XİN Azərbaycan əleyhinə səsləndirilən iddiaları rədd edib
“6 may tarixində Fransanın Avropa və xarici işlər naziri Jan Noel Baronun Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə səsləndirdiyi iddiaları qətiyyətlə rədd edirik”.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin (XİN) mətbuat katibi Ayxan Hacızadə bildirib.
O qeyd edib ki, Fransa naziri tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazisi olan Qarabağ bölgəsi ilə bağlı “Dağlıq Qarabağ” kimi ifadələrin istifadəsi qəbuledilməzdir:
“Azərbaycanın öz suveren ərazilərində beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində həyata keçirdiyi haqq-ədalət müharibəsindən sonra bölgədə davamlı sülh üçün şərait yarandığı bir dönəmdə Fransa tərəfinin Azərbaycanın öz əraziləri üzərində suverenliyini sual altına qoyan, mədəni və dini irsin qorunmasını şübhə altına alan bu kimi təhrikçi açıqlamaları qətiyyətlə pisləyirik.
Ermənistanın işğalı dövründə Azərbaycan ərazilərində yüzlərlə məscid və digər mədəni irs nümunələrinin dağıdılması faktını görməməzliyə vuran Fransa nazirinin işğal dönəmindən qalan bəzi tikililərin sökülməsi məsələsinə dair şərh verməsi, bu məsələdə Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsində gedən prosesə yersiz istinadı ikili yanaşmanın bariz nümunəsidir”.
Ayxan Hacızadənin sözlərinə görə, Azərbaycanın suveren ərazilərində yerləşən tarixi və dini abidələrimiz milli-mədəni irsimizdir və mənşəyindən, dünyəvi və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq qorunur:
“Fransanın YUNESKO tərəfindən Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qiymətləndirmə missiyasının relllaşması məsələsinə dair çağırışları reallıqların açıq-aşkar təhrif edilməsidir. Məhz Azərbaycan dəfələrlə qiymətləndirmə missiyalarının reallaşdırılmasına çağırışlar etsə də təəssüf ki, bu məhz Ermənistan və Fransa kimi ölkələrin məlum əngəlləri nəticəsində mümkün olmayıb. YUNESKO-nun özü 2005-ci il hesabatında bu faktı təsdiqləyib.

"We categorically reject the allegations made by France's Minister of European and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot against Azerbaijan in the French Senate on May 6."
Medianews.az reports that this was stated by Ayxan Hacızade, the spokesperson for the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Azerbaijan.
He noted that the use of expressions such as "Nagorno-Karabakh" regarding the Karabakh region, which is part of Azerbaijan's sovereign territory, by the French minister is unacceptable:
"Following Azerbaijan’s just war carried out within the norms and principles of international law on its sovereign territories, a period has arisen in the region creating conditions for sustainable peace. Therefore, we firmly condemn such provocative statements from the French side that question Azerbaijan's sovereignty over its territories and cast doubt on the protection of cultural and religious heritage.
The French minister’s disregard of the destruction of hundreds of mosques and other cultural heritage sites during Armenia's occupation period on Azerbaijani lands, and his comments regarding the demolition of some structures remaining from the occupation period, as well as his unwarranted reference to ongoing proceedings at the International Court of Justice on this matter, are clear examples of double standards."
According to Ayxan Hacızade, the historical and religious monuments located in Azerbaijan’s sovereign territories are part of our national and cultural heritage and are preserved regardless of their origin or secular or religious affiliation:
"France's calls regarding the implementation of a UNESCO evaluation mission to the Karabakh region of Azerbaijan are a blatant distortion of realities. Although Azerbaijan has repeatedly invited the realization of such evaluation missions, unfortunately, this has not been possible due to known obstacles imposed by countries like Armenia and France. UNESCO itself confirmed this fact in its 2005 report.
Such statements by the French minister do not serve sustainable and genuine peacebuilding in the region."