngəlləri nəticəsində mümkün olmayıb. YUNESKO-nun özü 2005-ci il hesabatında bu faktı təsdiqləyib.

«6 мая мы решительно отвергаем заявления министра Европы и иностранных дел Франции Жана Ноэля Баррона в Сенате Франции, направленные против Азербайджана».
Как сообщает Medianews.az, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана (МИД) Айхан Гаджизаде.
Он отметил, что использование министром Франции выражений «Нагорный Карабах» в отношении суверенной территории Азербайджана — региона Карабах — является недопустимым:
«В период, когда после справедливой войны Азербайджана на своей суверенной территории, в рамках норм и принципов международного права, созданы условия для устойчивого мира в регионе, мы решительно осуждаем провокационные заявления французской стороны, ставящие под вопрос суверенитет Азербайджана над своими территориями, а также сомневающиеся в сохранении культурного и религиозного наследия.
Комментарии министра Франции по поводу сноса некоторых строений, оставшихся с периода оккупации, игнорируя факты уничтожения сотен мечетей и других культурных памятников на азербайджанских территориях в период оккупации Арменией, а также необоснованное обращение к процессам в Международном суде, являются ярким примером двойных стандартов».
По словам Айхана Гаджизаде, исторические и религиозные памятники, расположенные на суверенных территориях Азербайджана, являются нашей национально-культурной ценностью и охраняются независимо от их происхождения, светской или религиозной принадлежности:
«Призывы Франции по вопросу проведения миссии оценки ЮНЕСКО в Карабахском регионе Азербайджана являются явным искажением реальности. Несмотря на то, что Азербайджан не раз призывал к проведению оценочных миссий, к сожалению, это оказалось невозможным из-за известных препятствий со стороны таких стран, как Армения и Франция. Сам ЮНЕСКО подтвердил этот факт в своем отчёте 2005 года.
Подобные заявления министра Франции не способствуют построению устойчивого и настоящего мира в регионе».